Ups kullanimda sarfİyatin 2 mİslİ harcadiĞini bİlİyormuydunuz

sos

Üye
arkadaşlar ups kullandığımız zaman elektriğin sarfiyatı 2 misli harcıyor.

bunu bilmeyen çok kişi vadır bir aleti normal direkt çalıştırırken örneğin 300 watt harcıyorsa

ups ye bağlandığında bu yaklaşık 450 - 550 watt civarında harcama yapıyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn.sos

bahsettiginiz, UPS on-line olanlarmı,yoksa off-line olanlarmı ya da her ikiside mi aynı sonucu veriyor. bu kısımla ilgili bir açıklama yapabilirmisiniz.

____________________________________________________________________________________________

Düzenleme : Blacktooth

ofline %80 civarında

online % 50-60 civarında

birde ups nin markasına göre değişiyor

aslında araştımalarıma devam ediyorum

yeni bir konuda sayaç sıfırlama diye bir konu açtım

o sayaçı bir sıfırlayabilsem bütün elektrikli aletleri ölçüp burdan bildireceğim.

gerçektende 100 watt lık ampuller 100 watt harcıyormu deneme yapacağım

buzdolabı , tv lerin bütün markaların cihazlarını ölçeceğim.

diyeceksinizki ne gerek var ama araştırmak her yönden iyidir

başkalarında faydalanması gerekiyor.

Sn.sos
gerçekten güzel bir araştırma ve çalışma
Günümüzde bence gerekli ve yapılması gereken bir iş tebrikler

Sonuçları merakla bekliyoruz

abuzettin20 ' Alıntı:
Sn.sos
gerçekten güzel bir araştırma ve çalışma
Günümüzde bence gerekli ve yapılması gereken bir iş tebrikler

Sonuçları merakla bekliyoruz

ilginize çok teşekkür ederim .
dediğin gibi şu anda günümüzde gereken şeyler.
aslında rüzgar ile alternatör gibi mekanik cihaz yapıp ups nin
aküsünü doldurarak enerji üretmek istiyorum
bunun için bir konu açmayı düşünüyorum
eğer bu konuda arkadaşlar birlik olup yapabilirsek ucuz maliyetli cihazlarla
bu işi çözeriz.
konu olarak :rüzgar ile elektrik üretmek

ups kullanımının sarfiyatta bu kadar farkettirdiğini bilmiyordum teşekkürler. ayrıca diğer cihazların sarfiyatları hakkındaki araştırma düşüncen de çok güzel, yeni nesil cihazlarda hep yazıyor A,B ..sınıfı verimlilik açısından ne kadar doğruluk payı var bunu da öğrenmiş oluruz . çalışmalarında başarılar.

sn.sos
evet haklısın bizde arkadasla denemeler yaparken farkına vardık
sarfiyatı gözle görülür biçimde arttırıyor.
on-line da denemedik ama sende belirtmişsin onda da farklı olacagını sanmıyorum.
bizde aynı denemeler içindeyiz olumlu seyler elde ettigimizde paylasmaya hazırız.
kolay gelsin.

Arkadaşlar online ile offline ups arasında ki fark nedir ?
açıklarsanız sevinirm
saygılar

On-Line ups; sürekli olarak şebekeden gelen enerji ile aküleri şarj eder. Bu akülerden alınan enerjide sürekli olarak invertör ile çıkışa aktarılır.

Off-Line ups; sürekli olarak şebekeden aldığını, doğrudan çıkışına aktarır ve bu esnada akü ya da akü gruplarını şarj eder. Şebekenin kesilmesi halinde de hızlı bir şekilde akülerle invertörü besler ve çıkışı invertör ile besler, bu esnada Şebeke kontrol edilir. Şebeke enerjisi tekrar geldiğinde aynı şekilde invertörü çıkıştan ayırıp, çıkışı şebeke ile köprüler.

Off-Line ile On-Line arasında ki en temel 2 özellik.

On-Line da çıkış her zaman şebekeden yalıtılmış ve daha stabildir.
Off-Line da ise fazladan, şebeke ve invertör çıkışını ups çıkışına seçimli olarak bağlayan transfer özelliği vardır.

iki katı farkettireceğini sanmıyorum.en fazla %10-15 diye düşünüyorum.(tabii kaliteye göre de değişir)
Zaten UPS odası aşırı derecede ısınır.Bir de kocaman klima kullanırsınız ve bir de o enerji harcar.
Sayacınızı sıfırlamadan,ilk ve son endeksleri okuyarak kullanabilirsiniz.
Sayın ismail ,aslında normal online upslerde de mbaypass ve statik bypass var.
upsin çıkışını şebeke ya da inverter çıkışına bağlama şansınız,online upslerde de var.

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri