Torna için hızlı takım değiştirme aparatı

Frezede kesmek için mi diyorsun yoksa tornada kesmek için mi?

resimini buldum. bu arada kaç tane lazım. benim frezenin 4. eksenine özel bir aparat yapıp çıkarabilirim.
Ha frezede kesmek için diyorsun. Tamam.

Yahu o kanala uygun çakıyı yapmak bile dert.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Çinliler Multifix benzeri kalemlik ve aparatlarını da satıyorlar, @Suat_Korkmaz sizin Multifix kalemliğe benzese de belki aparatlarda uyumsuzluk çıkabilir!

https://www.aliexpress.com/store/gr...214.html?spm=2114.12010612.0.0.37c3472blRIccm

Gerçi daha önce de önermiştim, 250-xxx olarak adlandırılan (orjinali Amerikan) ve arkadaşların yaptığına benzer kalemlikler de var. Bunların piston ve GIB/Wedge/Kama olmak üzere iki ayrı tipi var, piston tip biraz daha ucuz. Kamalı tip ile pistona oranla daha hassas ve tekrarlı sökme-bağlama yapılabildiği söyleniyor. Kamalı tip ana kalemlik parçasını satın alıp diğer kanallı aparatları yapmak da bir seçenek. Ebay'de de var, belki daha iyi fiyatlı bulunabilir.

https://www.aliexpress.com/store/pr...669.html?spm=2114.12010612.0.0.332930913cZ7MG

https://www.aliexpress.com/store/pr...442.html?spm=2114.12010612.0.0.67233217jq6y5I

Son düzenleme:
Multifixe felan gerek yok, dik fireze olsa iyi olur. Ama ben sadece torna ile hem kalemlikleri hem tutucu aparatı yaptım. Sorunsuzca da çalışıyor. Hepi topu 40-50 ₺ lik metal malzeme ve kırlangıç ve düz freze çakı ile hepsi yapılabiliyor. Tornaya ilave aparat olarak dikey çalışan mikrometreli olmasa da olur 1 mengene. Onuda proxxonun tablasıyla hallettim zaten. İnternette satılan 1500-2000 ₺ lik aparatlara verilen paraya yazık.

Bizim takımlarda şekillenmeye başladı. Kırlangıç frezenin devrini düşük tutmak gerekiyor. Spindle 12000 devir devir diüşük pasoyu az verince motor çok ısınıyor. Cebri fan bağlamak zorunda kaldım. Bizimkide yavaş yavaş şekillenmeye başladı.
Abim sendeki makinalara hastayım. Tez vakitte hem testere hem dik freze almayı düşünüyorum. Dik frezenin kontrolü CNC mi, manuel mi. CNC ise tutucu aparatın tüm işlemlerini dik frezede kolaylıkla yapabilirsin.

Bizim takımlarda şekillenmeye başladı. Kırlangıç frezenin devrini düşük tutmak gerekiyor. Spindle 12000 devir devir diüşük pasoyu az verince motor çok ısınıyor. Cebri fan bağlamak zorunda kaldım. Bizimkide yavaş yavaş şekillenmeye başladı.
12000 devir mi. Kırlangıç kanalları 550-600 devirle tornada hallettim ben.

Hassas ayar civatalarını da ayarladıktan sonra, işlem
Aparatı takmak için mevcut kalemlik bağlanan m10 luk vidayımı kullandın onuda değiştirdinmi. Ana gövdenin ölçüleri ne ? Bende kalemliğin bağlandığı kısım şu şekilde 20mm çapında 15mm yüksekliğinde ayak kısmı onun içindede m10 luk vida ve toplam boy 57 mm böyle olunca ana gövdenin yüksekliği 40mm den fazla kalınca geriye eksantirik mil ve üstteki sabitleme miline pek yer kalmıyor.

Aparatı takmak için mevcut kalemlik bağlanan m10 luk vidayımı kullandın onuda değiştirdinmi. Ana gövdenin ölçüleri ne ? Bende kalemliğin bağlandığı kısım şu şekilde 20mm çapında 15mm yüksekliğinde ayak kısmı onun içindede m10 luk vida ve toplam boy 57 mm böyle olunca ana gövdenin yüksekliği 40mm den fazla kalınca geriye eksantirik mil ve üstteki sabitleme miline pek yer kalmıyor.
M10 civatanın biraz uzununu yaptım. 85 mm civata yaptım. Zeminde ki 18 mm yuvaya uygun olarak tutucunun zemin deliği var, üzerine eksantirik için 32 mm çapında yuva. Tutucu ölçüleri x=59, y=59, z=49 mm. Eksantirik mil ve baskı mili ile birlikte toplam 64 mm tutucu yüksekliği oldu. Sabitleme kısmı ile birlikte 85 mm vidalı mil kurtardı.

Abim sendeki makinalara hastayım. Tez vakitte hem testere hem dik freze almayı düşünüyorum. Dik frezenin kontrolü CNC mi, manuel mi. CNC ise tutucu aparatın tüm işlemlerini dik frezede kolaylıkla yapabilirsin.

12000 devir mi. Kırlangıç kanalları 550-600 devirle tornada hallettim ben.

mevlam daha güzellerine sizlere nasip etsin. dik freze cnc kontrollü.

12000 devir ile kesmedim zaten 1000 devir kullandım ama sipindle 1000 devir ile dönünce kendi soğutma fanı ile motoru soğuttuğu için bu devir soğutmaya yetmiyor.

mevlam daha güzellerine sizlere nasip etsin. dik freze cnc kontrollü.

12000 devir ile kesmedim zaten 1000 devir kullandım ama sipindle 1000 devir ile dönünce kendi soğutma fanı ile motoru soğuttuğu için bu devir soğutmaya yetmiyor.
Bu masaüstü dik frezeler de tork olayı nasıl. Torna kadar torku varmı? Misal olarak bu yaptığımız aparatın tutucu gövdesinde ki delikleri işleyebilir mi ? Yotubede izliyorum bu tarz işlemleri 5 mm gibi dalmalarla 3-4 mm ilerlemelerle peynir keser gibi kesiyorlar. Bu tarz işlemler mümkün mü ?

Forum istatistikleri

Konular
129,070
Kullanıcılar
451,352
Son üye
mrt8ydn

Yeni konular

Geri