Trafoya Yağ İlave Etmek

Tesadüfen girdiğim bu sayfada, trafo yağı ilavesi ile ilgili cevapları okudum çoğu eksik ve yanlış. 25 yıllık trafo yağları test ve uygulamacısı olarak (TEK'te), ayrıca bu konuda değişik yağ cinsleri üzerinde yüzlerce araştırması olan bir uzman olarak tavsiye dilecek husular şunlardır:
1- İlave edilecek trafo yağı elektrik, fiziksel ve kimyasal değerler açısından kullanılabilir olmalı.
2- Markası orijini ne olursa olsun, Türkiyede sadece naftenik esaslı trafo yağları kullanıldığından birbirlerini bozma riski yoktur. ANCAKKKKKK,
3- İlave edilecek yağ miktarı trafo içindeki yağdan daha fazla olmamalı ve MUTLAKA trafo içindeki yağdan daha eski bir yağ ilave edimemeli, bu durum yağın renginden farkedilebilir ( koyu renk yağ, oksitlenmiş, yaşlanmış yağı gösterir).
4- Trafoya ilave sırasında trafodaki yağa ve sargılara rutbet aldırılmamalı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tesadüfen girdiğim bu sayfada, trafo yağı ilavesi ile ilgili cevapları okudum çoğu eksik ve yanlış. 25 yıllık trafo yağları test ve uygulamacısı olarak (TEK'te), ayrıca bu konuda değişik yağ cinsleri üzerinde yüzlerce araştırması olan bir uzman olarak tavsiye dilecek husular şunlardır:
1- İlave edilecek trafo yağı elektrik, fiziksel ve kimyasal değerler açısından kullanılabilir olmalı.
2- Markası orijini ne olursa olsun, Türkiyede sadece naftenik esaslı trafo yağları kullanıldığından birbirlerini bozma riski yoktur. ANCAKKKKKK,
3- İlave edilecek yağ miktarı trafo içindeki yağdan daha fazla olmamalı ve MUTLAKA trafo içindeki yağdan daha eski bir yağ ilave edimemeli, bu durum yağın renginden farkedilebilir ( koyu renk yağ, oksitlenmiş, yaşlanmış yağı gösterir).
Eksik ve yanlış olduğunuzu düşündüğünüz yorumları doğru halleriyle beraber yazarsanız daha öğretici olacaktır.

Sayın hocam tesadüfen sizin yazını okudum , fakat türkiyede kullanılan bir çok yağ çeşidi ve markası var , galberon var eskiden pcb liler vardı , silikon yağlar var yanmayan tutuşmayan ,
ama ben sunu söylüyorum shell ve nynas bu iki markanın haricinde birçok marka var , bazı markalar isim vermek istemiyorum ama yukarıda yazan iki markayı cok kolay bozabiliyor ,
3 cevabın ise hangi mantığa dayanıyor anlayamadım

4 cevabın ise eger nem aldırma gibi bir risk varsa zaten , yağ vakum altında doldurulur ,

Arkadaşlar,

İşletmemizde 5 Adet 1000 kva trafonun yağları yaklaşık 6 ay önce x firması tarafından değiştirildi.Trafolarımızda yağ değişimi
öncesinde hiç problem olmamasına rağmen yağ değişiminden sonra hava yapmaya başladı.Sürekli buşons rölesinden dolayı trafo devreden çıkmaya başladı.x firması hala sorunu çözemedi.Hava çıkışı azalsada hala devam ediyor.

Bu konuda yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

400 KVA trafo, üst kapak contalarından ve izalatör altı contalardan yağ sızdırıyor... Yaz sezonuna girmeden bu sorunu çözmeliyim.
Bence zor ve pahalı olan seçenek, trafonun sökülüp bakıma İstanbul'a gönderilmesi.
Contaları ve yağı temin edebiliyorum. Ama bu pek tavsiye edilmiyor.
Temiz ve titiz bir işçilikle, yerinde bu bakımı yapamaz mıyım ?

Bu konudaki tecrübe ve tavsiyelerinizi bekliyorum... Teşekkürler...

İdeal olan tabiki aynı marka trafo yagı kullanmaktır. Ancak aynı marka trafo yagından bulamıyorsanız konulacak miktar az ise farklı markalardanda koyabilirsiniz. Shell DİAla AX yagı ile aynı markanın BX yagının karıstırılmasında problemer cıkmıstı mesela Hidrojen miktarında asırı artıslar gozlenmişti.

Forum istatistikleri

Konular
129,472
Kullanıcılar
452,041
Son üye
bjkli7696

Yeni konular

Geri