Diyot sizdirma kacirma nedir

Slm diyotta sizdirma nedir calisiyor ama sizdiriyor bunu olcu aleti ile nasil anlarim.

Ölçü aletini Buzzer kademesine alın anot katot arasını ölçün ters ve düz iki yönde de bir deger alırsanız diyot ya kapalı devre yada açık devre konumuna geçmiştir yani arızalı dır
Ölçümü ölçü aletin kırmızı propunu diyot un anot ucuna siyah propunu katot ucunu ölçer ek bir deger alacaksınız işlemin tam tersini yaparsanız normalde bir deger alınmaz alınırsa arızalı demektir

Dediginiz tamam diyot arizali bende kulaktan duyma birsey diyot calisiyor saglam ama sizdirma yaparmis bazen bunu nasil anlayacaz onu merak ettim yada boyle birsey yokmu

Genel anlamda diyotlar hakkinda sunu soyleyebiliriz. Bir diyot ters polarlandiginda yani uzerine voltaj uygulandiginda yalitkan oldugunda akim gecirmezler. Ancak icerisindeki bazi azinlik akim tasiyicolari nedeniyle mikro amper mertebelerinde bir akim akar. Bu akim goz ardi edilmektedir.

Şöyle bir devre aklıma geldi (denemedim işe yarar mı bilmiyorum), 12v luk buzzer önüne test diyotunu koy ve 12 ac ile besle, sağlam olan görevini yapacak sızdıran öttürmeyecektir ;).

Anladim bunu iste bazi ustalar olcutorlar ozellikle analog olcu aleti ile sizdiriyor diyor degistiriyor tabi her usta bunu soylemiyor bilgi iyidir ama yok iste :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri