22kw ve 18kw motor ıcın pano malzeme gereksinimi

ugur hocam telemecanique marka olan motor koruma şalteridir kullanabilirsiniz ama üzerinde yardımcı kontak göremedim .Aşağıdaki linke bakıver mkş nin üzerinde 13-14 NO ve 21-22 NC kontakları var,kumanda devresi için gerekli olacaktır.
https://support.automation.siemens....876036=2&switchLang;22876036;14.x=1&langex=tr
EAZ markalı ürün termik manyetik şalterdir.Üzerine yardımcı kontak takılmaz yani kumanda devresinde kullanılmaz bu nedenle o ürünü kullanacaksan kumanda devresini değiştirmek gerekecektir.Tavsiyem yardımcı kontaklı motor koruma şalteri kullanmanızdır.Güç ve kumanda devreleri için kkullanılan harika bir cihazdır.Şalterde trip yaptığında kumanda devresi de durur, tmş kullanırsak normal şartlarda bu durum olmaz yani güç devresi dursada kumanda devresi devam eder.Bunu düzeltmek için farklı bi kumanda devresi düzenlememiz gerekir.Ama tedarik edemiyorsanız devre şemasını değiştirirz yeni bi sistem kurarız.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ali hocam telemacanuqe olan urune yardimci kontak disardan takiliyor sanirim olmazsa yardimci kontak alip ekleyebilirim diger eaz markayi gectim o zaman.
cok tesekkurler.

aynen hocam yardımcı kontaklar dısarıdan da temin edilip takılabiliyor,3 motor için 3 adet mkş gerekli olacaktır.Araştırma yaparken mkş lerin üzerindeki akım değerlerini de gözden geçirmeyi unutmayın.Motorların üzerinde nominal akım değerleri yazacaktır eğer etiket yıpranmışşa ve okunamıyorsa en basit hesap motor gücü x 2 şeklinde olacaktır.22 kw motor yaklaşık olarak 22x2=44 olur,çekeceği akım biraz daha düşüktür 40-42 A civarı olur.Matematiksel hesap ;

P = 1.73 x V x I x cos fi
P = güç watt cinsinden
V = volt ( 380 volt 3 fazlı sistem )
I= akım değeri A cinsinden
cos fi = faz farkı ( motor etiketinin üzerinde yazar ,genelde 0.80 , 0.85 alınabilir )

örnek : motor 22 kw

22000 = 1.73 x 380 x I x 0.80
I =41.83 A

Eyvallah Ali hocam bu bilgiler dogrultusunda urunleri alacagim insallah .
cok tesekkurler degerli yardimlariniz icin.

Ali hocam yenıden merhabalar sımensın bazı degerlerını buldum asagıda resımlerını ve kodlarını yazıyorum bunlar bızım ıcın uygunsa sayet almayı dusunuyorum.

1.3RN1011-2CB00 hocam bunun ne oldugunu bende bılmıyorum arkadasın elınde mevcuttu yardımcı kontak yerıne kullanabılırsem bunu alabılırım.

2349242-1-Siemens-3RN1010-2CW00.jpg

2.3RV1031-4FA10 28-40A bundan 2 adet var hocam 22kw ve 18 kw ıcın kullanabılırmıyım uzerınde yardımcı kontak yok ama sanırım dısardan takılabılır bunun ıcın nasıl bır yardımcı kontak alayım hocam
IMAG3681.jpg

3.
Siemens 3RV1011 Serisi 1.8-2.5 A reduktorun motoru ıcın
mn0TkrVCmyuf1D4ssgYLvUw.jpg

cok tesekkurler hayırlı haftasonları Alı hocam.

Ugur hocam merhaba

Hocam 3rn1011 2cb00 thermistor roledir.bazi motorlarda ptc bulunur yani motorun sicakligini olcen degisken direnctir.sicaklik belirli degeri asarsa role devreyi keser,bizim devremizde kullanamayiz.

3 rv1031 4fa10 18 kw motor icin ideal mkş dir ,rahatlikla kullanabiliriz.22 kw motor icin ayni serinin farkli bi urunu olan 3rv1031 4ga10 kullanmamiz gerekir.cunku varolan mkş 40 a lik,bize 40 amperden fazlasi gerekiyor,

3.urun 1.8 2.5 A lik,bu urunde son derece uygun olacaktir.gordugum kadariyla bunda yardimci kontak da mevcut,

Su an tek eksik 22 kw lik motor salteri ve yardimci kontak ,eger motoru 22 kw degil de 18 kw kullanmaniz gibi bi durum varsa ,yani motoru degistirme ihtimaliniz varsa bu salteri de kullanabilirsiniz

Ali hocam motorlari ne yazikki onceden alistim bu urunden iki adet cokuygun fiyata buldum o yuzden kullanabilirmiyiz diye sormak istedim dereceyi 40ampere verip 22kw yi calistirma imkani olurmu diye olmuyorsa baska bakacagim hocam ama 18 ve 1.1kw lik motorlar icin aliyorum bu salterlerden o zaman.

Aynen hocam 18 ve 1.1 kw icin alabilirsin,ama 22 kw icin kullanamayiz o salteri

Ali hocam parcalari temin ettim sadece 22kw mks si kaldi onuda fransadan buldum kargoyla geliyor durumu size yazacagim insallah cok sagolun .

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri