Vaviyen Bağlantı hakkında yardım

yararlı bir bilgi,
bir de firmalar vaviyen anahtarların üzerine giriş çıkış işareti bırakmıyor, yani hangisine ortak faz girecek hangi ikisi çıkacak onu belirtmiyorlar malesef o da ayrı bir sıkıntı çıkarmakta, gelen fazı veya lambaya giden kabloyu buluyorsun bu defa anahtarda nereye takılacağı için deneme yanılma yöntemi yapmak zorunda kalıyorsun, bilemiyorum belki de ben işin pratiğini bilmiyorum
Çoğu vavien anahtarlarda uçlar belirtilmiştir.
Ancak bu uçlar giriş çıkış şeklinde belirtilmez.
Bir vavien anahtar 3 kontaklıdır. Bu kontaklardan birisi orta uç diğerleri kenar uçlardır.
İyi bir elektrikçi, almış olduğu vavien üzerinde herhangi bir işaret olmasa dahi basit bir ohmmetre ile anahtarın uçlarını ölçüp test edebilir.
Sonuçta ortak uç ile kıyı uçları arasındaki kısa devre, anahtarın her pozisyonunda değişmektedir.
İlk vavien anahtar yanlış bağlanırsa ne olacaktır.
Ortak uca değil de kenar uçlardan birisine bağlanmışsa. o vavien ADİ ANAHTAR gibi çalışacaktır. Yani sadece devreyi açıp kapatacaktır.
Dolayısı ile elektrikçi ilk vavien anahtarı yanlış bağlamışsa ikinci anahtarda istediği kadar bağlantı değiştirsin sonuç alamayacaktır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Birde biraz sakıncalı bulunabilecek bir faz nötrlü denen bir vavyen bağlantı şekli vardı şimdi tam hatırlayamadım.

Her iki anahtara faz nötr orta uçlar ise lambaya idi

Tek yüklü devrelerde bu yöntem uygulanamaz.
Eğer iki adet yük (lamba) var ise ve bunlar KOŞULLU olarak çalıştırılmak isteniyorsa bu yöntem kullanılabilir.
VAVIEN.png

Prensip şemasından anlaşılacağı üzere Lamba 1 ve lamba 2, koşullu olarak çalıştırılabilmektedir.
Her bir vavien anahtarı üzerinde koşul belirtilmelidir.

Eğer iki adet yük (lamba) var ise ve bunlar KOŞULLU olarak çalıştırılmak isteniyorsa bu yöntem kullanılabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 59682
Prensip şemasından anlaşılacağı üzere Lamba 1 ve lamba 2, koşullu olarak çalıştırılabilmektedir.

Emin misiniz?

Doğru hatırlıyorsunuz.

Güvenlik unsuru gözardı edilecekse her türlü bağlantı şekli yapabilirsiniz :D

Ekli dosyayı görüntüle 59682

Aynı yeri ikinci kez işaretledim. Alanımla ilgili net, açık, kabul görmüş, başarılı şekilde uygulanmış, halen uygulanabilirliğini yitirmemiş bir yöntemi tartışmak komik olur. Dual Anahtar'ların yanında bu Bağlantı Şekli 12V gibi kalır. AC 220V/380V'un olduğu hiçbiryer %100 Güvenli değildir, zaten %100 Güvenlik diye birşey de yoktur. Bu Sistem Güvensiz de 220V verdiğimiz Priz çok mu Güvenli?

başarılı şekilde uygulanmış, halen uygulanabilirliğini yitirmemiş bir yöntemi tartışmak komik olur.

Zaten tartışmayı uygun bulmuyorum.
Ben almış olduğum eğitim gereği konuştum.
Benim hocam bu tür bağlantıların yapılması konusunda çok aksi idi.
Hatta öyle aksi idi ki, bir adi ahahtarın hangi ucuna faz bağlanması konusunda bile kulağımı çok çekmişti :)
Adi anahtarın herhangi bir ucuna faz bağlanılmasının ne gibi sakıncaları olabilir ki.
O yıllarda da sizler gibi düşünürdüm.
Bu sebeple ben olabilirliğini tartışmam.

Evet bu tür bağlantılarla yapılıp çalıştırılabilir.
Ama bir devrenin çalışıyor olması o bağlantı şeklinin doğru olduğunu ifade etmez.
Güvenlik unsuruna ise değinmeyeceğim. Bir prize bağlanan faz ve nötr ile anahtara bağlanan faz ve nötürü karşılaştırmam bile.
Eğer hala bu tür bağlantı yapan elektrikçi arkadaşlar var ise o kişilere yorum yapmam.
Ama BEN YAPTIM ÇALIŞIYOR derlerse yönetmelik kitabını önlerine koyarım :D

Bu anlatımlardan sonra son noktayı koyabilirim.
HELAL OLSUN ARKADAŞA İYİ YAPMIŞ BEE..
Demekki böyle bir bağlantı şekli de varmış. Ben bilmiyordum öğrenmiş oldum.
Teşekkür de ederdim ama bu tür bağlantıyı asla onaylamam ve onay da vermem.

Zaten tartışmayı uygun bulmuyorum.
Ben almış olduğum eğitim gereği konuştum.
Benim hocam bu tür bağlantıların yapılması konusunda çok aksi idi.
Hatta öyle aksi idi ki, bir adi ahahtarın hangi ucuna faz bağlanması konusunda bile kulağımı çok çekmişti :)
Adi anahtarın herhangi bir ucuna faz bağlanılmasının ne gibi sakıncaları olabilir ki.
O yıllarda da sizler gibi düşünürdüm.
Bu sebeple ben olabilirliğini tartışmam.

Evet bu tür bağlantılarla yapılıp çalıştırılabilir.
Ama bir devrenin çalışıyor olması o bağlantı şeklinin doğru olduğunu ifade etmez.
Güvenlik unsuruna ise değinmeyeceğim. Bir prize bağlanan faz ve nötr ile anahtara bağlanan faz ve nötürü karşılaştırmam bile.
Eğer hala bu tür bağlantı yapan elektrikçi arkadaşlar var ise o kişilere yorum yapmam.
Ama BEN YAPTIM ÇALIŞIYOR derlerse yönetmelik kitabını önlerine koyarım :D

Bu anlatımlardan sonra son noktayı koyabilirim.
HELAL OLSUN ARKADAŞA İYİ YAPMIŞ BEE..
Demekki böyle bir bağlantı şekli de varmış. Ben bilmiyordum öğrenmiş oldum.
Teşekkür de ederdim ama bu tür bağlantıyı asla onaylamam ve onay da vermem.
Saygıdeğer hocam,

Ben sizin yazdıklarınızı okuyor, takip ediyorum. Sizin tartışmalarda gün gibi açık konularda dahi işi iddiaya götürme huyunuz var. Ben konuyu çoktan kapattım.
İnsan şaşırır, boşluğu olur, yanlış anlar, benim başıma çok gelir.
Geçenlerde bir üyenin yazdığını uyku sersemliğiyle yanlış okuyup yorum yaptım, sonra dönüp özür diledim.
Bunlar insani haller, utanılacak şeyler değil. Ama hatalı ifadeyi bile bile savunmak doğru olmaz.

Ben hatalı bir ifade gördüm, düzelterek görevimi yaptım.

Hepimiz bilgi paylaşmak için buradayız. Daha fazla uzatıp neden sizi kırayımki. Canınız sağolsun, birisini üzen insan yatağa huzurlu girmez. Burada hepimiz aileyiz.

Forum istatistikleri

Konular
128,819
Kullanıcılar
450,909
Son üye
Kuzey27

Yeni konular

Geri