Wood Mood 3 Eksen Cnc Projesi.

Allah CC mesut ve bahtiyar eylesin ,
Ona bir sözümüz yok ,
Buradaki yazılarda hep göz önünde bulunduruyoruz.
Kendi yağı ile kavrulmaya çalışanlar için yazıyoruz.

ve fakat israf haramdır
Geri kazanamayacağın tek şey zaman zaman zaman...

Keşke , bilyeli somunlara rulmanlara .. verdiğin parayı metal şaseye harcasa idin , ilerde eline geçtikçe mesela çekmece raylarını ray arabaya değiştirirdin olur biterdi.
Uyarmasak evet ama kaç kere yazdık kaç kere ?
Aluminyumu el testeresi ile kesip matkapla delip çook iş yaptım yeter ki iste..

Hadi metal sevmiyorsun , ahşap öyle kullanılır mı ?
Ses yalıtımı öyle yumurtalı bilmem ne ile engellenmez !
Onlar işin formalitesi , yankı için sağır oda için..
Durgun hava en kötü ısı ve ses ileticisidir.
Çok soğuk yerlerde - studio larda çift cam lı çift cam kullanılır.
Kaç kere yazdık çift kat ince yonga levha arada mesela 20mm çita ve strafor dolgu ...
Hem hafif hem ucuz hepsinden önemlisi kat kat etkili yalıtım...

Bir çok arkadaş yaptıklarını paylaştı , bir şey satmaya çalışmadı hava atmadı .., hatalarını ve ya pratiklerini yazdı.
..ki başkaları aynı malı-zamanı kaybetmesin.

Şimdi bana diyorlar ki .. neyse..her şeye rağmen sağlık olsun..

Kazım hocam, evet metal şasi yada en olmadı sigma profil şasi olabilirdi ama dedim ya ne mdfye para verdim nede işlemeye.. O yüzden ahşaptan devam ettim... Zaten planlarımda metal şasili bir cnc daha var... Bugün tanıştığım tornacı okadar babacan biri ki, planlarımı anlattığımda projeyi gösterdiğimde beraber yapalım diye heyecanlandı.. Kısmetse yiyine kolları sıvıyacağız. Burdaki arladaşlar hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bana ve bu başlığı okuyan herkese yardımcı olacak bilgiler paylaştılar. Ve benimde önümü aydınlattılar..

Mekanik aksam neredeyse tamam..
Y ekseninin alt destek millerinide vidaya döndürdüm mü tamamdır.. Sıra elektronikte..

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg

Çok güzel ilerliyor.Bazen günde 2-3 kez baktığım oluyor.Mdf bu hali ile kullanım için bundan uzun zaman önce yine mdf cnc yapan bir arkadaşımızın mdf'yi kapladığını biliyorum.Hem ekonomik hem hızlı bir çözüm olarak sunulmuştu.Görüntüyü değiştirmeside cabası.Sanırım aşağıdaki gibi bir üründü.
Not:Site ile yakın uzak bir ilşkim yoktur.
http://www.hepsiburada.com/yapiskan-folyolar-c-60002666

bence on numara olmuş
eğer işleme alanı sana yeterli gelecekse ileride büyük parça işlemem diyorsan bu planın metal gövdelisi ve linear raylı sisteme geçtin miydi harika olur. bi de en az 1.5kw hertz spindle bence tadından yenmez

kesinlikle.. hatta şöyle bir şeyler olabilir.. bugün işyerinde hiç iş yok.. sıkıntıdan yine kendimi çizime verdim..
untitled.83.jpg
untitled.84.jpg
untitled.85.jpg

Buarada, elektronik anlamda antartikadan, afrikaya göç eden eski mo'lar kadar cahilim.. mantık yürüterek ve forumlardan okuyarak topladığım bir cnc kiti var. bu uygun olur mu? listeyi kontrol ederseniz çok sevinirim.

3 Eksen CNC Kontrol Kartı TB6560AHQ 250tl+kdv

NES 350-24V Güç Kaynağı 130tl+kdv

Step Motor (nema 23) 57HS22TG 90tl+kdv

Saygılar.

Buarada, elektronik anlamda antartikadan, afrikaya göç eden eski mo'lar kadar cahilim.. mantık yürüterek ve forumlardan okuyarak topladığım bir cnc kiti var. bu uygun olur mu? listeyi kontrol ederseniz çok sevinirim.

3 Eksen CNC Kontrol Kartı TB6560AHQ 250tl+kdv

NES 350-24V Güç Kaynağı 130tl+kdv

Step Motor (nema 23) 57HS22TG 90tl+kdv

Saygılar.

TB6560 'ı direkt sil listenden alacaksanda TB6600 4 eksen kart al. Aliexpreste tonla.

Ha gariban işi olsun 4. eksene gerek yok dersen.
http://www.aliexpress.com/item/U119...or-Driver-Board-4-5A-36V-For/32441939356.html

Artan paranlada güç kaynağını alırsın.

Cnczone, hobbycnc, komtrol kalemi, donanım haber.. Vs gibi sitelerden.. Şemaları inceliyorum ayrıcada bağlantı şekillerini..

Harici sürücüler ve paralel port olanlar biraz fazla teferrüatlı yada bana öyle geliyor. Onun yerine şimdilik bütünleşik kart almak daha mantıklı olacak.. Birde tamamen duygusal yani. Mesajın başında da söylediğim gibi elektronik konusunda çok acemiyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri