Teknik eleman bu kadar ucuz mu?

tum teknik elemanlar protesto etsin girmesin ise
bu makinalar teknisyensiz muhendissiz kac gun calisicak

İş değişikliği yapılacağı esnada istifa mektubumu verdım ancak bana ihbar süresi kadar (4 hafta) çalışmam gerektıgını yasanın boyle oldugunu anlattılar ancak ben ihbar süremin bugun basladıgına dair bir yazı istedım vermedıler.ancaba birsey yaparlarmı??

istifa mektubunu muhasebeye imzalat
okudum seklinde bir imza atsınlar hic bir sey yapamazlar

İş değişikliği yapılacağı esnada istifa mektubumu verdım ancak bana ihbar süresi kadar (4 hafta) çalışmam gerektıgını yasanın boyle oldugunu anlattılar ancak ben ihbar süremin bugun basladıgına dair bir yazı istedım vermedıler.ancaba birsey yaparlarmı??

Bildiğim kadarıyla ihbar süresi 15 iş günüdür. İşveren çıkartıyorsa işten çıkardığı gün 15 günlük ücretini verir yada 15 gün öncesinden ihbarını imzaltır sana. Tersi yönde sen direk çıkıyorsanda işverenin iş gücü zararına karşılık 15günlük yövmiyen alacağından kesilir.
Yanlış biliyorsam bilen arkadaşlar uyarsın lütfen.

meslek diye birsey kalmadı arkadaslar malesef ; benim görüşüm bunlar yine iyi gunlerimiz çünki artık herkeze her yerde sertifika ve diploma peynir ekmek gibi dagıtılıyor işsizliği bitirmek için sonucta buda patronların işine yarıyor sen 10 lira diyosun adam 1 liraya razı yeterki belgesi olsun iş veren sorumluluk almasın

abilerim siz cok şanslısınız bende elektrik tekniyeniyim iş görüşmesine gititm mühendis mülakat yaptı işte elektrikle ilgili bir ton soru neyse sıkıntı yok bildik hemen evrekları hazırla dedi ok dedik ama biz asgari üçretten fazla vermiyoruz dedi
3 vardiyalı bir sisitem vasflı elemanla vasıfsız eleman arasındaki fark nerde yaaa.....

Bunun sorumlusu biraz da bizleriz arkadaşlar. Ne iş olursa yaparım abi mantığıyla iş arandığında maalesef sonucu bu oluyor. Bunun yerine uzmanlaşmak gerekli. Ben S5'i (yada şu-bu PLC'yi) uçururum, ben olmazsa işiniz biter hissini işverene tattırmak gerekli diye düşünüyorum. Bakın bakalım o zaman kıymetiniz nasıl artıyor.

Sayın kornkornkorn ilgili kanun maddesi aşağıda bulunmaktadır. İstifa dilekçenizin kabulünden sonra daha önce çalıştığınız süreye göre kaç hafta çalışmanız gerektiğini görebilirsiniz.

SÜRELİ FESİH

Madde 17 - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi, bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.

Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/1243.html

Eğer yeni iş yerinizden yüksek bir gelir bekliyorsanız tazminatınızı ödeyip derhal çıkış yapabilirsiniz.

Ayrıca istifa edecekseniz ve zorunlu süreyi tamamlayacaksanız iş arama hakkınızı toplu halde kullanmanızı tavsiye ederim. (İş Kanunu Madde 27)

daha da kesin olmasını istiyorsanız vede sorun cıkacaraklarına eminseniz istifa mektubunuzu noter kanalıyla gönderiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri