Uzaktan Kumandalı Araba Bilgisayardan Kontrol Edilebililir mi

uzaktan kumandalı arabam war ve ben bunu bılgısayarımdan kontrol etmek istiyorum içine kablosuz kamera koymak ve ses dinleme cihazı koymak ta istiorum.. lütfen bana yardımcı olurmusunuz

mevcut uzaktan kumandalı arabanın butonlarını pcden kontrol edecek bir devre ve kablosuz ses ve görüntü aktaran ikinci bir devre ile yapmak istediğiniz şey çok güzel olur.

Bunun için ilk aşama olarak mevcut arabanızıın kumandası pcye seri yada usb üzerinden bağlanması gerekmektedir. bu iş kolayca çözülür. 18F2550 gibi bir entegre ile.

ikinci devre olan kablosuz görüntü ve ses aktaran devre ise, piyasada satılan kablosuz kameralar var. bu kameraların alıcı vericileride birlikte satılıyor. bunlardan bir takım aldığınızda işinizi görür. fiyatları ise $100 altındadır. online satış sitelrinden araştırılabilir.

bu şekilde bir yapı ile hem aracınızın kumandası pcden kumandaya çevirmiş olacağınız gibi, kablosuz ses ve görüntü aktarımı ilede aracın olduğu noktadaki görüntüyü başka bir yerden izleyebilirsiniz....

50-60 TL gibi fiyatlarla kablosuz kameralar mevcut. Alıcıyı bilgisayarınıza bağlayıp izliyorsunuz ancak çekim mesafesi sınırlı. Ses için ayrıca alıcı-verici lazım sanırım.
Fikriniz çok güzel ve eğlenceli :)

Fikrini çok güzel buldum ve bunu bende denemeyi düşünüyorum en kısa sürede eksiklerimi tamamlayıp :)

merhaba arkadaşlar...bitirme projesi olarak aynen dediğiniz gibi bir konu aldım...ancak bana ses aktarımı lazım değil...sadece kablsuz kamerayla uzaktan görüntü aktaracak ve pc den sürülecek...kamerayı aldım alıcısı yanında geldi saten...pc ye tv kartı kurup görüntüyü ondan alıcaz...geriye sadece arayüz programı kalıyor .visual basic bilen biri varmı acaba bana yardım etsin lütfen iki haftam kaldı...ha birde önünde sensör olacak ve biyere çarpmayacak nolur yardımmmmmmmmm....:(

Merhaba
Öğrenci arkadaşların en çok sıkıntı çektikleri çalışmalardan biri de PC'nin PIC ile olan haberleşmesi ve PC'den PIC'e data yollanmasıdır.İkincisi ise max232 nin PC ve PIC arasındaki bağlantıdır.Ben çok basit bir arayüz yazdım.Hangi numaraya basılırsa PC max232den PIC'e o rakkamın BCD kodunu yollar bu yollanan BCD kodunun sadece en alt 4 bitini işler ve isis şemasında gördüğünüz gibi PORTA dan görürsünüz.Ayrıca PC PIC bağlantısını sağlayan MAX232 nin bir de pdf baskısını yaptım.Ben de kendime yaptım gayet kullanışlı oldu.
Bu yaptığın ne işe yarar derseniz kullanıcı PIC'ten çıkan bu dört çıkışı istediği gibi işler.(linkteki devre direk röle çıkışı olarak yenilendi)Örneğin SAĞ-SOL,YUKARI-AŞAĞI ve STOP.Verdiğim çalışmanın tüm dosyalarını PC'nizin C:\ bölümüne kaydedin çünkü ona göre derledim.Anlaşılmayan bir durum olursa lütfen yazın.Kolay gelsin.ÇOK ÖNEMLİ NOT:verdiğim pdf ten baskı yapıp Max232 devresini yapacak arkadaşların kondansatör bağlantılarına çok dikkat etmeleri bağlantıları data sheete göre dikkatlice ve polarizasyona dikkat ederek montajlanması gerekir.Seriportta oluşacak hasardan sorumluluk kabul edilmez.Not:kablosuz için araya RF alıcı vericikoymak gerekir

Ekli dosyalar

• BCD_CALSMA.rar
    233.8 KB · Görüntüleme: 6
bu sistemler oldukça pahalı ve uygulaması oldukça zordur

Merhaba
Öğrenci arkadaşların en çok sıkıntı çektikleri çalışmalardan biri de PC'nin PIC ile olan haberleşmesi ve PC'den PIC'e data yollanmasıdır.İkincisi ise max232 nin PC ve PIC arasındaki bağlantıdır.Ben çok basit bir arayüz yazdım.Hangi numaraya basılırsa PC max232den PIC'e o rakkamın BCD kodunu yollar bu yollanan BCD kodunun sadece en alt 4 bitini işler ve isis şemasında gördüğünüz gibi PORTA dan görürsünüz.Ayrıca PC PIC bağlantısını sağlayan MAX232 nin bir de pdf baskısını yaptım.Ben de kendime yaptım gayet kullanışlı oldu.
Bu yaptığın ne işe yarar derseniz kullanıcı PIC'ten çıkan bu dört çıkışı istediği gibi işler.(linkteki devre direk röle çıkışı olarak yenilendi)Örneğin SAĞ-SOL,YUKARI-AŞAĞI ve STOP.Verdiğim çalışmanın tüm dosyalarını PC'nizin C:\ bölümüne kaydedin çünkü ona göre derledim.Anlaşılmayan bir durum olursa lütfen yazın.Kolay gelsin.ÇOK ÖNEMLİ NOT:verdiğim pdf ten baskı yapıp Max232 devresini yapacak arkadaşların kondansatör bağlantılarına çok dikkat etmeleri bağlantıları data sheete göre dikkatlice ve polarizasyona dikkat ederek montajlanması gerekir.Seriportta oluşacak hasardan sorumluluk kabul edilmez.Not:kablosuz için araya RF alıcı vericikoymak gerekir

merhaba sevgili abicim benim projemde kameraya motor da bağlamamız gerekiyor...ğer ona uygun bir yazılım hazırlarsan sana nekadar minnettar olurum bilemessin...ona göre düzenlermisin benim için lütfen çok lazımmmmm...

herkese kolay gelsin rotor nickli arkadaşım bende yanı projeyi yapıyorum temel olarak ama sistemi otonom hale getirerek biraz daha komplex bi tasarım yapma derdindeyiz örneğin aracın üzerindeki kamera nesne takip edecek senin sıkkıntına gelince anladığım kadaıyla hiç araştırma felan yapmamışsın o kadar çünkü arayüz yazılımından ziyade aracın sağ ve sola yönlenmesi için izlenecek yol ve rf alıcılarla vericilerin programlanması daha bi kasıntı oluyor bence en basitinden bir RS232 ile led felan yak bence visual yerinede matlab kullan daha kolay ve şık bir arayüz hazırlarsın sora da dc motorların kontrolüyle felan bi uğraş gerisi kendinden gelir bu arada kamera rf alıcı vericili olarak alınırsa image prosessing olayına da girmezsin ama bu kameralar biraz daha pahalı ama seçim senin tıkanırsan msj yaz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

merhaba abi buna benzer bir proje yapıyorz bizde link kırık acaba verdiğiz dökümana nasıl ulaşabilirim kolay glsin

- - - Updated - - -

Merhaba
merhaba abi buna benzer bir proje yapıyorz bizde link kırık acaba verdiğiz dökümana nasıl ulaşabilirim kolay glsin

Üniversitede bizimde böyle bir projemiz var programda sıkıntımız var yardım edebilirmisiniz ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,046
Kullanıcılar
451,309
Son üye
magiruus

Yeni konular

Geri