Yerçekimi ile Cep telefonu şarjı

Olabilir tabiki. Zaten Afrika'da kullanılan cihazlarda böyle.Dişli veya kayış kasnak oranları , yeteri kadar ağırlık (yer çekim kuvveti bol diye ağırlığı abartıp beli ağrıtmamak lazım) ve doğru değerlerde bir motor.Bu 3 parçanın değişkenleri çok fazla deneyip sonuca ulaşmak lazım.

Şimdi işin enerjisel karşılığını araştıralım. Bakalım istediğimiz enerjiyi verecek mi? 2 Metre yükseklikteki 2 kg ağırlığın ;
EP=m.g.h = 2 Kg x 10 m/s2 x 2 = 40 joule
Bu da eğer bu sitedeki hesaplama yöntemi doğru ise
0.011111111 Wah eder.
Joule Watt Saat Çevirme (J - W S)

Sistem %50 verimle çalışsa 0,005 Wah elektrik elde edebilir. bu da demek oluyor ki ağırlığı arttırmak şart. 5 Kg olsa
5 x 10 x 2 = 100 joule eder. bu da siteye göre
0.027777778 Wah eder. Gene %50 verim desek 0,01 Wah eder. Sanırım bizim iş bu hesaba göre olmaz gibi duruyor. Bilimsel hesaplamada bir yanlışlık varmı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yanlışlık varmış. ben burada zamanı saniye almam gerekiyormuş. watt / saat değil de saniye almam gerekiyormuş o da 1 watt oluyormuş. buradaki 1 joule 1 Watt a tekabül ediyormuş. Dolayısı ile 40 joule olan 40 watt

100 joule olan ise 100 watt güç elde edebiliyormuş. yaptığımız sistem de %50 verimle çalışsa ki çalışmaz :) elimizde 20 watt veya 50 watt güç oluşacak demek oluyor. o zaman artık normal denemelere başlıyabilirim.

Arkadaşlar kusura bakmayın benim motor ölmüş dişli sıyırmış sizlere ömür. Piyasada benzerinin fiyatı 35 TL dendi bende almadım. Yapacak olan burda tecrübelerini paylaşsın. Bensiz devam edin

Arkadaşlar kusura bakmayın benim motor ölmüş dişli sıyırmış sizlere ömür. Piyasada benzerinin fiyatı 35 TL dendi bende almadım. Yapacak olan burda tecrübelerini paylaşsın. Bensiz devam edin

Benim de elimdeki elle çevirdiğinde 9 10 volt elektrik veren dc motoru blader almış bisiklete dinamo yapmış :) ucuna da lm 7805 ile usb yaptırmış birisine. bisikletle haraket ettikçe mp3 playerini şarj ediyor. bende yeni bir motor bulmam lazım. elle çevirince 4 5 volt veren var ama o işime yaramaz. daha sağlam bi motor bulmam lazım.

Bunu voltajını arttırabilirsin, 2 ye katlayablirsin çözümleri var:) Abuzerefendi

Bunu voltajını arttırabilirsin, 2 ye katlayablirsin çözümleri var:) Abuzerefendi

Peki bu katlama işlemini yapmak basit mi yoksa devre mi kurmam lazım gene. yani lm 7805 gibi basit bir şeyle mi olacak yoksa uğraştıracak mı?

biraz uğraştırır, az malzemeli ama trafo elle yapılacak Joule thief - Wikipedia, the free encyclopedia burdaki gibi şeması. Çalışması kısaca şöyle; trasnistor osilatör gibi çalışarak doğru akımı alternatife çevirir ve 2. sargı ilk sargıya göre daha fazla turlu olduğundan voltaj yükseltilir ve böylec 1.5v pil ile mavi/beyaz led yakılabilir.

Buradaki entegreyi bulunabiilirse 3V 5 V çıkarıyor http://www.electroschematics.com/8811/3-volts-to-5-volts-converter/ Bir de bu var bir önceki mesajımla aynı mantıkta 7 adet led yakılıyor
ledlamp.gif

Son düzenleme:
biraz uğraştırır, az malzemeli ama trafo elle yapılacak Joule thief - Wikipedia, the free encyclopedia burdaki gibi şeması. Çalışması kısaca şöyle; trasnistor osilatör gibi çalışarak doğru akımı alternatife çevirir ve 2. sargı ilk sargıya göre daha fazla turlu olduğundan voltaj yükseltilir ve böylec 1.5v pil ile mavi/beyaz led yakılabilir.

Ben bu devreyi tam olarak anlamadım. bobin saracağız fark oluşacak oraya kadar tamam. peki oradaki direnç ve diğer 22A lı olan ne işe yarar ve nereden bulabilirim?

Buradaki entegreyi bulunabiilirse 3V 5 V çıkarıyor 3V to 5V Converter Circuit Bir de bu var bir önceki mesajımla aynı mantıkta 7 adet led yakılıyor
ledlamp.gif

Hmm bu güzelmiş ama bu entegreyi piyasada bulmak sanırım çok zor. Yeni bir şeye benziyor

Direncin değeri 1K diğer transistor her yerde bulunur muadilleri vardır yanılmıyorsam tam adı 2N2222 ;)

Forum istatistikleri

Konular
129,272
Kullanıcılar
451,687
Son üye
emrekakrakurt

Yeni konular

Geri