Yüksek Gerilim Hattı Geçen Tesiste Yıldırımdan Korunma...

iniquitous

Üye
Çalıştığımız tesis üzerinde yüksek gerilim hattı geçmekte.Bildiğim kadarıyla yüksek gerilim hatlarının bulunduğu alanda belirli bir mıntıka içerisinde tesisi korumak için paratoner gerekmiyor. Ancak bu alanın nasıl hesaplandığı konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tesisinizin tamamı,ENH altında değil ise,tesisinize,yıldırım düşmeyeceğ konusunda,size hiç
kimse garanti veremez.ENH nın 10 m ilerisine bile,yıldırım düşme olasılığı vardır.O nedenle,
tesisiniz için,uygun koruma çaplı paratöner tesisi kurmanızda yarar var.Bildiğim kadarı ile,
sizin söylemiş olduğunuz gibi bir kural yok.

Sn.fahri yetiş,arkadaşın görüşüne katılıyorum.Kaldıki tesis tamamı ile ENH altında olsa bile yıldırım düşmesi tehlikesinden korunmuş olamaz.Gerekiyor ise yada kanunen zorunluluk var ise paratoner tesis edilmelidir.Hiç boşuna ENH ye güvenmeyin.Saygılarımla.

normal paratonerin koruması bile %97 dir yani. pratoner olsa bile %3 lük bir risk her zaman vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri