Yeni CNC'nin zamanı geldi

Ters dis degil. WD40 denedim. Purmuzle isittim. Tornanin aynasini cikarip sIktIm. Son olarak somunu gozden cikarip ustune celik kaynattim. Cevirirken kaynaktan kirildi. Denemedigim tek bir sey kaldi o da makineyi karsima alip iki yetiskin gibi konusmak. Ise yarayacagindan supheliyim. Yarin gidip soyle daha hafif bir taslama alacagim. Ortalama 1000watt isimi gorur herhalde.

Bir tarafı aynada diğerinden boru anahtarıyla çevirince açılmasa da burulup kırılır.
Neyse , avuç taşlama için 1000 W normaldir , 750 bile işini görür.
Taş çapı 125 mm olduğu için ve asla daha büyük çap takmayacağın için sanayii gibi saatlerce çalıştırmayacağın için sorun olmaz.
İyice bir şeyler alacaksan devir ayarı zaten oluyor ama birde yumuşak kalkışlı olanları var.
Bosh profesyonel serileri daha bir sessizdir ama tabii işe girince taş-malzeme sesi ayrı..
Taşlar
Kalın , alın taşlama için
Orta kesme için
İnce ( çok ince ( krom için diyede satılır ) dikkatli kullanılmalı ama çok iyidir
İnceler yüzey taşlamaya uygun değil hatta zararlı teknik açıdan yasssakkk.

Yüzey düzeltmek için ayrıca yığma şeklinde zımparalı olanları çok kullanışlı.
Birde cırtlı yapışkanlı çeşitli numara dümdüz olanları yüzeyde son işlem için.

Metal için ve döküm için farkı da var , metal seç , döküm zor aşınır iyi kesmez.

Karbosan Egesan dan daha bir kullanışlı.
Aslında marka ayrımcılığı değil kullanım tercihi.
Karbosan bağlayıcı zayıf aşınan çabuk uzaklaşır yerine daha keskin karbür tanecikleri çıkar taş çabuk biter kolay keser .
Egesan bağlayıcı kuvvetli zor aşınır daha çok bastırmak gerekir uzun süre gider ..
Bir kaç çinişi denedim iş görür.

Sesi çok ama yaptığı işi yapacak başka makine yok..

Mutlaka ama mutlaka gözlük kullan , muhafazayı kesin çıkarma .
Yaralanmaları öyle geçiştirilecek şeyler değildir.

Çok dikkatli tut ne olsa kesebilen bir alettir ve anında keser !!!
Sağlam tut her an elin tetikte olsun olmadık anda sıkışır çeker hazır karşı kuvvet refleksin olmalı.
Yardımcı kol çoğu zaman mani olduğu için çıkarılır kullanılmaz , mümkün olduğunca 2 el ile kullan.
Özellikle kesme yaparken derin dalmada dikkat.
Mesela profil keserken açı değişmemeli mümkün mertebe parça mengene gibi bir şeyde bağlı olmalı.
El hasılı vazgeçilmez ama bir o kadar dikkat isteyen alet..

Satıcı ısrarla Makita 800watt önerdi ama ben dinlemeyip Dewalt 1400watt aldım.

Bosch istiyordum fakat bildiğim kadarıyla Bosch'ların mavi olanları çok iyi. Mekanda sadece yeşil vardı. Bu yüzden onlara hiç bakmadım.

Alet alettir.
Hayırlı olsun , velev kane 180 dikkatli kullan !!!

GSW 14-125 CE
GGS27C
Kullanıyorum , her halde beni gömerler..
Daha önce yıllarca Sedef in ilk çıkanlarından kullandım.
Dişli sıyırınca servis bulamadım Sedef i aradım ücretsiz 2 takım dişli gönderdilerdi sağ olsunlar.

30-50 liralık çinişleri bile iş görür.
Varsın armut dişli çabuk sıyrılsın ne fark eder aynı paraya 10 tane alır her zaman yeni kullanırım.

Şimdi yine bana gıcık kapacak ..
İlk yazdıklarını hatırlayın .. şöyle yap olmazzz.. ev.. böyle yap olmazzz.. çorçocuk..
Gelinen noktaya bakın , ev değil organize ağır sanayii metal işleri bölümü..
Beter ol.. böyledir bu kılçık..

Babamin eski makinesine gore 1/5 agirlikta ama calistirinca korkuttu beni. Cok guclu, titresimsiz ama cok gurultulu. Koruyucu gozlugun yaninda kulaklik da sart.

Devir ayarı yok mu , şu gürültüyü bir duysak ..
Bosh ile kıyaslamak istiyorum..
Önceki tecrübelerim kesin fark olduğu şeklinde..

Olur video çekerim yarın. Daha iyisi gürültü değerlerini ölçeyim telefondaki bir uygulamayla. Sen de kurup kendi makineni ölçer karşılaştırırsın.

Benim telefonum gariban işi pilipis xenium 9@9k anlamaz öyle şeylerden , ama bebelerinki olur , yaparız.

Ek :

min : 60 dB
max : 72 dB

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…