tb6560 sorunu

daziz12

Üye
bilgisayar açıldığında direk motorları tetikliyor mach 3 çalıştırınca düzeliyor
bigisayar açıldığında direk sinyal göndermemsi için ne yapmalıyım arkadaşlar

ve artcam karta sinyal gönderiyor nasıl kapatabilirim.

Paralel port bilgisayar açıldığında portlara sinyal gönderir bu normal. Ama motorları tetiklemesi bağlantı hatası, parazit vs. olarak düşünülebilir.
Önce bilgisayarı sonra kartı enerjilendirirsin yada zaman rölesi ilave edebilirsin kısaca.

Artcam karta sinyal göndermez.

Sorunu başka yerde araman lazım.

Bu arada diğer açtığın konuda makinenin resimlerini gördüm. O trafodan ve köprü diyottan mütevellit beslemen varsa ve tam doğrultma yapmadıysan daha çok sıkıntı yaşarsın. Yada ben göremedim tam doğrultmaç devreni. SMPS güç kaynağı daha temiz besleme sağlar sana.

Artcam dongle denilen şifre içeren bir anahtarla çalışır.
Paralel port ve ya usb olabilir.
Çalışırken sürekli portlara ping atar ve dongle sini yoklar .
Genellikle kırık kullanılır ve sanal port ve keyi oluşmuştur.
Yasal kullanıcı için sorun olmayabilir.
Aradığını bulmuşsa , diğer portları yoklamaz .
Bulamazsa sırası ile tüm portları yoklar.
Özellikle paralel port kullanımda bu ping ler step pulsleri gibidir.
Usb de görülmez (arabirimler kendi protokollerinden başkasını işleme almaz) .

FlexLm genellikle açılışta otomatik çalışır.
Artcam servisleride açıksa kendince gereken zamanlarda ping atar.
Açık servisler görev yöneticisinden görülebilir.

Sayın Gokhan bey epeydir forunmlarda yazılarınızı ve insanları bilgilendirmenizi izliyorum herkesin bence size teşekkur etmesi lazım verdiğiniz bilgiler için.Benşahsen cok faydalandım teşekkur ederim. Bu arada hem ziyaret hem ticaret misali olacak ama hoşgorun. TB6560 eski ve yeniversiyon kartları tamir eden bildiğiniz kimse var mı ben Ankaradayım ama ankarada kimseyi, bulamadım.Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.2 tane arızalı kartım var
hoşçakalın

bu arada mehmet Köse beyle Kazım Ugur beyide unutmamak lazım

yardımlarınız için teşekkür ederim

Sayın Gokhan bey epeydir forunmlarda yazılarınızı ve insanları bilgilendirmenizi izliyorum herkesin bence size teşekkur etmesi lazım verdiğiniz bilgiler için.Benşahsen cok faydalandım teşekkur ederim. Bu arada hem ziyaret hem ticaret misali olacak ama hoşgorun. TB6560 eski ve yeniversiyon kartları tamir eden bildiğiniz kimse var mı ben Ankaradayım ama ankarada kimseyi, bulamadım.Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.2 tane arızalı kartım var
hoşçakalın

Tamir edenlerin fiyatı kartın bedeline denk geliyor. Bu sebeple değecek birşey değil kısacası. Maalesef durum bu. Yalnız forumda bu hususlarda engin bilgilere sahip ustalarımız mevcut. Yardımcı olmak isteyen çıkar sanırım.

Eski ve ya yeni kartlardaki elemanlar hemen hemen aynıdır , fark besleme katlarında oluyor.
Ne yaptınızda nasıl bir arıza oluştu bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim .
Genel olarak TB6560 AHQ entegresi yanar zaten gerisi hikaye.
74HC14 ve optolar lira bile etmiyor.
Elektronik parça satanlarda pek bulunmuyor ama eBay gibi yerlerde 3-5 dolara bulabilirsiniz.
Ayrıca ebay de tek eksen olarak çok ucuza bulunabilir.
GG de 15 civarı satılıyor, satıcı kargo ve parça parası hariç ücretsiz değiştiririm diyor.
Parçacı Bluemavi de 18 TL.!?
Ankara Ulus da Konya sokak da belki bulabilirsin.

@gpeker2003 ustanın dediği gibi , yenisi daha mantıklı.
3 eksenler 50 dolar , usb den çalışan 4 eksenler 80 dolar civarı...

Elimde 15 tane ye yakın TB6560 var .Kendin takabilirsen ,İstersen yollarım .Öbür türlü kargo geldi gitti masraflarıyla baya pahalıya mal olur.Eğer entegre arızasıysa ,orada değiştirecek birisini bulursun.

Kazım bey ve gökhan bey incelik gösterip cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.haklısınız aslında ana malzemeler aynı tb6560 bluemaviye sipariş verdim daha önce birkartta değiştirmiştim ve olmuştu ancak bu sefer beslemedeki 2576 da da bir problem var ayrıca ne oldugunu bilmediğim bir parca var b0505sl diye ve parcacılardada bulamadım sanırım dcdc konvertör bu arada yeni kartta aldım ve makineyi çalıştırdım.Ancak makinenin ayarları ile anlayamadığım ve çözemediğim bazı sorunlar var.Yardımcı olacağınızı umuyorum.
1- Öncelikle söyleyeyim sizlerin kızdığı gibi değil forumdaki konuyla ilgili 97 sayfayı defalarca okudum.Belki biryerlerde atlıyorum veya gözümden kaçıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,399
Kullanıcılar
450,292
Son üye
resulcelik68

Yeni konular

Geri