Wood Mood 3 Eksen Cnc Projesi.

Sen bu zamanda plani hazirla nasil yapilacagini kagida dok derim

şuara bu yoldan ilerlediğimi söylemek istiyorum.. bir önceki tasarım buradaki arkadaşlarında tecrübeleri ile hata kabul etmeyecek düzeyde zor olacağı için değiştirmek zorunda kaldım...

şuan sadece draft modeller üzerinde göstermek istiyorum.. muhtemelen bir kaç değişikliğe daha uğrayacak.
untitled.11.jpg
untitled.12.jpg
untitled.13.jpg
untitled.14.jpg
untitled.15.jpg

Mil destekli mil köstekli mil ... yok böyle bir şey satılmıyor kullanılmıyor kullananı dövüyorlar kafasına sıkıyorlar sürüm sürüm sürünüyor et yüzü görmüyor ömür boyu kemik yalıyor...:)

Ray + araba kullan 15 mm lik.

Ben yazdım diğer arkadaşlar yazdılar yine de söz dinlemeyip deneyenler oldu ve hepsi pişman oldu.
Üç kuruş ucuz diye uğraşıp duracaksın sonrada sonuç alamayacaksın istediğin gibi olmayacak.

Ray araba kullan ve işin bittiğinde yani monte ettiğinde vida deliklerine kapaklarını hemen tak.
Kapak bulamazsan ya plastik çubuktan kes ya da mermer yapıştırıcı gibi bir şeyle doldur ve titiz bir şekilde düzle.
Lastik sıyırıcılardan içeri pislik girmemiş olur.

Seçtiğin model köprünün sağlam olmasını sağlar yani yanları fazla yüksek olmadığı için ama tabla üzerine daha geniş bir şeyler koymana mani olur.
Yapmayı planladığın şeyler bu şekle uygunsa olur neden olmasın baya makul ve sağlam modeldir.

Z ekseni gibi kısa yerlerde sonlandırma rulmanı gerekmez.
Daha doğrusu sadece tek tarafta yeter.
İster motor ister karşı tarafı..

Millerin her iki tarafına da pahalı rulman + yatak kullanma gerek yok.
Bir taraftaki ucuz tip UCP gibi ya da badem yatak olabilir.
Bunlar hesaplı üretebilmek için öneriler , mdf den şase yapanlar için önemlidir .

Yatakları resimlerdeki gibi değil de yanlarındaki dik olan yüzeylere monte et daha kolay mil eksenleme yapabilirsin.

https://www.google.com.tr/search?q=...Ve_ANsLZarrmgHA&ved=0CCIQsAQ&biw=1248&bih=771

Z nin desteğinin biri dik düzlemde ( üst düzlem ) bu şekil uygun değil , her ikisini de aynı düzleme al daha kolay ve sağlam olur.
Yani z tablası ve ona dik arka çıkmayı doğru yapmak zordur , özellikle ahşap şasede.

Her şeye rağmen öncekilere göre çok iyi..

untitled.14.jpg

Rayı yan kenara bağla, arabaları da ayaklara;
ugrasma bosu bosuna...
Lineer kızak ray kullanmayacaksan boşa zaman kaybı olur. Büyük sözü dinle... Kendimi değil @KAZIMUGUR u kasdettim.. :)

Son düzenleme:
aynen bu alt destekliler ucuz diye ben de ilk bununla başlamıştım mdf şase cnc de
sonuç : ilk başta güzel fena değil, daha sonra tıkır tıkır boşluk. boşluk olmasın diye alt destekli milleri aksi yönlere gerdirmiştim :D

şimdiki kullandığım 25 lik ray ve geniş araba hemde şahin rulmanın
tavsiye ederim

kesinlikle büyük sözü dinleyeceğime emin olabilirsiniz. :)

şunu söyliyeyim, yarıklı rulmanın bukadar sorun çıkarabileceğini tahmin etmiyordum. herkes çok dertli. ray-araba olarak yoluma ilerleyeceğim. yalnız revize yaparken anlaşılacağı üzere, Şahin 16lık vidalı mil somun yatak ve BK-BF 12 birleşik yüksekliği 45mm. şahsi fikrim yatakların yada somunun altına besleme yapmak istemiyorum. dikkat ederseniz köprü ekseninde 90x45 profil var altlı üstlü birbirine pararlel.. orta kısmında somun hareket edecek kadar mesafe var.. besleme yapmamak için acaba komple köprüyü mü zayıflattım bilemiyorum.. yekpare 90x180 ağır tip sigma kullanmak daha mı akıllıca? gene tecrübelerinize ihtiyacım var..

ayrıca, mdfyi polyester ile boyamayı düşünüyorum.. yağ veya su sızıntısı olup çalışmaması için.. fakat cilahanedeki ustalarımız bu konuda çok başarılı olmayacağımı anlattı.. ne olursa olsun su geçirebilir.. sadece yavaşlatabilirsin onuda zehirli boya ile veya yat verniği ile çözebilirsin dedi.. bir ara öyle bir uçtum ki, acaba şaseyi aluminyum döküm yapsam nekadar tutar diye.. alt şaseyi aluminyum döküm yaparsam, şuan ki hesaplamalarıma göre 175 kilogram geliyor.. kum döküm için fiyat almak nederece akıllı olur bilmiyorum ama aklımın bir köşesinde hala var.

bir kaç revize ettim. Y'de rayı yan yüzeye taşıyacağım. muhtemelen.. o kısmı revize edemedim.. şimdilik bu şekilde

untitled.17.jpg
untitled.18.jpg
untitled.19.jpg
untitled.20.jpg
untitled.21.jpg

alt şaseyi aluminyum döküm
ya kardeşim niye sen bu kadar zorluyorsunkiiiiii
o kadar girintili çıkıntılı iş yapıyorsun ki
hatta ya eksenindeki rayları sana yanlara monte et dediler bu şekilde yaptığın gibi montajın çok zorlu olacak her taraf titreyecek.

.. zehirli boya ile veya yat verniği ..

Usta diye işi iyi bilene derler sallayana değil.

Zehirli boya suda çözünen bir boyadır , çözünen ve içerisindeki zehirli pigmetleri serbest bırakan bittikçe yenisi ...biter her sene yeniden boya..

Yat verniği kalk verniği diye bir şey kalmadı epoxy + elyaf ( veya poliester ) kullanılıyor.
Vernik , kullanım alanlarında ( ev gibi yani kamaralarda filan ) ahşap parlak yakışıklı görünsün diye.
Su içerisindeki kısımlarda vernik dedinmi gülerler.

Alüminyum yapacak halin varsa ne uğraşıyorsun mdf ile eninde sonunda çöp olacak zaten.
Güzelce her tarafını sigma profil yap.
Tablayı da sigma yap , çok güzel kanallı parça bağlaması kolay temiz dümdüz ...
Çalışma şekline göre üzerini mdf kaplayabilirsin.
Bozuldukça yenilersin.

mdf şase, cnc öğrenmek için çok güzel bir uğraş.
ama ilerisini de düşünmek gerek bence..

Forum istatistikleri

Konular
129,330
Kullanıcılar
451,789
Son üye
mwwto

Yeni konular

Geri