Doğalgaz Tesisatı Topraklaması Ölçümü

hakim21

Üye
Arkadaşlar Merhabalar ;

SMM olarak yeni açtığım kendi firmamda hizmet vermekteyim. Genel olarak doğalgaz tesisatı topraklama ölçümlerini yapıyorum. Bi kaç sorum olacaktı bilgisi olanların yardımını beklemekteyim.

1: Ölçüm cihazım sadece kazıklı ölçüm yapabilmektedir. Malum artık günümüzde toprak bulmak zor ölçümün hassas olabilmesi için kazıklı ölçüm yapıyorum . Kısacası elimdeki cihazla toprak olmayan yerlerde ölçüm yapabilmem için toprağa kadar kablo çekip öi yapmalıyım ölçümü yoksa başka yolu var mıdır?
2: Doğalgaz tesisatını topraklaması ana panoya bağlandığında ölçümü nasıl yapabilirim.

Şimdiden teşekkürler. Herkese Hayırlı Çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
pensli olanlardan almanızı öneririm madem bu işi yapıyorsunuz techizatınız tam olmalı

Abimle beraber çalışıyoruz kendisi makina mühendisi doğalgaz işleri yapıyor. Bende aslında topraklama işini çoğu zaman doğalgaz firmalarına yapıyorum o yüzden basit bir makina aldım kazıklı ölçüm yapmak yeterli olur diye. Ayrıca cihaz satan firmalarla görüştüğümde kazıksız ölçümler hassas değildir dediler. Bende toprak bulmanın bu kadar sorun olacağını düşünemedim :)

Yararlı olabilir.

Ekli dosyalar

• Chauvin Arnoux bilgi.pdf
    4.8 MB · Görüntüleme: 30
  • Doğalgaz Topraklama Örnekleri.pdf
    830.7 KB · Görüntüleme: 42
Tt sistemde cevrim empedansi hesabinda tehlike siniri olan 50 volt kullanurken neden tns sistemde sebeke gerilimi olan 231voltu kullaniyoruz

@ÖKSÜZÇOÇUK isa hocanın eğitimlerine ve seminerlerine katıldım kesinlikle bu işin ustadıdır ancak eş potansiyel bara yı bulmak problem daha ben karşılaştığım 3-4 yeri geçmez. eski bir bina ya doğalgaz tesisatı yapıyoruz diyelim eş potansiyel barası yoksa topraklama yapmayacak mıyız :)
işin özü topraklama sisteminden firmaların bir haber olması ve ayrı topraklama sistemi istemesi ve kurulumun ilk başından düzgün yapılmamasıdır.

@ÖKSÜZÇOÇUK isa hocanın eğitimlerine ve seminerlerine katıldım kesinlikle bu işin ustadıdır ancak eş potansiyel bara yı bulmak problem daha ben karşılaştığım 3-4 yeri geçmez. eski bir bina ya doğalgaz tesisatı yapıyoruz diyelim eş potansiyel barası yoksa topraklama yapmayacak mıyız :)
işin özü topraklama sisteminden firmaların bir haber olması ve ayrı topraklama sistemi istemesi ve kurulumun ilk başından düzgün yapılmamasıdır.
Eşpotansitel bara yoksa da mevcut topraklama tesisatıyla bir şekilde irtibatlandırma yapmak sıfırdan bir topraklama tesisatı yapmaktan daha doğru bir uygulama olur kanaatindeyim.

Tt sistemde cevrim empedansi hesabinda tehlike siniri olan 50 volt kullanurken neden tns sistemde sebeke gerilimi olan 231voltu kullaniyoruz
OG abonesi değilsen yani kendine ait bir trafo ile sistemini beslemiyorsan sisteminin TT olmaktan başka şansı yok , yok eğer kendi besleme trafon varsa bile kalkıp ben TN-S sistem kurulu bir yeri ne gördüm ne de duydum ......

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,959
Son üye
çor-man

Yeni konular

Geri