yavaşça açılıp yavaşça kapanan led

oyenilmez

Üye
arkadaşlar selamlar,
benim bir sorum var yardımcı olursanız sevinirim bu konularda çok yeniyim de.

elimde bir ledim var ve enerji verince dimmerle yaptığımız gibi yavaşça yanmaya başlamasını ve enerjiyi kesince de yavaşça sönmesini istiyorum.

Bunun için ne yapabilirim.

saygılarımla

Merhaba
Maksimum parlaklıga ulaşma süresi ve kararma süresi bilgisini ile toplam led gücünü bildirirseniz yardımcı olayım.
Kolay gelsin

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

4-5 saniyede maksimuma/minimuma ulaşması yeterli.

Yani aslında enerji verdiğimde 4-5 saniye içinde 20V gerilime gelecek bir sisteme ihtiyacım var.

cevap verebilecek kimse yok mu acaba?

ledin ayaklarına paralel kondansatör bağlayın, ne kadar büyük kapasiteli kondansatör bağlarsanız o kadar uzun sürede söner, ne tür bir led olduğunu yazmamışsınız..
20v tu led'e akım sınırlayıcı bir direnç olmadan vermiyeceksiniz herhalde..

üzerinde 10 adet led olan bir led bar var elimde.
o yüzden ledin ayaklarına kondansatör bağlayamam.
Ayrıca kondansatör sadece sönme esnasında yardımcı olmaz mı?
benim yanmaya başlarken de bir geçişe ihtiyacım var.

ledler ne renk yanıyor? herbiri ne kadar büyüklüktr..led değerlerini bilmiyorsan bunları yaz tahmin edelim...10 led hepsi seri mi bağlanmış yoksa 5x2 mi bağlanmış...elinde ölçü aleti var mı..

ledler beyaz yanıyor.seri bağlanmış şekildeler, normalde ledleri yakmak için girişine driver ını bağlıyorum ve ledler yanıyor. hatta ayarlanabilir güç kaynağını bağladığımda 14V gibi ledler ışık vermeye başlıyor ta ki 20V a kadar.

söylediklerinizle size yardımcı yardımcı olmak zor, bizzat görüşebileceğiniz biri varsa ondan yardım alabilirsiniz belki..ama ledlerin yanması benim için önemli değil denemek istiyorum derseniz...tahminen:
25volt ve yukarısı 4700 mikrofarad elektrolit kondansatörlerden ledlerle güç kablosu arasına, kutuplarına dikkat ederek... kondansatörlerden önce de, 350 ohm civarı 1 watt lık direnci , bağlarsanız , parlamada ve sönmede geçikme elde edersiniz, ne kadar çok kondansatör ilave ederseniz bu süre uzar...başka yollarıda mevcut ama sizin için en temel ve basiti bu olacak sanırım..

Arkadaşım, pwm kullanırsan duty cycle ve frekans ayarıyla soft start veya stop yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,981
Kullanıcılar
451,183
Son üye
ridvanaltn1

Yeni konular

Geri