Wood Mood 3 Eksen Cnc Projesi.

rhino kullanıyorum. render keyshot ile alıyorum..
render kolay oluyor.. ışık ayarı yok gölge ayarı yok sahne hazırlamak yok.. o yüzden

X eksenin resimdekinden fazla hareket etmyecek peki yanlardaki fazla raylar ve vida rulmancının hediyesimi senin rulmancıya bahşişin mi?
Ya X ekseninin bu bölgelerede gidebilecek şekilde revize et yada bahşiş vermekten vazgeç. Y nin arabalarını illa üste koyacağım demekten vazgeçer ve yan tarafa alırsan çarpı ile işaret edilen sigmaları kullanmana gerek kalmaz. X ekseni az birşey uzatırsın ve hem arabayı hem vidayı sigmanın yan yüzeyine koyarsın cillop gibi olur.

Zengin çocuğuyum dersen o ayrı tabi... :D

untitled.140.jpg

X eksenin resimdekinden fazla hareket etmyecek peki yanlardaki fazla raylar ve vida rulmancının hediyesimi senin rulmancıya bahşişin mi?
Ya X ekseninin bu bölgelerede gidebilecek şekilde revize et yada bahşiş vermekten vazgeç. Y nin arabalarını illa üste koyacağım demekten vazgeçer ve yan tarafa alırsan çarpı ile işaret edilen sigmaları kullanmana gerek kalmaz. X ekseni az birşey uzatırsın ve hem arabayı hem vidayı sigmanın yan yüzeyine koyarsın cillop gibi olur.

Zengin çocuğuyum dersen o ayrı tabi... :D

Ekli dosyayı görüntüle 23059

hahaha bahşiş? muhtemelen oralar işlenmeyerek rengi değişecek alanlar.. kızak talaşı silip silip o kenara atacak.. evet sonuna kadar gitmeyecek, şuan rayları yana alıyorum. bu gece uyku yok :) gönlüm zengin desem yer mi rulmancı?

Tam olarak bu oyuncakla ne işlemeyi ve o malzemeye ne tür işler yapmayı planlıyorsun ?
Ne kadar hızlı işlemeyi umuyorsun ?

Rhinoceros 5.11.50203 çıkmışş..

@KAZIMUGUR
hocam, öncelikle plexiglass, mdf, masif ağaç, hafif metaller, aluminyum, pirinç, bronz, altın, derlin, kestamit, phenolic resin, kompakt laminant, porselen diş dolgu kalıp gibi sıralayabilirim.

ben rhinoceros Version 5 SR6 64-bit kullanıyorum.

Altın işleyen oyuncakların her bir tarafcıkları kapalı oluyor hatta aynı kutuya kullananı da tıkıyorlar. :)

Ağaç işlerken 0.1 mm önemsizdir ama metal işlerken işine göre 0.01 mm önemli olur.
Bu yüzden makine yapısı çok önemlidir !
Yan dikmeler çoook önemlidir !
Hiç esnemeyecek şekilde bağlantılar ekler önemlidir !
Buna bağlı olarak spindle gücü önemlidir.
El hasılı oyuncağın hiç bir yerini zayıf yapma.
Amerikan ve ya çinişi olmasın.
Rus veya alaman gibi kalın ağır sağlam bir şeyler tasarla.
Her şeye rağmen ray 20 lik olur 25 e gerek yok.

Altın gümüş deyince akla mücevherat işleme filan gelir , rhino'da kullandığına bakılırsa 3D işleri yapacaksın.
Bu durumda 5 eksen bir oyuncağın olmalı derim.
Ya da çizimlerini ilerde ek yapabilecek şekilde düşün.

Rhino lisanlı mı ? rhinocam de var mı ?

rhino education olarak kullanıyorum hocam.
rhinocam satın almadım daha. altın ve mücevherat işi için aslında Z eksenini uzun yapıp oynar kafa takmayı düşünüyordum fakat bu tezgahı büyük yapacak.. bu nedenle muhtemelen, tablaya bağlanan hazır eksen modüllerden tercih edebilirim.. işlenecek malzeme yelpazesi biraz geniş. bu sebeple rijit ve esnek olmamasını sağlamaya çalışıyorum. fakat tasarımda bir yerden çalarken bir yerden işçilik ekliyoruz. işçilik ve rijitlik scalasınıda sizin tecrübelerinizle stabil hale getiriyorum zaten... ben aşırıya kaçtıkça uçup hopladıkça siz beni sağlam kazığa bağlıyorsunuz. bu işin cad çizimi çok kolay geliyor hop malzemeyi koy çapaksız oynaksız rijit bir şekilde.. ama pratikte işin rengi çoook değişiyor. 2008'de en canlı örneği görmüştüm. ama akıllanmamışım gibi hissediyorum. bir kaç render daha geliyor şimdi.. 10 dakika içerisinde paylaşıcam.

Her işi yapan çamaşır bulaşık yıkayan ütü yapan daha bir şeyler bir şeyler daha yapan oyuncaktan almadı mı baban sana ?
Öyleyse elini öpeceksin.
Onun haricinde hiç bir makine her işi yapabilen bir makine olamaz.

Değişik işlerin mi var değişik makineLER yapacaksın.
Biri küçük ve hassas diğeri büyük ve kafasına göre takılan.
Çok daha iyi iş çıkarırsın.

5 eksen için kafadan oynak değil beşik sallayan model seç , gayet kolay.
Her 3 eksen oyuncağa monte edilebilir ve 5 eksen olur.
İş kodları çıkarabilmekte.
Uygun posta göre tipini seçmelisin.
Hatta mücevheratcılar C eksen ( 4 axis ) tornayı çok kullanıyorlar.
Buralarda zaman zaman anlatıldı.

Şimdi çizimleri yap ve koy bir kenara.
Sonra youtube'de dolaş acele etme bir sürü video var en az bir hafta tanı kendine.
Sonra çizdiğinde düzeltilecek şeyler varsa düzelt .
Yani kırk kere ölç bir kere biç.
Çok kolay ve zevkli olacak.
Takacaksın çalışacak paraları istiflemeye başlayacaksın.

Ek :
Mesela bilyalı somun ve milden vazgeç kremayer + pinyon kulan hem çok daha ucuz hem de hızlı olur , büyük tip olanı.
Küçük içinde ek bütçe olur hani diyorlar ya kaynak kaynak göster kaynak ..
Küçüğü bilyalı somunla yaparsın.

Son düzenleme:
Kazım hocam, beraber çalışıyormuş üzerine kafa yoruyormuş gibi attığım adımı haber vermek istiyorum size.. o yüzden böyle oluyor.. aynen denildiği gibi 40 kere çiz 100 lerce kez oku binlerce kez izle bir kere biç..

şuan ray araba somun ve vidalı mil komple yan cephede.. 15mm'lik bir destek plakası koymak zorunda kaldım..çünkü

bilyalı somun + bk12 + bf12 serilerinin toplam yüksekliği 45mm,
20'lik ray ve arabanın toplam yüksekliği 30mm

aradaki 15'lik farkı aluminyum plaka ile çözmeye çalıştım. tabi piyasada bulunan malzemenin üzerinde işlem yapılması gerekiyor. kalibrasyon gibi.

ikinci bir husus ise, BK12-BF12 ikilisinin vida aralığı 46mm benim kanal merkez aralıklarım 45mm sanırım 0.5mm'lik bir ayar payı olacaktır.

üçüncü husus, dikkat ederseniz köprü 3 adet 45 x 90 lık sigma profillerden oluşuyor. U şeklinde, arka yüzeyinde saç ile kapattım buradanda bağlantı oluşturabilmek için.. bu tasarım uygun mu? yoksa yekpare 90x180 olarak devam mı edeyim?

aşağıda yeni renderlarda göreceğiniz üzere,

Point cnc 2.149.jpg
Point cnc 2.150.jpg
Point cnc 2.151.jpg
Point cnc 2.152.jpg
Point cnc 2.153.jpg
Point cnc 2.154.jpg
Point cnc 2.155.jpg

Point cnc 2.156.jpg

birde el bebek gül bebeklerim :)

IMG_6987.JPG

Yan dikmeleri ray arabalarında bitir.
Bilyeli somundan oraya başka bağlantı yap.
Sorun olmaz.

Köprüdeki yatay yapıyı tek parça bir şeylerden yap.
Somun milini araya koyacağım diye zorlama.
Onu mesela üste koyabilirsin.
Oradan arabaya basit bir bağlantı yapabilirsin.
Belki düşündüğüne uygun yeni tip yekpare sigma profil yapmışlardır bakmak lazım.

En önemli iş eksenler boyunca hareket ederken esnememesi ve tam eksenlerde ( 3 dik eksen ) gidip gelebilecek şekilde yataklanmış olması.
Sonrasında ona hareketi nasıl verirsen ver.

Forum istatistikleri

Konular
129,560
Kullanıcılar
452,179
Son üye
xcx

Yeni konular

Geri