Z ekseninde fırçasız motor kullanımı

Bende rayba var ama kaç mm bilmiyorum , 3-5mm değil heralde.:D

Bu arada rulmanları mile çakarken mili yamultmuş olmaktan korkuyorum. Eğer yamulduysa proje 3 hafta ileriye atar. Eğer aynı collet (bunun Türkçesi ne?) ten Türkiye'de bulamazsam.

hertz al dedim ama dinlemedin :D emeğine yazık.

...rulmanları mile çakarken mili yamultmuş olmaktan korkuyorum. .. Eğer aynı collet (bunun Türkçesi ne?) ten Türkiye'de bulamazsam.

2m3frde.gif

Rulman çakma deyimini balyozla çakmak sandın anlaşılan.
Yamulmayı geç o devirlerde dönerse şükret.
Hafifçe tıkılarsın oturuyorsa oturur yoksa olmamıştır.
Ancak C3-4 gibi tipleri hakiki çakmadır.

Collet > yuva - bilezik - çevreleyici
..ayıp ..

Tornayla talim etmiş oldun , yeter.
Yok senin ne yaptığın daha doğrusu yapamadığın derdim değil de okuyanlar yanlışı doğru sanacak.
O "bldc" ile olmaz , ancak pcb kazırsın , olmaz denmişti zaten.
Hava soğutmalı ses yapmaz , kullanmasını bilmeyenlere yapar o sesi.
Arkasındaki fan hikayedendir.
Sökülür yerine özel fanı elektrikli , takılır her devirde aynı ....
Su soğutmalı da yüksek devirde öter sebebi rulmanlar.
Hele ki kalem işe girince ...
Sesin çözümü kabindir.

Delik için önce punta matkabı kullanılır ve punta boşluksuz durumda olmalıdır.
Sonra kısa matkap kullanılır standart uzun tipler değil .
5mm uç en fazla 5.05 deler , daha fazla ise git başka iş yap , kullanmasını bilmiyorsun demektir .

"Suyunu" almadan hss yi hss ile delemezsin diş çekemezsin.
Özel tip carbur le kolayca delinir.
Diş çekmek içinse yine özel carbur takımlar ve yanında özel aparatlar ve usta gerekir.
Çok zor durumlarda özel parçalarda çarpılacak işlerde filan düşünülür.
Suyunu alıp diş çekip su vermek daha kolay ve az riskli işlemdir.

Ve evet @asenyurt un dediği gibi defalarca anlatıldı , laf dinlemeyen köyün çobanına havale...

Bu da iftariyeliğin.

Ekli dosyalar

• iftariye.jpg
    iftariye.jpg
    12.1 KB · Görüntüleme: 27
Efendiliğimi bozmayayım diyorum, kaşınıyorsun. Biraz yaşının adamı ol be kardeşim! Yemin ederim seninle atıştığım için ben kötü hissediyorum kendimi ama sende tık yok. Ne vurdumduymaz adammışsın. Sen ananın karnından böyle mi doğdun? Bence ustan ya da hocan öğrenesin diye kafana biraz vurmuş. O darbelerle kafana bir şeyler girmiş ama aklın da gitmiş bu arada. Fazla sert vurmuş.

Bu benim işim değil, hobim. İstediğim veya becerebildiğim gibi yaparım.

İftarını yaptın gaza geldin anlaşılan.

Şimdi git kadayıfını ye. Bir daha da beni böyle yazmaya zorlama. Kendimi kötü hissediyorum.

Bir şeyler öğrenmek ve yapmak isteyene bir şey olmaz ama kişisel tatminler için yazanların kötü hissetmesi doğal bir şey.
Tamam anladım umutsuz vakasın , bir daha şahsını ilgilendiren konulara yazmam , rahat ol.

Hadi canım oradan! Yoksa alındın mı?

Üslup kelimesinin gerçek anlamını bilmiyorsan, kendine "acaba bende var mı!" diye sorma sakın. Eğer bir gün kendine bir üslup edinebilirsen ki hiç sanmıyorum, tebrik etmem için bana haber ver ama yine de konularıma yazma. Suyu havana koy, döv döv yine su. Bir gün mutlaka şimdiki haline geri dönersin. Bu yüzden bana göre sensin asıl ümitsiz.

Böylece bir başlığımı daha miç etmiş oldun.