Yeni CNC'nin zamanı geldi

IMG_20150915_202640.jpg

Başka torna kullanan olmadığı için çatacak bir sen varsın şansına küs.
Kater tutucu şahane , kesici tipi ...:rolleyes:

kolay taşlanır :

https://www.google.com.tr/search?q=...X&ved=0CCAQsARqFQoTCLiJx7bZ_McCFQQ8GgodFx0Akg

şu daha bir hoştur ( 6 keskin köşe ) :

https://www.google.com.tr/search?q=...oTCMjd4sHZ_McCFcPZGgodj0ECYg&biw=1119&bih=642

Başka torna kullanan olmadığı için çatacak bir sen varsın şansına küs.
Kater tutucu şahane , kesici tipi ...:rolleyes:
:)

Biliyorsundur, Özellikle Almanya gibi ülkelerden kullanılmış takım malzemesi toplayıp getiren insanlar var. Büyük fabrikalar düzenli olarak zamanı gelince tüm katerlerini vs. yenileriyle değiştiriyorlar. Eskileri ya hibe ediyorlar ya da alıcılarına satıyorlar. Vatandaşlar da Türkiyeye getirip satıyorlar. Benim malzemeleri satın aldığım Ostim'deki arkadaş da bunlardan biri (getirenlerden yüklüce satın alıp esnafa satıyor). Bu malzemelerin büyük kısmı çok kaliteli. Zaten Alman kalitesiz mal kullanmaz. Fotoğraftaki kater de onlardan biri. Aylardır kullanıyorum. Eskimiyor bir türlü.

O üçgen (6 kesicili) katerlerden de aldım bir miktar. Yalnız denemediğim seramik katerler var. Çok merak ediyorum nasıl bir sonuç elde edeceğimi. Bildiğim kadarıyla seramik katerler büyük tutucularda kullanılıyor. 20'likler gibi.

Bir de yuvarlak kater denemek istiyorum. Taşlanmış yüzey gibi temiz iş çıkarabileceğini tahmin ediyorum.

Uzun zamandır alaman işi kullanılmış kalmadı.
Çinliler aynı rakama yenisini yapıyor.
Rekabet arttı , TR ciddi pazar olunca firmalar doluştu .
Yerli firmalarda var mesela AKKO .
Bütün bunlar eskiyi çöp etti.
Torna freze gibi değil.
Talaş çok ciddi sorundur hele delik içinde.
Her firma kendince değişik talaş kırma formları dener.
Bir malzemede sonuç veren diğerinde sonuç vermeyebilir.
Bu yüzden değişik formlar var.
WNMG TNMG .. de uç radius ları önemlidir , alırken dikkat.
Ayrıca diş çekerken ,özellikle sonlu delik içi , gereken harika uçlar var.
Uç kadar taşıyıcıda önemli.
Mesela uzun ve ince kullanmak gerektiğinde adi tutucu zırıl zırıl öter.

Seramikler sert malzemelerde ve çok yüksek hızlarda işleme gerektiğinde ki pek olmaz kullanılır.
Darbeye hiç gelmez.
Talaş kanalı olmadığı için rahat kesmez malzeme de ısınır.
Yani pek heves edilecek bir şey değil.
Sadece denedim demek için ..

Yuvarlaklar hızlı ve kaba işlerde ve ancak sadece alın ve boy işlemek için.
Hızdan dolayı aşındıkça döndür kullan hesabı.
Talaşla temas yüzeyi fazla olduğu için sağlam ( kalın ) tutucu gerekir yoksa tırlar.

60 derece ve altı uçlar universal işleme için , mesela alından boya sürekli tornalamada şart.
Parça - kesici açı ne kadar az o kadar düz iz.
WNMG o yüzden 60 dan büyük.

Neler yapılıyor neler.
Mesela katere ultrasonik tansduser lerle titreşim verilmesi kesme hızlarını katlıyor kesici ömrünü uzatıyor .

Talaşı imalat zevkli yönleri bunlar..

@Suat_Korkmaz

Köprü hakkında kabataslak ölçüler verebilir misin?
Bu köprüde alt rayı bağladığın 40x120 sigma eğilmesin diye, üst raydaki dik konumlandırılmış sigma'ya 3 farklı noktan çelik ile bağlamak gerekir mi?

2i07w60.jpg

Neyin ölçüsünü istiyorsun? Boy en mi? Deliklerin mesafelerini mi? Akşam çizimden bakıp yazayım ama ne yapacaksın? İşine yaramaz ki. Tasarımı komple paylaşacağım zaten ama makine bitmeden tasarım da bitmiş sayılmaz. Gerektiğinde değiştiriyorum çünkü.

Üst sigma ileri geri esner diye endişe ediyorsan belki ortasına diklemesine başla bir sigma monte edebilirsin. Çelik de olur ama ağır olur.

Ben gittim sac kestirdim ama eni biraz dar oldu. Motor öne doğru ağırlık yaptı. Dolayısıyla arabalara yük eşit dağılmadı. Yandaki o eğimi ve arabaların arasındaki mesafeyi çok kısa yapmışım herhalde. Sen kaç yaptın arabaların arasındaki mesafeyi?

Kataloğunda 5N yazıyor. Ama yerleşime göre 8kg diyor. Tornacı 200 kilo kaldırır onlar ondan değildir dese de çözemedim.
Bu sizin diğer başlıklarda paylaştığınız solid projelerinde yan panellerin eni çok geniş ve eğim var. Ben bunları görmediğimden dümdüz kestirmiştim hesapsız kitapsız. Yan panelim eğimi yok, sac da keserken ısıdan yamulmuştu. Bir şekilde motorun olduğu taraftaki arabalar ses yapıyor. Ses yaptığı için söküp yerlerini değiştim. Fakat yine ses yaptı. Yamukluktan veya yük dengesini hesaplamadım diye düşündüm. Bu sebeple köprüyü buradakiler gibi eski sigmalarımı kullanarak yeniden yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Kataloğunda 5N yazıyor. Ama yerleşime göre 8kg diyor...

Bize de göstersene baya iyi bir şey galiba o katalog , bizdekiler dandik mesela şöyle :

http://www.hiwin.info.tr/hiwin_katalog/hiwin_katalog.pdf

Edit :

Yukarıdaki hiwin tr kataloğu yeni dağıtıcıdan .
İlk dağıtıcının kataloğu daha farklı ve iyi idi.
Az deşeledim ve çeyiz sandığımdan buldum çıkardım.
Bu işlerle uğraşan , dizayn yapmaya çalışanların mutlaka incelemesini ve saklamasını öneriyorum.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/hiwinturkce-pdf.34256/

:rolleyes:

aklıma @asenyurt geldi birden hayırdır inşallah.. :rolleyes:

Not :
İyi ya da kötü severiz arabaları , kahrımızı çekiyorlar , ufacık motorlarla cnc yapmanın en büyük yardımcısı kızaklardır.
Aynı raydaki arabaları aynı düzlemde monte etmeyip işkence edenlere aciipp gıcık oluyoruz , bilginize. :rolleyes:

Ekli dosyalar

• hiwinturkce.pdf
    5.5 MB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular