transformatör nötr noktasi

Sekonderi yildiz baglantili Transformatörlerin sekonder sargilarinda enduklenen gerilim sonucu akan akim neden yildiz noktasi uzerinden topraga akmazda musteri veya yuke dogru akar? sekil eklemek istersim ama nasil eklenecegini bilmedigim icin umarim ne demek istedigimi anlamissinizdir...simdiden tesekkurler....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Değerli meslekdaşım;

Sekonderi yıldız bağlı olan transformatörler büyük güçleri nakletmek ve dağıtmak için kullanılırlar, yıldız bağlamanın esprisi izolasyon seviyesini düşürmektir ; genelde sekonderinde nötr hattı taşımazlar . 154 kV luk iletim hatlarından nötr hattı göremezsin. 34.5/0.4 kV luk hatlarda 0.4 kV tarafında nötr hattı vardır , dengeli 3 fazlı yüklerde nötrden akım geçmez.

Dengesiz yüklenmede ise fazlardan akan akımların nötr noktasındaki toplamları , artık sıfırdan farklı bir değere ulaşır . Bunun sonucu olarak yıldız noktası da sıfırdan farklı bir potansiyele erişir . Bu durum her 3 fazdan farklı gerilimlerin alınmasına neden olur. Nötr noktasının yeniden sıfır potansiyeline getirmek için, bu noktanın bir iletken yardımıyla topraklanması gerekir. Bu durumda nötr noktasından toprağa doğru nötr akımı akar.

Umarım sorunuza cevap olmuşdur.

Saygılarımla

Barış GÜRBÜZ
Elektrik Mühendisi

Değerli meslekdaşım;

Sekonderi yıldız bağlı olan transformatörler büyük güçleri nakletmek ve dağıtmak için kullanılırlar, yıldız bağlamanın esprisi izolasyon seviyesini düşürmektir ; genelde sekonderinde nötr hattı taşımazlar . 154 kV luk iletim hatlarından nötr hattı göremezsin. 34.5/0.4 kV luk hatlarda 0.4 kV tarafında nötr hattı vardır , dengeli 3 fazlı yüklerde nötrden akım geçmez.

Dengesiz yüklenmede ise fazlardan akan akımların nötr noktasındaki toplamları , artık sıfırdan farklı bir değere ulaşır . Bunun sonucu olarak yıldız noktası da sıfırdan farklı bir potansiyele erişir . Bu durum her 3 fazdan farklı gerilimlerin alınmasına neden olur. Nötr noktasının yeniden sıfır potansiyeline getirmek için, bu noktanın bir iletken yardımıyla topraklanması gerekir. Bu durumda nötr noktasından toprağa doğru nötr akımı akar.

Umarım sorunuza cevap olmuşdur.

Saygılarımla

Barış GÜRBÜZ
Elektrik Mühendisi

Nötr noktasından toprağa doğru nötr akımı akar ifadesi hatalıdır.
Forumda nötr dengesizlik akımı üzerine epey tartışma yaşanmıştır.Okumanızı salık veririm

Nötr noktasından toprağa doğru nötr akımı akar ifadesi hatalıdır.
Forumda nötr dengesizlik akımı üzerine epey tartışma yaşanmıştır.Okumanızı salık veririm

kirşofun akım kanununa da bir göz atmanızı tavsiye ederim

Nötr noktasından toprağa doğru nötr akımı akar ifadesi yanlış bir ifade değildir, konunun bir çok defa tartışılması da bilindiği ve anlaşıldığı anlamına gelmez ;

3 FAZ sistemlerde akımlar dengesizse nötrden akım akar, Türkiye Elektrik Dağıtım Sisteminde dağıtım trafolarının AG tarafında termik magnetik şalterler 3 kutupludur, nötr akımını kesmez ; Avrupa ve eski SSCB ülkelerinde şalterler genelde 4 kutupludur ve nötr akımını keser .

Ia+Ib+Ic+In=0 olur ki Kirşhof kanunuda böylece doğrulanır . Size konuyla ilgili IEC ve ANSI /IEEE standartlarını gönderebilirim.

Dağıtım Trafolarının yıldız noktası 1*50 mm2 NYY kablo ile topraklanmıştır. Türkiye Dağıtım Sisteminde Trafoların AG panosundaki şalterlerde toprak kaçak akım koruması yoktur.

Bu nedenle meslek hayatımda başından beri savunduğum TN-S uygulanmalı koruma ve işletme topraklamaları birleştirilmelidir.

Dengesiz yüklerde nötrden bir akım geçeceğinden nötr ve faz iletkeninin aynı kesitte seçilmesini salık veriyoruz.

Nötr hattından aşırı akım akması sonucu nötr hattı üzerinde gerilimin yükselmesi de olur . Faz-nötr arasında oluşan gerilim farkı elektronik cihazlarda arızalara yol açabilir.

Bu sorunu Dağıtım Merkezlerimizde ki kumanda gerilimini sağlayan redresörlerde varistor patlaması olarak yaşıyoruz.

Lütfen yorumlara bilimsel cevap veriniz, ahkam kesip genç arkadaşlarında kafasını karıştırmayalım .

Sn Elenus
İfadelerinizin çoğuna katılmakla birlikte:
3 Fazlı bir devrede fazlardaki dengesizlik dolayısıyla nötürden vektörel toplam kadar dengesizlik akımı akar.Bu akım işletme topraklaması yoluyla toprağa akmaz,trafo sargılarına döner.Bu sebeple faz gerilimleri değişir.
Trafonun yıldız noktasının topraklanma sebebi 1fazlı alıcılarda oluşacak faz-nötr kısa devresi dolayısıyla diğer 1fazlı alıcıların 380volta maruz kalmasını önlemek içindir.
İşletme topraklamasından akım şu şartlarda akar:
Alıcılarda bulunan doğal kaçakların vektörel toplamı kadar akım döner
Nötr en az 2 yerden topraklanmışsa

TT sistemi olan ulusal şebekemizde tüm dağıtım hatları hat sonlarından topraklanmaktadır.Bu sebeple:
nötrde oluşan dengesizlik akımı hem nötr hattından hem de topraktan yıldız noktasına döner.
şebekenin çok noktadan topraklı olması genel yanılgıya sebep olmaktadır

Benim sormak istedigim, 154/31,5 kV bir güç trafosunda, yıldız noktası direk veya nötr direnci üzerinden toprağa bağlanmış sekonder tarafındaki endüklenen V1 geriliminden dolayı akan akımın neden I0 yönünden topraga akmayıp, I1 yönünden akarak müşteriye gitmesi? Yani V1 ile toprak arasında bir potansiyel fark varken akım neden topraga gitmiyorda müşteriye gidiyor

Benim sormak istedigim, 154/31,5 kV bir güç trafosunda, yıldız noktası direk veya nötr direnci üzerinden toprağa bağlanmış sekonder tarafındaki endüklenen V1 geriliminden dolayı akan akımın neden I0 yönünden topraga akmayıp, I1 yönünden akarak müşteriye gitmesi? Yani V1 ile toprak arasında bir potansiyel fark varken akım neden topraga gitmiyorda müşteriye gidiyor?

Çünkü siz yalnızca bir fazdaki gerilimi dikkate alıyorsunuz, o yüzden sonuca ulaşamıyorsunuz.

Sistemimizin 3 fazlı ve dengeli olduğunu dikkate alacak olursak;

1. Faz: 220 V, Açısı 0 derece,
2. Faz: 220 V, Açısı 120 derece,
3. Faz: 220 V, Açısı 240 derece değerlerine ulaşmak mümkündür. (Fazlar arası 120'şer derece elektriki açı vardır) Fakat uygulamada böyle bir uyumu bulmak zordur. Dolayısıyla küçük de olsa dengesizlikler söz konusudur. Örneğin; fazın biri diğerlerinden düşük olabilir bu da aralarındaki uyumu bozabilir.

Bu durumda nötrden akıp, akmadığı merak edilen akımı irdelemek için yıldız noktasının toprağa olan gerilimini bulmamız gerek. Bu da 3 fazın gerilim değerlerinin açılarıyla birlikte toplanmasıdır. Yani, yıldız noktasının toprağa karşı olan gerilimi; Uy=U1+U2+U3'ün açısal toplamıdır. Yukarıda bahsettiğim %100 dengeli sistemi irdeleyecek olursak, 3 fazın açısal toplamını yaptığımızda bulacağımız değer "0 Volt" olacaktır. Dolayısıyla akımın alıcı yönüne doğru akması kaçınılmaz olacaktır. Uygulamada ise ufak tefek dengesizliklerden dolayı nötr akımının toprağa akması kaçınılmazdır. Bu akıma Kaçak Akım Koruma Rölesi'nin sınırları içerisinde müsaade edilir. (300mA'e kadar)

Umarım anlatabilmişimdir.

Forum istatistikleri

Konular
129,326
Kullanıcılar
451,784
Son üye
Mertcan h

Yeni konular

Geri