trafodaki sabit grup ne işe yarar

Ben mi yanlış anladım ,yoksa başka bir yanlış anlama mı var?
ozhunter sen sabit grup diye Dağıtım ve ölçü panosundaki Ölçü bölümündeki sabit gruptan mı bahsediyorsun ? (Ki bazı arkadaşlarımız öyle anlamış galiba)
Yoksa Kompanzasyon kısmındaki sabit gruptan mı bahsediyorsun ?

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar yanlış hatırlamıyorsam trafolardaki endüktif yükü karşılamak için tam yükte %3 sabit kompanzasyon yapılır, tr tam yükte çalışmıyorsa %3 fazla gelecektir zaten, sayaç okuma o.g. den yapılıyorsa sabit kompanzasyon tr nin boştaki yüküne göre yapılmalıdır diye düşünüyorum.

berati koç arkadaşıma katılıyorum

Fabrikanını çalışmadığı zamanlarda sabit kondansater herkezin sorunu olmaktadır.Fabrika çalışmadığı zaman devreden çıkarın sorun çözülsün.Kontaktörle bunu yapabilirsiniz.
Ayrıca nasıl hesaplıyorsunuz %3 diye bu oran fabrikanın çalışma kapasitesine göre değişir sürekli çektiği güç ve full time çalışıp çalışmadığına göre değişir.24 saat çalışan fabrika için %3-5 seçilmesi uygun olabilir.%10 ise çok fazla kim nerde kullanmış bilemiyorum.
trafo etiketinde nom. kısa devre akımı,sür. kısa devre akımı,nominal akım yazar nasıl hesaplıyorsunuz ,mantık ne burda,ben anlamadım...

Ben mi yanlış anladım ,yoksa başka bir yanlış anlama mı var?
ozhunter sen sabit grup diye Dağıtım ve ölçü panosundaki Ölçü bölümündeki sabit gruptan mı bahsediyorsun ? (Ki bazı arkadaşlarımız öyle anlamış galiba)
Yoksa Kompanzasyon kısmındaki sabit gruptan mı bahsediyorsun ?

Sabit grup ana şalter öncesi trafo sargılarından doğan endüktif yükü kompanze etmek için konulur.
Otomatik kompanzasyon ünitesine sabit grup konulmaz.
7/24 sürekli çalışan ve yükü belli bir değerin altına düşmeyen tesislerde kontrollü olarak konabilir ancak gerek yoktur son derece riskli bir uygulamadır. Çünkü yük azaldığında sabit fazla gelip sistemin kapasitif çalışmasına neden olacaktır. Yalnız bu yanlış uygulamadan dolayı kapasitifden ceza yiyen çok işletme gördüm.

Sabit grup ana şalter öncesi trafo sargılarından doğan endüktif yükü kompanze etmek için konulur.
Otomatik kompanzasyon ünitesine sabit grup konulmaz.
7/24 sürekli çalışan ve yükü belli bir değerin altına düşmeyen tesislerde kontrollü olarak konabilir ancak gerek yoktur son derece riskli bir uygulamadır. Çünkü yük azaldığında sabit fazla gelip sistemin kapasitif çalışmasına neden olacaktır. Yalnız bu yanlış uygulamadan dolayı kapasitifden ceza yiyen çok işletme gördüm.

Sayın analizör, konu biraz eskimiş. Fakat sizin yazdığınız mesajda , Otomatik kompanzasyon ünitesine sabit grup konulmaz. ifadesine katılmıyorum. Otomatik kompanzasyon sistemi , akım trafosundan sonraki yükleri kompanze eder. Akım trafosundan önceki , OG/AG trafoyu kompanze edemez. Siz oto kompanzasyon ile , ideal bir şekilde tesisi kompanzae ettiniz diyelim. Trafonun endüktif yükü ne olacak? Ölçüm OG den yapılıyorsa, direkt olarak sayaca yansıyacak. İşletmeyi ve trafoyu ayrı düşünmek lazım. Hiç yük yokken trafoyu sabit kondansatör ile, güzelce kompanze edersiniz. sonra yüke göre oto kompanzasyon yaparsınız. Yük azken ya da hiç güç harcanmazken kapasitif ceza yenmesi, tamamen işletmenin kompanzasyon yapan firma seçimindeki talihsizliği ile alakalıdır. Yüzde üç diye bir oran yoktur.Var olduğu söylenilen bu %3 lük sabit , fikir vermek amacıyla , yaklaşık bir değer olarak ortaya çıkmıştır. siz oraya trafonun kalitesini, ısınmasını, soğumasını düşünmeden %3 e yaklaşık bir sabit koyarsanız, ve test etmeden bırakırsanız, işletme yükte iken , çekilen aktif gücün fazlalığı ve oto kompanzasyon, bu fazla kapasitifi örtecektir. ama işletme tatil olduğunda, kapasitif fazlalığı olacaktır. Aynı şekilde, kapasitif azlığı da olabilir. Eminim ki, işletme tatil olduğunda ve oto kompanzasyon devreden çıktığında, sabit grubu olmadığı için ceza yiyen işletme de gören arkadaşlarımız olmuştur.

Sayın analizör, konu biraz eskimiş. Fakat sizin yazdığınız mesajda , Otomatik kompanzasyon ünitesine sabit grup konulmaz. ifadesine katılmıyorum. Otomatik kompanzasyon sistemi , akım trafosundan sonraki yükleri kompanze eder. Akım trafosundan önceki , OG/AG trafoyu kompanze edemez. Siz oto kompanzasyon ile , ideal bir şekilde tesisi kompanzae ettiniz diyelim. Trafonun endüktif yükü ne olacak? Ölçüm OG den yapılıyorsa, direkt olarak sayaca yansıyacak. İşletmeyi ve trafoyu ayrı düşünmek lazım. Hiç yük yokken trafoyu sabit kondansatör ile, güzelce kompanze edersiniz. sonra yüke göre oto kompanzasyon yaparsınız. Yük azken ya da hiç güç harcanmazken kapasitif ceza yenmesi, tamamen işletmenin kompanzasyon yapan firma seçimindeki talihsizliği ile alakalıdır. Yüzde üç diye bir oran yoktur.Var olduğu söylenilen bu %3 lük sabit , fikir vermek amacıyla , yaklaşık bir değer olarak ortaya çıkmıştır. siz oraya trafonun kalitesini, ısınmasını, soğumasını düşünmeden %3 e yaklaşık bir sabit koyarsanız, ve test etmeden bırakırsanız, işletme yükte iken , çekilen aktif gücün fazlalığı ve oto kompanzasyon, bu fazla kapasitifi örtecektir. ama işletme tatil olduğunda, kapasitif fazlalığı olacaktır. Aynı şekilde, kapasitif azlığı da olabilir. Eminim ki, işletme tatil olduğunda ve oto kompanzasyon devreden çıktığında, sabit grubu olmadığı için ceza yiyen işletme de gören arkadaşlarımız olmuştur.

Siz otomatik kompanzasyon sistemi deyince ne anlıyorsunuz ? Sabit grup yalnızca trafo sargılarından doğan endüktif yükü kompanze etmek için konulur ve ana şalter öncesi yani akım trafoları öncesi konur. Bu neden yapılır çünkü akım trafoları trafonun sargılarından doğan endüktif yükü görmez. Geriye işletmenizin endüktif yüklerin kompanzasyonu kalır bunu otomatik kompanzasyon sistemi halleder adı üzerinde otomatik ihtiyaca binayen kondansatör devreye alındığından buraya sabit kondansatör konulması son derece mantıksız ve yanlış bir uygulamadır.
Otomatik kompanzasyon sistemine sabit koyup gece ve hafta sonu yüklerin azalmasıyla kapasitife giren bir çoktesisi bu sabiti iptal ederek kurtarmışımdır bu hatayı maalesef sizin gibi mesleğin içinde olan kişilerde yapabiliyor...

trafoda sabit grup varsa ölçüm O.G tarafındadır.HEsap yöntemi şu şekilde olacak:
Trafonda mutlaka % Io değeri vardır ve etikette yazar.YAni trafonun boşta iken sargıların çektiği akım

Qc = (3)^0,5*380*In*%Io

Burada Qc senin kondansatör gücün
In trafonun gücüne göre nominal akımın
%Io=5 yazarsa 0,05 alınacak

fakat ölçüm O.G tarafında değilse cezaya girmezsin ama şebekede gerilim düşümleri meydana gelir sabit grup koymazsan.

BU HESAP DOĞRU MU? MESELA 1600kVA TRAFO'DA. %3 DERSEK 50kVAR. KULLANIRIZ. AMA FORMÜLÜ KULLANIRSAK;
Qc = (3)^0,5*380*In*%Io
Qc = 1,732*380*2430*0,013
Qc = 1,732*380*2430*0,013
Qc = 20 kVAR

ARADA BÜYÜK FARK VAR. SİZCE HANGİSİ DOĞRU?

arkadaşım fabrika çalışırken sabit gurub olmasada olur ama sen diyorsunki sabiti kapatmassak kapastif oluyor diyorsunuz ama kapatırsanızda reaktif yükselir siz o zaman trafoya uygun sabit grup seçmemişsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri