Topraklama hak.

Tamam. Ama o zaman neden voltaj var?
yaşlı uzman abimiz cevabı vermiş oldu mu :) voltaj olacak tabi ki olur. sonuçta oraya bir hat bağlı. toprak dediğimiz şey, ana Şebeke ve çeşitli direklerle notrden topraüa çekilen bir hattır. bu nedenle sen fazdan oraya multimetre ile baktığında bir gerilim görürsün.
ama gerilim okuyorum diye yükü oraya bağlarsan
1 ara direnç nedeni ile daa fazla erneji harcarsın
2 düşen gerilim eğer cihaz hassassa arıza yaptırablir,
3 kar atacakır

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Babam teknik öğretmendi ilk görev yaptığı bolu'da nötr-toprak geriliminden faydalanıp plençete üzerinde zil devresi çalıştırdığını anlatırdı, şimdi aklıma geldi örnek olur diye yazayım dedim :)
Tabi o zaman kaçak akım rölesi falan hak götüre sene 1975 falan...

yaşlı uzman abimiz cevabı vermiş oldu mu :) voltaj olacak tabi ki olur. sonuçta oraya bir hat bağlı. toprak dediğimiz şey, ana şebeke ve çeşitli direklerle notrden topraüa çekilen bir hattır. bu nedenle sen fazdan oraya multimetre ile baktığında bir gerilim görürsün.
ama gerilim okuyorum diye yükü oraya bağlarsan
1 ara direnç nedeni ile daa fazla erneji harcarsın
2 düşen gerilim eğer cihaz hassassa arıza yaptırablir,
3 kar atacakır
Beleş mi paralı mı sen oraya gel ;):):)

Neticede Sayacın çıkışında bir enerji harcanıyor tabii ki yazacak. Almadan vermek Allah'a mahsus :)

Son düzenleme:
Babam teknik öğretmendi ilk görev yaptığı bolu'da nötr-toprak geriliminden faydalanıp plençete üzerinde zil devresi çalıştırdığını anlatırdı, şimdi aklıma geldi örnek olur diye yazayım dedim
bu kayıp olan bir enerjiyi geri dönüştürmek anlamına gelir mi?

bu kayıp olan bir enerjiyi geri dönüştürmek anlamına gelir mi?

Hayır neticede harcanan bir enerji yok, dengesiz yüklenmeden nötr'de gerilim oluşması sadece faz gerilimlerinin değişimine neden olmakta. Nötr-Toprak geriliminden faydalanıp cihaz bağladığınızda bir enerji sarfiyatı söz konusu.

anladım bi nevi 2 V luk priz yani.
sağolun
sarfiyat aynı sarfiyat

nötr - toprak arası gerilim yüksek çıkıyor ise nötr kesitini artırmanız lazım bu da dip not olarak aklınız da bulunsun .

Forum istatistikleri

Konular
128,843
Kullanıcılar
450,937
Son üye
sara arslan

Yeni konular

Geri