Topraklama Yüzünden Olan Parazit Sesi

İki test yapabilir misiniz?

1 - amplinin girişini kısadevre edip dip sese bakın.
2 - ampliye kabloyu bağlayıp kablonun ucunu kısa devre edip sesi kontrol edin.

İkisinin sonucunu yazabilir misiniz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İki test yapabilir misiniz?

1 - amplinin girişini kısadevre edip dip sese bakın.
2 - ampliye kabloyu bağlayıp kablonun ucunu kısa devre edip sesi kontrol edin.

İkisinin sonucunu yazabilir misiniz?

Merhaba. Ses kartının girişini kısa devre yaptığımda sanki kablo takılıymış gibi parazit sesi yapıyor. Kabloyu takıp diğer ucu kısa devre yaptırdığımda ise kablo hiç takılı değilmiş gibi parazit tamamen gidiyor.

IMG_5999.jpeg

Buraka resimlerde shielding yapılmış elektronik yuvaları görebilirsin. Muhtemelen seninkinde (bakır olanını fabrika çıkışında sla yapmadılar) belki siyah iletken boya vardır vardır. Bu işlemi yaptırmadan senşn sorunun çözülmeyecek gibi görünüyor.

Sizin köprünün topraklama kablosunun hasar görmesi inanın çok düşük, kabloyu yenilemek için de ince mi tarafındaki stud yuvasını sökmeniz gerekir (hiiiç tavsiye etmem) topraklama testi için ölçü aletinizi kısadevre kısmına getirip, bir ucunu köprüye ve siğer ucunu da jack girişinin yüzüğüne değdirip test edebilirsiniz.

Ankara'da iyi bir iki gitar ustası var, bulamazsanız SoloMüzikAnkara'dan Koray ile iletişime geçip kendisine de sorabilirsiniz 👍

Ekli dosyalar

• IMG_5998.jpeg
    IMG_5998.jpeg
    108.1 KB · Görüntüleme: 0
Ekli dosyayı görüntüle 109585

Buraka resimlerde shielding yapılmış elektronik yuvaları görebilirsin. Muhtemelen seninkinde (bakır olanını fabrika çıkışında sla yapmadılar) belki siyah iletken boya vardır vardır. Bu işlemi yaptırmadan senşn sorunun çözülmeyecek gibi görünüyor.

Sizin köprünün topraklama kablosunun hasar görmesi inanın çok düşük, kabloyu yenilemek için de ince mi tarafındaki stud yuvasını sökmeniz gerekir (hiiiç tavsiye etmem) topraklama testi için ölçü aletinizi kısadevre kısmına getirip, bir ucunu köprüye ve siğer ucunu da jack girişinin yüzüğüne değdirip test edebilirsiniz.

Ankara'da iyi bir iki gitar ustası var, bulamazsanız SoloMüzikAnkara'dan Koray ile iletişime geçip kendisine de sorabilirsiniz 👍

Benimkine bu siyah boyadan sürmüşler, bir de metal bir plaka koymuşlar ama dediğiniz gibi tam bir shielding gerekiyor olabilir. Son çare Temu'dan bakır bant alıp kendim de yapabilirim.

20240808_152717.jpeg

Benimkine bu siyah boyadan sürmüşler, bir de metal bir plaka koymuşlar ama dediğiniz gibi tam bir shielding gerekiyor olabilir. Son çare Temu'dan bakır bant alıp kendim de yapabilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 109588
O kenardaki siyah boya, plastik kapağı kapattıktan sonra kenarda kalan boşlukları gizlemek için bir yöntem. Biz yapımcılar sa çok sık olarak kullanırız bu yöntemi.

Gibson shielding işini şöyle çözmüş.
Manyetiğe kapak yap.
Elk yuvasında gördüğünüz metal plakaya kapak yap.
Jack girişine kapak yap vs vs.

IMG_6002.jpeg

Bu yöntemle dipsesi kesmek için önlemler almışlar. Tabiki zamanla üretim maliyetlerinden kısmak için öyle acaip işler yaptılar ki işte sonuç ortada :/

Bizim atölyeye galatasaray lisesinin 1967 les paulu gelmişti. Ben gibson ne demekmiş o gitarda gördüm 🤌

Bir dönem de switch ile potanslar arasındaki kabloyu açık gri renkli bi seriden kullandılar. Kendilerini bir dönem epeyce rezil ettiler emin ol :) neyse eğwr enerjin var ise nalburdan aluminyum bant da alabilir ve bu işi en kolay-en hızlı-en ucuza çözersin.

Not: kapağın iç kısmını da shieldinge dahil etmeyi unutma 🍀

Forum istatistikleri

Konular
129,076
Kullanıcılar
451,361
Son üye
alp2234

Yeni konular

Geri