USB kontrol kartları ve dizüstü bilgisayarlar

Denedim kartı. İlginçtir, sadece Z ekseni çalışıyor. Diğer motorlarda hiç güç yok.

lpt porttan sinyal gelmezse çalışmaz röle +5v gelmesi lazım pinden

LPT porttan mı 5v gelmesi lazım? Hangi pinden?

Biraz önce 5v regülatörü ölçtüm. 12v giriş var. Çıkış önce 5v veriyor sonra yavaş yavaş 2 volta düşüyor. Bu normal mi?

12 volt kesilmediği veya 0 a çekilmediği müddetçe çıkış daima 5 volt olmalı

Anladım. Elimde 7805 yok malesef. Değiştiremiyorum.

Abi şu kabloyu bi değiş istersen, yada çalışan eksenin pin/out ucunu dışardan diğer eksenlere bağla, test et bi kablonu

Kablo saglam. Kendi yaptigim kisa bir kablo var. Onunla da aynisi oldu.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

7805 ve röleyi de değiştirdim. Sonuç aynı. Tahminime göre diğer TB6560'lar da yandı. Fiziksel olarak yanık görünmüyor ama başka bir şey aklıma gelmiyor. Şimdi elimde bir tane daha TB6560 var. Onu da X eksenine lehimleyeceğim. Eğer sonunda X çalışırsa Y ve C'yi de değiştireceğim. Çalışırsa ne âlâ. Yeni kartlar gelene kadar beni idare etsin yeter.

Bu arada kapasitörleri ölçtüm. Sağlam görünüyorlar. Zaten onların bozulması için patlaması gerekiyor galiba.

Ölçü aleti varsa, Paralel port kablosu takılı değilken 5V çıkışını-hattını direnç modunda ölçmek fikir verir.
Kısa devreye yakın birşey çıkacak belli.
Ölçümü öncelikle soketli elemanları söküp tekrarlamalı.
Bunun dışında 6560 ların sadece 5V ve motor beslemesi pinlerini ayırıp 5V hattının direnci ölçülmeli.
Tüm Chiplerin beslemesi sökülü halde iken yine kısa devreye yakın direnç ölçülüyorsa kapasitörlerden şüphelenilmeli. Bozuk kapasitörler patlamayabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri