Z ekseninde fırçasız motor kullanımı

Bu haftasonu bir engel çıkmazsa bu işi bitirmeyi düşünüyorum.

Güzel olmuş, eline sağlık.
1 veya 3'e koyman doğru olacaktır.
Ben olsam 3'e koyardım :))
Kolay gelsin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

2e6ynyzy.jpg
Ustalar,
Tornada tek parça bir kaplin kesiyorum. Mil ile arasinda 0.1 mm kadar bosluk var. Bu bosluk kabul edilebilir mi? 20 bin devirle dönecek.

Hatta 0,07mm civarında.

Devir artinca merkezlemesi onemli olacak. Ama bizlerdeki kaplinlere bakiyorum devir az ama aradaki fark 1mm neredeyse :)

5mm lik sıradan matkap ucunu tornaya takıp deliyorum. 5.1 mm oluyor. Nasil olacak bilmiyorum. 4.9mm uç mu kullanmak lazım.:)

o zaman salınım var demekki malzemeyi tam aynaya oturtamamışsın abi eksende

Normalde 5.'den biraz kucuk olmasi rayba ile tam 5'e oturmasi gerek. 5.1 oluyor ise bir sorun var. Gerci Punta'yi hareket ettiriyoruz onu o kadar net merkezlemek cok kolay degil bence.

Tornada salınım yok yahu.

Kullandığım uçlar Bauhaus'tan aldığım 2-3 liralık uçlar. Neden böyle oluyor bilmiyorum. Sorun tornada mı yoksa uçlarda mı?

Deliği tek seferde de açmıyorum. Önce 3 ile açıp 5'e genişletiyorum. Delerken ya da genişletirken salınım olsa ucun bir miktar yalpalaması lazım ama hiç kımıldamıyor. Muntazam deliyor ama sonuç böyle oluyor.

o zaman 4mm ya da 4.5mm le delip 5mm e boring yapman lazım abi
bu torna işlerinden çok anlamıyorum ama mutlaka iş sırası ya da yapılması gereken bir teknik vardır herhalde.