Trafo gücü şantiye için

phase

Üye
250kw ve 110kw lık 2 makina tesise eklenecektir.Bunlar için trafo hesabı yapacak olursak
-cosfi değerini alırken kompanze edilmemiş halini mi almalıyız yani 0,99 yerine 0,7 mi?
-Talep faktörünü belirlerken neye göre belirlemeliyiz?
-Sizce 800kva lık trafo uygunmudur?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kesinlikle kompanze edilmemiş halini almalısın...bu durumda sana 630kVA trafo yeterli olacaktır.

Forumda inceledim geneli 0.99 almış .Sonuçta kompanzasyonda sorun çıkabilir bunu da göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum

630 kVA yeterli olacaktır.

güçleriniz sabit motor mu? Yoksa toplam güçleri 250-110kw olan iki ünite mi?
Üretim planınız 2 grubun aynı anda çalışmasını gerektiriyor mu? tüm bu soruların cevabı bilinmeden söylenecek her şey afaki olur.Ya gereksiz yere trafo yatırımı yaparsınız ya da sistemi çok iktisadi planlar arıza -Bakım durumunda tesisi kapamak zorunda kalırsınız.
1 sisteminiz 250-110kw sabit güçlü(MOTOR) ise yol alma akımlarını gözetin.
2 sisteminiz toplam güçleri 250-110kw olan iki bölüm ise en büyük motorun devreye alınması sırasında oluşabilecek gerilim düşümüne göre tercih yapın
Trafo seçerken güç katsayını 0,99 alırsanız kompanzasyonda olabilecek arızalarda tesisinizin devre dışı kalmasını göğüslemelisiniz.0,7 seçerseniz tafo maliyetiniz artacak ama işletme esnekliğiniz olacağı gibi ilâve kullanıcılar için de yer ayırmış olusunuz.
Tercih sizin.Kolay gelsin

arkadaşım kompanzasyonu yeni yapılan yerlere cosfi değeri 0,70 alınır sana 630kva trafo yeter ama sonradan tesisine ek yapmayacaksan yeter ama tesisi büyüteceksen hesabını ona göre yap iyi çalışmalar

400kva lık trafomuz mevcut aslında ve 20kva lık güç çekiliyor sadece
2 ayrı sistemden oluşuyor.Ve aynı anda çalışacak şekilde olmalı.Ayrıca sistem henüz kurulu olmadığından akımları ölçme şansımız yok.Eskiden yapılan 553kw lık sisteme 630 kva lık trafo koymuşlar yani cosfi 0,99 a yakın 0,95 lerde alınmış gibi duruyor.Acaba ben ortalama 0,92 gibi alsam hesapta nasıl olur?

Arkadaşım benden sana tavsiye tesisini kur 0,90olarak al ona göre ayarla fazla gelirse azltırsın az gelirse çoğaltırsın yakın bir değer al yeter sana

Trafoyu biz bu hesaba göre alacağız o yüzden önceden belli bir cosfi değeri yokmu standart acaba?

Önceki yazımda anlatmaya çalıştım.Yine de söyleyeyim trafo seçerken şu değeri alacaksın diye kural yok.Para senin cebinden çıkıyorsa 0,98 kabul et.Çıkmıyorsa 0,80 kabul et.Ben büyük bir firmada bakımcıyım.0,80 kabul edilmiş ve buna göre tesis edilmiş trafolarda sorun çıktığını görmedim(ya kardeşim bize büyüktrafo aldırdın diye ekşiyen olursa orasını bilemem

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,018
Son üye
cihannover

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri