22kw ve 18kw motor ıcın pano malzeme gereksinimi

hocam devreyi ekte gönderiyorum.güç devresinde her motor için bi şalter ve bi kontaktör var.şalterlerin akım değerlerini yazdım ama kontaktörler için internette arastırma yapamadım.motor gücüne uygun kontaktör seçeceksin siemensin kataloğu mevcut internette ordan bulabilirsin.gerekli olan kablo kesitleri büyük motorlar için 10 kücük motor için 2.5 sec3bilirsin.
kontrol devresini anlatayım; f1 kontrol devresini korumak için bi sigorta 4 amperlik secebilirsin.burdan cıkan kablo Q1 Q2 Q3 salterlerinin 13-14 nolu NO yardımcı kontaklarından gececek.böylece herhangi bir motor şalteri trip yaparsa tüm sistem komple duracak.eger 1.1 kw motorun termigi acsa da büyük motorlar calıssın dersen Q3 ün 13-14 nolu kontagını devreye bağlama.bu üç kontaktan da gecen akım her motor için koymus oldugumuz stop butonlarının ( NC kontak ) üzerinden gecip start butonlarının açık kontaklarına kadar gelecektir.bundan sonra hangi starta basarsak o motor çalısacaktır.start butonlarına paralel bağladığımız acık kontaklar sunun için gereklidir : mesela m1 motorunun start butonuna bastıgımızda K1 bobini enerjilenecek ve kontaktör çekecektir.kontaktör cektiginde kontakları konum değiştirecek acık olan kontak ( paralel bağladıgımız ) kapanacak ve akım sürekli sekilde akacaktır.yani start butonuna sürekli basmaya gerek kalmayacaktır.
devrede s1 s3 s5 stop butonu
s2 s4 s6 start butonudur.
devrenin ilk kısmında da acil stop butonu yer almaktadır eğer birden fazla acil stop butonu koyacaksan hepsini birbirine seri bağlarsın

Ekli dosyalar

• devre_1.pdf
    86.1 KB · Görüntüleme: 60
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ali hocam Allah razi olsun degerli yardimlariniz icin cok tesekkurler.
cizdiginiz sekilde panoyu yapacagim insallah .
Bulgaristan ile alakali yardimci olabilecegim bir konunuz olursa cekinmeden yaziniz lutfen telefon numaram 00359879092323

viber ve line mevcut eklerseniz irtibatta olabiliriz.

gorusmek dilegiyle hayirli aksamlar.

ben tesekkür ederim hocam ne demek yardım edebildiysem ne mutlu bana , sistemi kurduktan sonra herhangi bir sorun olması durumunda bilgi verirsen yardım etmeye çalısırım , iyi aksamlar

Alı hocam tekrardan merhabalar ınsallah ıyısınızdır

devre ıle alakalı bır kac sorum olacaktı mumkunse cevaplarsanız sevınırım.

hocam bızım elektrıkcı arkadasın 2 haftalık ıl dısında bır ısı cıktı bu yuzden pano yapımı bana kaldı :)

ılk olarak hocam elımde 63 amperlık ıkı adet kontaktor var bunlar 22 ve 18kw lık motorlar ıcın uygunmudur?

ayrıca 25 amperlık bır kontaktorum daha var bunuda 1.1kw lık motor ıcın kullanabılırmıyım?

devre ıle alakalı olarakta motor koruma şalterlerının yanında 13 ve 14 yazıyor hocam bu 13 ve 14 kontaktorun ucları degılmı?

13 ve 14 yazan tum noktalar belırtılen kontaktorun 13 ve 14 uclarına gırecek degılmı hocam?

yanı her kontaktorun 13 ve 14 nolu uclarına 2 ser kablo gelecek bunlar acıl stoptan cıkan bırbırıne serı kablolar ve start butonuna parelel baglı kablolardan gelecek sanırım.

son olarakta hocam bu start stop butonlar push buton olacak degılmı yanı basıldıgında kısadevre yapacak cekıldıgınde acık devre olacak anahtar?

valla hocam hakkınızı helal edınız epey soru sordum.

Ugur hocam merhaba , kontaktorlerin buyuk olmasinda herhabgi bi sorun yok,ama ilerleyen zamanda ekipman alirsan motorlarin gucune uygun olani ya da bi buyuk olani tercih etmekte yarar var , hocam kumanda devresinde Q ile gosterilen 13 ve 14 numarali kontaklar motor koruma salterlerinin tardimci kontaklari,normalde salterin uzerinde bulunmayabilir siparise gore tedarik ediliyor cunku genelde,acil stoptan cikan kablo Q1 in 13 une girecek 14 unden cikacak sonra Q2 nin 13 une girecek 14 unden cikacak,kontaktorun 13 ve 14 nolu kontaklari hangisi dersen yaninda K1 K2 K3 yazan acik kontaklar kontaktorlere ait,start butonu normalde acik kontaktir,piyasa bazilari kalici butondur yani bastigin zaman direk kapaki kontakta kalir,ama bunlari tedarik edilmesi zor olabiliyor o nedenle ben kalici olmayan bildigimiz start butonlari icin devreyi olusturdum,bastigin zaman calisacak ve butona paralel olan 13 14 nolu kontaklar muhurleme yapacak elini cektiginde de calismaya devam edecek stop butonuna bastiginda duracak

eyvallah Alı hocam sımdı anladım olayı cok tesekkurler degerlı bılgılerınız ıcın.

Alı hocam merhabalar bu motor koruma şalterımıdır ezc100n 100amper bunu kullanabılırmıyız degerı bızım motorlardan yuksek sorun olurmu acaba hocam cunku sıfırları epey pahalı ıkıncı el var ınternette 40euro gıbı fıyatlara ama amperlerı daha yuksek.

Ugur hocam kullanabilirsin ama soyle bi durum var , normalde bunlarin uzerinde kademe ayari vardir uzerinde akim ayari yaparsin ama bunda goremedim ben atar potunu ,bi de bunlara yardimci kontak takilmiyo eger bunlari kullanirsan kumanda devredini degistirmemiz gerekir,ayrica uzerinde ayar potu yoksa sana tavsiyem hic kullanma cunku akim degeri cok yuksek motoru korumaz ,motoru yakma ihtimalin artar

anladim Ali hocam ozaman ben sizin yazdiginiz degerlerde arayayim cok tesekkurler.

Ali hocam tekrardan merhabalar ınternette bırkac ayarlı model buldum bunları salter olarak kullanabılırmıyım sıze danısmak ıstedım .

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri