Yok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sorulamayan soruyu sorarak yardımcı olabilir miyim?
-zannetmiyorum

L1 lambası K1 kontaktörüyle, L2 lambası da K2 kontaktörüyle yakılıp söndürülecektir. her kontaktör için bir adet stop butonu ile bir adet start butonu kullanılacak ve mühürleme tekniğiyle kontrol sağlanacaktır. ayrıca her iki kontaktörün çekili olmaması şartıyla üçüncü bir start butonuna basılı tutulduğu süre boyunca (role aracılığıyla) iki lambanın sağlamlığı test edilecektir.

lamba: 2 adet
stop butonu: 2 adet
start butonu: 3 adet
kontaktor: 2 adet
role: 1 adet
kablo

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Test için ekstra röleye ihtiyaç yok mandal şalter yeterli.

Kontaktörler 2 NO'lu olacak. Lambalar ikinci NO'dan beslenecek. Mandal şalter bu kontağa paralel bağlanacak.

Son düzenleme:
kontaktölerin çekili olmaması benim yorumumdu bundan taviz verebilirim sıkıntı yok ama konu sahibinin listesinde role olduğu için kullanılmak zorunda 😉🙂

kontaktölerin çekili olmaması benim yorumumdu bundan taviz verebilirim sıkıntı yok ama konu sahibinin listesinde role olduğu için kullanılmak zorunda 😉🙂
Soru ödev değil böyle bir ihtiyaç duyduğunu belirtmiş bende ona göre hem ekonomik hemde doğru çözüm ürettim. Test için röleye ve kontagina güvenip kontaktörün kontagina güvenmemek abesle iştigal olurdu.

Soru ödev değil böyle bir ihtiyaç duyduğunu belirtmiş bende ona göre hem ekonomik hemde doğru çözüm ürettim. Test için röleye ve kontagina güvenip kontaktörün kontagina güvenmemek abesle iştigal olurdu.

11. mesajdaki güven sorununa dikkatinizi çekmek isterim. ödev mi, ihtiyaç mı, kendini geliştirme mi orasını allah bilir. soruyu hazırlarken olabildiğince arkadaşın verilerine bağlı kalmaya çalıştım. kontaktör ana kontakları için motor, NA yardımcı kontakları için çalışıyor sinyal lambası ve lambalar için test devresi çok daha mantıklı bi senaryo olurdu.

Yok okul için değil yeni başladim iş için kendimi gelistirmek için böyle denemeler yapıyorum söylemek istediğim şu bir devre kuracağım bu devrede istediğim şey şu kontaktorler çektiğinde sinyal lambalarının ışığını röle yardimıyla lamba test devresi kurarak kontrol edeceğim bu bağlanti lazım bana

Öncelikle merhaba söylemek istediğim şu bir devre kurmak istiyorum bu devrenin elemanları(2 start stop butonu 2 adet kontaktor 1 adet röle 2 adet sinyal ve sinyali kontrol etmek için 1 adet buton ) bu elemanları kullanarak sinyal lambalarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorum
Burda yazılanlar konu sahibine ait değil mi başka birisi mi yazdı 😁
Nasıl yapacağını bilmediğini belirtiyor öğretmenin verdiği bir liste falan da değil.
İlla verdiği listeyle yapmak istiyor ise kontaktörler 2 NO'lu olacak mühürleme ilk NO'dan start butonuna paralel ikinci NO'lardan lambalar yanacak. 3.start butonundan röle enerjilendirilecek röle açık kontaklarindan birisi ilk devrenin lambayı besleyen NO kontagina paralel bağlanacak, diğeri ikincisine.
Tüm devre aynı fazdan beslenecek.

Son düzenleme:
Elimden geldiğince anlattım zaten,ben bilsem zaten detaylı şekilde anlatırım benden istenilen şey şu" start butonuna bastığında kontaktor çekecek ve sinyal yanacak stop butonuna bastığında sönecek, bu devreyi kurduktan sonra röle yardımı ile lamba test devresi kurarak sinyalin çalışıp çalışmayacagini görmek istiyorum sizden yardım istediğim nokta yukarda bahsettiğim gibidir .

çelişki benden kaynaklanmıyor.

En az 20 yıldır forumları aktif takip ederim. Bazı sorular/sorunlar çözüm bulmaz, bazıları çok geç bulur ve üyeler arası tartışmalara sebep olur.
Bu tip sıkıntıların temel sebebi soruyu/sorunu detaylı anlatmama veya soruyu sorabilecek kadar bilgiye sahip olmamaktır.
Yadırgamamak ve dalga geçmemek gerekir çünkü bu tip durumlarda verilecek olumsuz tepkiler üyenin tekrar soru sormasın engel olur çekinmeye başlar, azınlık bir kesimde hakaret etmeye başlar hem kel hem fodul modu diyorum ben bu duruma.
Sabırlı ve saygılı olmak lazım ama soruyu doğru düzgün soramayacak adam zaten bunun cevabını anlamaz yada yanlış anlar buda olayın tehlikeli boyutlara ulaşmasına sebep olabilir.
Zor durumlar....

En az 20 yıldır forumları aktif takip ederim. Bazı sorular/sorunlar çözüm bulmaz, bazıları çok geç bulur ve üyeler arası tartışmalara sebep olur.
Bu tip sıkıntıların temel sebebi soruyu/sorunu detaylı anlatmama veya soruyu sorabilecek kadar bilgiye sahip olmamaktır.
Yadırgamamak ve dalga geçmemek gerekir çünkü bu tip durumlarda verilecek olumsuz tepkiler üyenin tekrar soru sormasın engel olur çekinmeye başlar, azınlık bir kesimde hakaret etmeye başlar hem kel hem fodul modu diyorum ben bu duruma.
Sabırlı ve saygılı olmak lazım ama soruyu doğru düzgün soramayacak adam zaten bunun cevabını anlamaz yada yanlış anlar buda olayın tehlikeli boyutlara ulaşmasına sebep olabilir.
Zor durumlar....

katılıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri