TT sistemde 30 ma ile 300 ma kaçak akım rölesi arasındaki fark

bgumuss

Üye
Merhaba arkadaşlar.Belki başkaları bu soruyu sormuş olabilir.Aklıma takılan bir durum var.TT tipi topraklama şebekesi olan bir otelin mutfağındaki fritözü düşünün.63 amper sigortası ve 63 amper 300 ma açma eşikli kaçak akım rölesine bağlı.Bu fritözün gövdesinden topraklama dirençini çevrim empedansı yöntemi ile ölçtüğümüz zaman 2 ohm çıktı diyelim.Bu durumda 50/2 den 25 amper akım değerini buluyoruz ya bu durumda kaçak akım rölesi çoktan açmış gözüküyor. Bu hesaba göre baktığımız vakit illa 30 miliamper istememiz gerekmekte mi yoksa 300 miliamper kaçak akım rölesi de şuan bir kaçak durumunda can güvenliğini sağlıyor mu?

Çoğu zaman 30 miliamper kaçak akım rölesinin tutmasının mümkün olmadığı pres, cnc, fırın gibi makinelerinde ölçmünü yapıyoruz.Bu duruma paralel olarak sormak istedim sizlere.Standarta göre 32ampere kadar olan priz ve aydınlatma, son kullanıcı noktalarında 30miliamper kaçak akım rölesi zorunlu kılıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Cihazlarda yalıtım hatası olup makinanın gövdesine kaçak durumunda cihazda koruma topraklaması varsa 30mA rölede 300mA rölede açar ama ya kullanıcı doğrudan faza temas ederse? Kalp üzerinden 300ms boyunca 80mA akım geçmesi durumunda çoğunlukla olayın ölümle sonuçlanacağı kabul ediliyor. 300mA röle kullanılırsa 80mA akımın geçişine müsade edilmiş olunuyor, eğer röle 300ms den önce açmazsa?...​

Son düzenleme:
Bu pazarlığa tabi bir durum değildir. Can güvenliği için 30 mA açma eşik değeri zorunludur. Bu değerdeki veya daha büyük değerdeki tutturulamayan kaçak akım rolesi sorunları için başka çözüm yolları bulunması gerekiyor. Bu konularda pek çok paylaşım forumda bulunuyor. Daha önceleri de paylaştığım gibi topraklama sisteminde değişiklikler düşünülebilir.

Değerli yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim.Bende aynı şeyi düşünüyorum.Peki cnc, pres gibi büyük endüstriyel cihazlarda nasıl bir çözüm üretebiliriz? 30 miliamper için

Yazıya ek :

ELEKTRİK TESİSİ TOPRAKLAMALARINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLIKLAR

13 - ) TN sistemlerinde RCD kullanılamaz.
Yanlış.

TN-C sisteminde kullanılamaz. TN-S sisteminde kullanılabilir .

Ekli dosyalar

• Topraklamaylailgilibilgiler.pdf
    140.5 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Video 7.50 de (TN-S sistemi için) "Böyle bir sistemde de RCD kullanmak zorunlu olmasa gerek, diye düşünüyorum" demiş. Hatalı bilgilendirme yapmış.

ELEKTRİK TESİSİ TOPRAKLAMALARINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLIKLAR
13 - ) TN sistemlerinde RCD kullanılamaz.
Yanlış.

TN-C sisteminde kullanılamaz. TN-S sisteminde kullanılabilir .
https://federal.com.tr/endustriyel-uygulamalarda-kacak-akim-korumasi

ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA KAÇAK AKIM KORUMASI
Fedaral Beyanı .

tns.png

Ekli dosyalar

• Topraklamaylailgilibilgiler.pdf
    140.5 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar.Belki başkaları bu soruyu sormuş olabilir.Aklıma takılan bir durum var.TT tipi topraklama şebekesi olan bir otelin mutfağındaki fritözü düşünün.63 amper sigortası ve 63 amper 300 ma açma eşikli kaçak akım rölesine bağlı.Bu fritözün gövdesinden topraklama dirençini çevrim empedansı yöntemi ile ölçtüğümüz zaman 2 ohm çıktı diyelim.Bu durumda 50/2 den 25 amper akım değerini buluyoruz ya bu durumda kaçak akım rölesi çoktan açmış gözüküyor. Bu hesaba göre baktığımız vakit illa 30 miliamper istememiz gerekmekte mi yoksa 300 miliamper kaçak akım rölesi de şuan bir kaçak durumunda can güvenliğini sağlıyor mu?

Çoğu zaman 30 miliamper kaçak akım rölesinin tutmasının mümkün olmadığı pres, cnc, fırın gibi makinelerinde ölçmünü yapıyoruz.Bu duruma paralel olarak sormak istedim sizlere.Standarta göre 32ampere kadar olan priz ve aydınlatma, son kullanıcı noktalarında 30miliamper kaçak akım rölesi zorunlu kılıyor.
Fritöz özelinde, 300 mA eşik kullanarak dolaylı temasa karşı koruma yapılabileceğini düşünüyorum (Rezistans içeren cihazlarda ısıtıcı eleman tamamen sağlam bile görünse minik kaçakları RCD'yi açtırabilir). Fritözün (ve bağlantı iletkeninin) doğrudan temasa imkan tanımayacak biçimde kapalı bir kutu olduğunu varsayıyorum. Taner İriz Hoca da dolaylı temas koruması yapmak kâfi ise 300 mA kabuldür diye yorumlamaktadır. Tabi bunu İSG uzmanına izah etmek güç. İSG için her yere 30 mA istemek en kolayıdır oysa bazı durumlarda risk analizi yapmak gerekebilir, yerine göre duruma göre farklılıklar olmalıdır. 1000 A baralı bir panoya sanki bir çocuk erişecek ve faza yapışacakmış diye varsayarak doğrudan temas koruması yapılamaz. Onu önce oda kapısındaki kilitle sonra doğru pano tasarımı ile yapmalısınız.
32 A' e kadar olan son devrelerde zorunluluk TN-S içindir; TT için hata akımı korumasında <32 A ayrımı yoktur. Hata akımı korumasına alternatif çözümler de vardır.
Fabrikalarda şartlar uygunsa TN-S iyi bir çözümdür.
Periyodik kontrollerde bazı önemli konulara şurada değinilmekte. Göz atmakta fayda olabilir.​

30 mA ( hayat koruma ) haricindeki üst kaçak akım rölelerinin amacı ?

Otelin mutfağındaki fritöz hattına için 30 mA fişinin yanına takilmali.
( ürüne özel )

Kolay gelsin sağlıcakla.

Forum istatistikleri

Konular
128,877
Kullanıcılar
451,009
Son üye
mfotomasyon

Yeni konular

Geri