Trafo Kabulü

darma

Üye
Daha önce trafo kabulu yapmış olan arkadaşlar bu tecrubelerini paylaşırlarsa sevinirim. Yani üretim tesisine gittikten sonra neler yapılıyor? Yapılan testleri az çok biliyorum ancak ne şekilde yapıldıklarını bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Test laboratuvarında göreceğiniz cihazların tamamı,muhtemelen,hayatınızda ilk defa göre-
ceğiniz cihazlar olacağından eminim.Yapılan testler,rutin tester olacaktır.Siz,size yapılacağı
söylenen testleri takip edebilirsiniz.Testler başlamadan önce,hangi testlerin yapılacağını ve
sonuçta hangi değerlerin görülmesinin beklendiği ile ilgili değerleri alır ve bu değerlerin tut-
tuğunu takip edebilir iseniz,bu yeterlidir diyebiliriz.Burada ön şart,çalıştığınız firmanın,hangi
kalitede olduğunu bilmenizdir.Ben,AEG ( şimdiki ABB ) fabrikasında,5 adet 2500 kva trafo-
nun teslim testlerine böyle katılmıştım.

Bahsettiğiniz trafo postasının tedaş tarafından kabulü ise;

Onaylanmış projede olan herşeye bakılıp kontrol ediliyor,
Topraklama ölçümü yapılıyor,
Trafo etiket değerleri tekrar kontrol ediliyor,
Sayaç bağlantıları kontrol ediliyor,
Akım trafolarının bağlantıları kontrol ediliyor.
Ölçüm OG'den ise gerilim trafolarının bağlantıları da kontrol ediliyor,
Sayaca enerji vererek faz sırası kontrol ediliyor,
Devreye yük bağlanarak (veya olan yük devreye alınarak) sayacın endeks yazdığı görülüyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Yok bahsettiğim trafo üreticisinde yapılan kabul. Anlaşılan pek bir esprisi yok sadece değerlerin uygunluğuna bakılacak. Sn Fahri Yetiş ön şart olarak çalıştığımız firmanın hangi kalitede olduğunu bilmemiz olduğunu söylemişsiniz. Best ile çalışıyouz. Bunu ne bakımdan söylediğinizi biraz açarsanız memnun olurum. Trafolar 150 MVA.

Best,Türkiye'nin en kaliteli firmalarından biridir.Piyasada ( maalesef ) uyduruk imalat yapan
üreticiler de bulunmaktadır.O tip firmalar,zaten bu güçteki trafoları üretemiyorlar.Siz kabu-
le gitmeseniz bile,BEST in tüm testleri eksiksiz olarak yapacağından emin olabilirsiniz.Böyle
deneyimler,herkese herzaman denk gelmez.Bilgi ve görgünün artırılması yönünden,kabulde
bulunmanızda büyük yarar var.Başta da söylediğim gibi,onların yapmış oldukları rutin test-
leri izlemeniz dışında yapılacak birşey fazlaca yoktur.Alım şartmamesinde belirtiğiniz değer-
ler var ise ( demir/bakır kaybı vs. ) bu değerlerle ilgili deneyleri,daha dikkatlice takip ede-
bilirsiniz.

Çok teşekkür ederim. Anlaşılan gidicem ve izlicem. Dönüşümde gördüklerimi sizlerle paylaşmak isterim. Belki birkaç resim çekmeme de izin verirler.

aşağıdaki ekte geçici kabul örneğini ekliyorum umarım işine yarar

Ekli dosyalar

• geçici kabul örneği.pdf
    107.3 KB · Görüntüleme: 625
Transformatör Testleri

A) Rutin Deneyler
1. Çevirme Oranı Ölçümü, Vektör Grubunun Saptanması, Farklı Vektör Grubundan Transformatörlerin Paralel Çalıştırılması
2. Sargı Dc-Dirençlerinin Ölçülmesi
3. Uygulanan Gerilim Deneyi
4. Endüklenen Gerilim Deneyi
5. Boşta Çalışma Deneyi
6. Yükte Kayıp Ve Kısa Devre Empedans Gerilimi Ölçülmesi

B) Tip Deneyleri
1. Sıcaklık Artışı Deneyi
2. Darbe Gerilimi Deneyi
3. Duyulabilir Gürültü Seviyesinin Ölçülmesi
4. Kısa Devrelere Karşı Mekanik Dayanım Deneyi

C) Özel Deneyler
1. Kapasite Ve İzolasyon Kayıp Faktörü Ölçümü (Doble Testi)
2. Yalıtım Direnci Ölçümü (Megger Testi)
3. Transformatör Yağında Dielektrik Delinme Dayanımı Ve P.F.% Ölçümü
4. Boşta Akım Harmonikleri Ölçümü
5. Kısmi Deşarj Deneyi
6. Sıfır Bileşen Empedansı Ölçümü
7. Yükte Kademe Değiştirici Fonksiyonel Testleri

Alıntıdır: TRANSFORMATÖR TESTLERİ

Ekli dosyalar

• Transformatör Testleri.pdf
    521.1 KB · Görüntüleme: 260
Paylaşımlarından dolayı tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ben de ilk trafo kabulüme giderken bu bilgileri kullanacağım :)

Trafo kabullerine gitmeden once trafo şartnamelerini okumanızı tavsiye ederim . >Bu orta gerilim trafolarında TEDAŞ yüksek gerilim trafolarında TEİAŞ sitelerinden trafo şartnameleri mevcuttur. Orada bir trafoda yapılacak olan tip ve rutin testleri mevcuttur.
Tip testleri genelde yurtdısında yapılan testlerdir.Si,zin kabul yapacagınız trafoda rutin testlerini yapacaksınız. TEst yapılacak cihazların kalibrasyon tarihlerini oncelikli olarak kontrol edin. Best marka yada diger markanın trafosunu iyidir demek pek dogru degil.Çünkü elimizde her markaya ait arızalanan trafolar mevcut.

Forum istatistikleri

Konular
128,838
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri