Vestel Tüplü Tv Ses Var Görüntü Hiç Yok

elektrikadam35 in yaptıklarını yapmaya çalışsanız.
yarın akşam bakayım bende aynı parçayı değiştireyim tv çok tozlu soğuk lehimleri nasıl göreceğim iyice temizlemem lazım

Hocam vertikal entegresini değiştirdim yanında ki kondanstorü de değiştirdim ama sonuç aynı ısısına baktım hiç değişmiyor ısı yani çalışmıyor daha önce bu tv arıza yapmış ve çık çık çık ses yapıyormuş 3 bacaklı transsator değişmiş bir iki direnç fln 1 yıl sonrada bu arızayı vermiş bu demekki yine horzantal arızası bu ama acaba hangisi yine transsator olabilir mi ?
EHT üzerinde screen potunu açın ekranda parlak yatay cizgi çıkıyorsa vertikal entegresini değiştirin.yok çizgi çıkmıyorsa horizontal devren çalışmıyordur,fleman voltajı ve yüksek voltaj çıkmıyordur.vertikal entegresi cihaza göre besleme voltajı değişiklik gösterebilir 24-33v arası voltaj ölçmelisiniz ve ayrıca entegrenin ısısını kontrol edin,el yakmayacak derecede olmalıdır.

1451334689094-jpg.29752

Transistörü sökerek çalıştırın cik sesi geliyor mu bakın!

Transistörü sökerek çalıştırın cik sesi geliyor mu bakın!
Hocam transistörü söktüm çıklama sesi yok tv aynı şekilde çalışıyor yeşil sabit yaniyor hiç bir değişiklik olmadı

Transistörü ölçtünüz mü? bozuk olma ihtimali yüksek.Tüm bacaklar arası kısa devre ise yenisi ile değiştirin.ayrıca etrafındaki kondansatörleri iyice kontrol edin şişmiş veya çatlamış olabilirler.çalışmaz ise EHT arızalı olabilir.

Transistörü ölçtünüz mü? bozuk olma ihtimali yüksek.Tüm bacaklar arası kısa devre ise yenisi ile değiştirin.ayrıca etrafındaki kondansatörleri iyice kontrol edin şişmiş veya çatlamış olabilirler.çalışmaz ise EHT arızalı olabilir.
Ölçüm yaptığımda iki bacakta da değer var ama şöyle bir durum var söktükten sonra devre üzerinde ki transistör girişini test ettim ve transistörün 1. ve 2. Bacak girişi buzzerde ötüyor acaba kısa devremi var ?

transistörler buzzer kısa devre kademesinde değil diot kademesinde ölçülür 400 600 ohm arası bir değer görülür,diotlu ve fet tiplerde farklılık gösterebilir.diot kademesinde kısadevre varsa bozuktur.

transistörler buzzer kısa devre kademesinde değil diot kademesinde ölçülür 400 600 ohm arası bir değer görülür,diotlu ve fet tiplerde farklılık gösterebilir.diot kademesinde kısadevre varsa bozuktur.
Yok hocam diyot ölçümü bölümünde test ettim zaten onda sorun yok transistörü takmadan kart üzerindeki girişleri buzerle baktım ve 1.ve 2. Bacağın giriş yerlerine deydirdiğimde avometre ötüyor acaba kartta mı kısa devre var ?

bende transistörü sökerken kıvılcım çıktı havyayı değdirdiğimde yanında 400v luk kondansatör de beni çarptı bu nasıl iş nasıl sökeceğim bunu tv de cik leme sesi kesildi ışık filanda yanmıyor rahmetli oldu galiba başka forumda arçelik karta t504 kodlu bu508df transistör değiştirilmesi önerilmiş. başka bir parçaya zarar vermişmidir acaba kıvılcım çıkması evin sigortası atmadı anlık kesilme gibi oldu

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,071
Kullanıcılar
451,355
Son üye
Ooczzdgxz

Yeni konular

Geri