Şofbeni sigortaya bağlama hk?

iyi günler. bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. bu sabah şofben yüzünden sigorta attı. sigorta kutusunu açtığımda kabloların bir kısmının birbirine yapışmış olduğunu gördüm ve birbirinden ayırdım. fakat ayırdığım kablolar şofbenin kablolarıydı. sigortada sorun yok gibi. sadece kabloları güzelce bantlamak gerekiyor anladığım kadarıyla fakat hangi kabloyu hangisine bağlayacağım bilemedim. şofbenle alakalı 5 kablo var. bir tanesi sigortaya bağlı. diğer 4 tanesi ise uçları birleşmiş bir şekilde duruyor. ama kablolar yapıştığı için mi birleştiler bilmiyorum. ikili ikili mi bağlanacaklar yoksa hepsi birmi bağlanacak kafam karıştı (şofbenin markası ihlas). şu kabloları nasıl bağlamam gerektiğini tarif edebilir misiniz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kabloların 3 nadet olması lazım faz+nötr ve toprak renkleride sarı,mavi ve kırmızı veya siyah.

şofbenin 3 kablosu var evet. tesisattan gelen 2 kabloya bağlanmış 2 tanesi. kalan bir tanesi de sigortaya bağlı. ben de o tesisattan gelen 2 kabloyla sofbenden gelen diğer 2 kabloyu nasıl bağlayacağım onu bilmiyorum.

şofbenin 3 kablosu var evet. tesisattan gelen 2 kabloya bağlanmış 2 tanesi. kalan bir tanesi de sigortaya bağlı. ben de o tesisattan gelen 2 kabloyla sofbenden gelen diğer 2 kabloyu nasıl bağlayacağım onu bilmiyorum.

öncelikli olarak kablonun yanma sebebini aramak gerekir.Sanırım kesit uygun değil.tesisattan gelen kablolar nötr ve topraktır.Standartlara uygun yapılmış ise toprak sarı-yeşil olmalı.Renk kodlaması yapılmamışsa:
Tesisattan gelenleri ısıtıcıdaki yerlerine takın.Ters bağladıysanız kaçak akım atar.doğru bağlamışsanız çalışır.
Kaçak akım yoksa; önce kaçak akım rolesini taktırın

öncelikli olarak kablonun yanma sebebini aramak gerekir.Sanırım kesit uygun değil.tesisattan gelen kablolar nötr ve topraktır.Standartlara uygun yapılmış ise toprak sarı-yeşil olmalı.Renk kodlaması yapılmamışsa:
Tesisattan gelenleri ısıtıcıdaki yerlerine takın.Ters bağladıysanız kaçak akım atar.doğru bağlamışsanız çalışır.
Kaçak akım yoksa; önce kaçak akım rolesini taktırın

açıklamalarınız ve yardımınız için çok teşekkürler. bir ustaya yaptırdık garanti olsun diye. sorun halloldu yani.

en doğrusunu yapmışsın herkes kendi bildiği işi yapmalı bence.

bizler konunun uzmanı olarak her zaman doğru olanı sölemek zorundayız ve bunuda yapıyoruz biraz sinir olduğum bir şey var arkadaşlar sadece beyin fırtınası olarak kabul edin lütfen mesela şofben için orjinal olarak 7 mt mesefede kullanılacak kablo 3x4 nym uygundur ancak yanlış olmasına rağmen 3x2.5 nym yi bırakın bunu ttr olarak yaptırıp fiyatı düşüren yada yaptıramayan topluma biz sadece 45 tl değerinde olan kaçak koruma rolesini anlatıyoruz biraz komik geliyo bana

bizler konunun uzmanı olarak her zaman doğru olanı sölemek zorundayız ve bunuda yapıyoruz biraz sinir olduğum bir şey var arkadaşlar sadece beyin fırtınası olarak kabul edin lütfen mesela şofben için orjinal olarak 7 mt mesefede kullanılacak kablo 3x4 nym uygundur ancak yanlış olmasına rağmen 3x2.5 nym yi bırakın bunu ttr olarak yaptırıp fiyatı düşüren yada yaptıramayan topluma biz sadece 45 tl değerinde olan kaçak koruma rolesini anlatıyoruz biraz komik geliyo bana

Çok haklısınız.Aslında buradan şöyle bir sonuç çıkarmalıyız. Temel mekanik-elektrik-elektronik bu üç ana dalda hayatta karşılaşılabilinecek özellikle riskli durumlar ve alınması gereken önlemlerle ilgili bir eğitim paketi oluşturulup ilköğretim ve lise seviyesinde kademeli olarak öğrencilere verilmeli diye düşünüyorum. Çünkü meslek kuruluşları maalesef bu konularda duyarlı değiller toplumu bilinçlendirmiyorlar,tv ve basında eğitici-öğretici faaliyetler yok yada çok çok az.
Kontrolkalemi'nin bir fonksiyonuda aslında bu eksiği tamamlamak bu nedenle emeği geçenlere teşekkürü bir borç bilirim.

Şohbenden gelen kablonun mavi olanı nötr siyah veya kahverengi olanı fazdır sen o fazı sigortanın diger ucuna bagla hoşçakal

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri