4 adet 11 kw motoru bir panoya şamandıra basınç şalteri ile bağlamak

@fgencal sadece nötrün anahtara bağlanması tavsiyesine kadar okudum yazıyı . Bu tavsiyeyi veriyorsa gerisini okumanın gereği yok bence. Nötr hattında elektrik olmayacağını da belirtmiş. Dengesiz yüklenmeler ve koruma aygıtlarının açmayacağı durumlardan ya bi haber yada yazmayı gereksiz görmüş. Neresinden bakılırsa teoriye boğulmuş uygulamadan uzak bir teknik personel yazısı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
@fgencal sadece nötrün anahtara bağlanması tavsiyesine kadar okudum yazıyı . Bu tavsiyeyi veriyorsa gerisini okumanın gereği yok bence. Nötr hattında elektrik olmayacağını da belirtmiş. Dengesiz yüklenmeler ve koruma aygıtlarının açmayacağı durumlardan ya bi haber yada yazmayı gereksiz görmüş. Neresinden bakılırsa teoriye boğulmuş uygulamadan uzak bir teknik personel yazısı.
Yazıyı tekrar okumaya üşendim doğrusu şöyle yazının sonlarına doğru göz attım topraklamayla alakalı olarak topraklama çubuğunun etrafına iletkenliği artırıcı toz koyup ara sıra sulamakta yarar var diye yazmış:). İlk okuduğum zamanlar bu ayrıntıya dikkat etmemiştim.
Hayır ama bu sıradan bir dergi değil!
İmam cemaat meselesi gibi olmuş. Gerçi yazıyı kaleme alanı tanımıyorum imam denebilir mi ondan da emin değilim! Söz konusu Bilim ve Teknik dergisi olunca öyle olması lazım diye düşünüyor insan.

Çoğunu okudum ancak aksi şekilde tavsiye veriyordu zaten. Ben mi yanlış anladım acaba ?
Topraklama çubuğunu gömdükten sonra toprağın kuruyup çatlamaması için böyle birşey demiş. Kazıkların böyle bir soruna yol açabileceğini söylemiş.

Hataları olsa da genel olarak teorikte doğru açıklamış bence. Herkesin anlayabileceği gibi basit şekilde anlatmak istemiş ondan cihazların üzerinde durmamış genel mantığı anlatmaya çalışmış.

İlgili kısmı tekrar okudum. Toprak kuruyup iletkenliği azalacağı için çubuğu gömerken etrafına iletkenliği artırıcı toz dökmekte ve ara sıra sulayıp iletkenliği artırmakta yarar var demiş. Ne kadar doğru bir uygulama?
Bu toz nedir? Tuz mu? Çubuğu tuzlayıp sularsak o çubuğun hali nice olur? Kısa sürede çürür herhalde. Anlatılmak istenen doğru ama uygulama yanlış değil mi?

İlgili kısmı tekrar okudum. Toprak kuruyup iletkenliği azalacağı için çubuğu gömerken etrafına iletkenliği artırıcı toz dökmekte ve ara sıra sulayıp iletkenliği artırmakta yarar var demiş. Ne kadar doğru bir uygulama?
Bu toz nedir? Tuz mu? Çubuğu tuzlayıp sularsak o çubuğun hali nice olur? Kısa sürede çürür herhalde. Anlatılmak istenen doğru ama uygulama yanlış değil mi?
Evet ona bende biraz şaşırdım altın tozu falan galiba?
İroni yapmıştım :(

Son düzenleme:
Pis su tesisatına yakın bir yerlere topraklama kurmak konusunda hakan hırçın abimizin bir uygulaması vardı. Sürekli nemli olduğu için değerler harika çıkıyormuş.

Pis su tesisatına yakın bir yerlere topraklama kurmak konusunda hakan hırçın abimizin bir uygulaması vardı. Sürekli nemli olduğu için değerler harika çıkıyormuş.
Takıldığım nokta şu toz işi.

Takıldığım nokta şu toz işi.
Fi tarihinde emoya ait eski bir dokümanda bu konuyu okudum . Bulursam paylaşayım.
Screenshot_20230825-151423_OneDrive.jpg

Ekli dosyalar

• f018eb7b301a666_ek (1).pdf
    452.3 KB · Görüntüleme: 3
basınc salterı ne ıcın kullanılacak detaylı anlatım yok .sıstemın detaylı anlatımı olursa net bır cızım yapıp gonderebılırız

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri