4 adet 11 kw motoru bir panoya şamandıra basınç şalteri ile bağlamak

bilmediğiniz sistemi nasıl kumanda edeceksiniz?

eğer anlattığınız gibiyse sigorta, faz koruma kontağı, şamandıradan sonra iki basınç şalterini paralel bağlayıp birini 1. grup motorlarına diğerini de 2. grup motorlarına bağlayabilirsiniz.

Y/Ü çalışan iki moturun aynı anda devreye girmesi pek istenmez. yapabilirseniz sıralı devreye girmelerini sağlayın.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi ama tek bir basınç şalterinde bu iki ayarda mevcut. Ben neden iki ayrı şalter olduğunu merak ettim.
Farklı iki noktada basınç kontrolü olabilir . Genelde yüksek basınç pompalarında ( su şartlandırma sistemlerinde ) girişte su gelmezse pompa çalışmaya devam etmemesi için düşük basınç şalteri, çıkışında da herhangi bir tıkanıklıkdan ya da başka bir sebepten basınç yükselmesine karsi yüksek basınç şalteri oluyor. Tabi hiç olmayabilirde . Burası Türkiye . Basınç şalterin ne işe yaradığını bilen ve ayarlayan personel görmedim.

Farklı iki noktada basınç kontrolü olabilir . Genelde yüksek basınç pompalarında ( su şartlandırma sistemlerinde ) girişte su gelmezse pompa çalışmaya devam etmemesi için düşük basınç şalteri, çıkışında da herhangi bir tıkanıklıkdan ya da başka bir sebepten basınç yükselmesine karsi yüksek basınç şalteri oluyor. Tabi hiç olmayabilirde . Burası Türkiye . Basınç şalterin ne işe yaradığını bilen ve ayarlayan personel görmedim.
Arkadaşın anlattığı sisteme göre pompaya su gelmediğinde bozulmaması için şamandıra var. Basınç şalterlerinin birisi birinci grup motorlar için diğeride ikinci grup motorları kontrol etmek için kullanılıyor olabilir. Bu tür uygulamalarda motorları eş yaşlandırmak için rölede olur ama ben panoda öyle bir röle göremedim. Motorları manuel kontrol ediyorlar galiba.

Arkadaşın anlattığı sisteme göre pompaya su gelmediğinde bozulmaması için şamandıra var. Basınç şalterlerinin birisi birinci grup motorlar için diğeride ikinci grup motorları kontrol etmek için kullanılıyor olabilir. Bu tür uygulamalarda motorları eş yaşlandırmak için rölede olur ama ben panoda öyle bir röle göremedim. Motorları manuel kontrol ediyorlar galiba.
Üst seviyede de mekanik şamandıralı vana olabiliyor. Dolum ağzını kapatıp yuksek basınç şalteri marifeti ile pompayı kapatıyor ama dalgalı havuz sistemlerinde bu uygulama tam bir kabus . Soğutma kulelerinde iptal edip direk flatör e döndüm.

Üst seviyede de mekanik şamandıralı vana olabiliyor. Dolum ağzını kapatıp yuksek basınç şalteri marifeti ile pompayı kapatıyor ama dalgalı havuz sistemlerinde bu uygulama tam bir kabus . Soğutma kulelerinde iptal edip direk flatör e döndüm.
Evet değişik tipte uygulamalar yapılabiliyor.
Bizim apartmanda sistem bozulmuş. Yönetici rica etti kontrol ettim flatör bozulmuş. Millet susuz kalmasın diye flatörü devre dışı bıraktım ama üstüne basa basada pompalar susuz kalırsa bozulur diye tembihleyip flatörü acilen almasını söyledim. Aradan bayağı bir zaman geçti yönetim değişti yeni yönetime durumu anlatıp yeni flatör bağlamışlar mı diye sordum bir baktılar ki yok! Anlatmak istediğim olanı bile yerine takmayan bir zihniyetimiz var fazla malzeme kullanıp güvenliği arttırmak nerdeee...

eğer sorduğun soru 4 motoru 1 şamandıra nasıl kesecek sorusu ise 4 motorun 4ana kaontaktöre giden nötr bobin uçlarını şamandıradan geçır kontaktör bobin uçlarına bağla depo dolup şamandıra açtığında nötr kesileceği için hiç bir motor çalışmaz.

eğer sorduğun soru 4 motoru 1 şamandıra nasıl kesecek sorusu ise 4 motorun 4ana kaontaktöre giden nötr bobin uçlarını şamandıradan geçır kontaktör bobin uçlarına bağla depo dolup şamandıra açtığında nötr kesileceği için hiç bir motor çalışmaz.
Hicbir anahtarlama elemanı ( duvardaki anahtar dahil ) nötr ü kesmez . Siz söylemediniz. Biz de duymadık.

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar
450,146
Son üye
ashhh

Yeni konular

Geri