Çok eskilerden,yatay,kasetçalarda kristal baglantı kablolarına dokununca ses gelip gitmekte.

Merhaba arkadaşlar.

70'li yıllarda üretilmiş,yatay,mini boy bir kasetçalarım var.
Cihazın lastik değişimini yaptım.
Fakat kaset kimi zaman çalışıyor sorunsuz,ancak çoğu zaman ses alamıyorum.
Kristale gelen beyaz ve siyah renk iki kabloya dokunup oynattıgımda ses hışırtılı geliyor sonra düzgün ses alıyorum.
Fakat kaseti çıkartıp tekrar takıp tekrar play tuşuna bastıgımda play mekanizması hareket etmekte oldugu için sanırım kristale gelen kablolarda oynuyor ve yine ses kayboluyor yahut çok düşük şekilde,hışırtılı geliyor.

Kablolar temiz ve hasarsız görünüyor.Devre kartına girdigi noktalarda da kopuk göremedim,yeri çok dar oldugu için fotograf alamadım devre kartına lehimli olan bölümleri.

Sorun ne olabilir ve çözüm için tavsiyeleriniz nedir?
Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    138.8 KB · Görüntüleme: 15
Merhaba. Siyah ve beyaz kablolar açısından 1- Kablo iç kırıkları olabilir, 2- Kristale lehimli noktasından soğuk lehim oluşmuş olabilir. Öncelikle avometreyle siyah-beyaz kabloları uçtan uca (devre kartı-kristal lehim bağlantısı arasında) sesli omaj testi yapılıp kablolarda iç kopukluk olup olmadığı net olarak bu testle teyit edilmeli. Kablolardan biri veya ikisinde iç kopukluk avometre ölçümüyle ortaya çıkarsa bu kablolar ayni kesitte ve boydaki kablolarla değiştirilmelidir. Kablo iç kopukluğu kesin olarak yoksa kristale olan mevcut lehim bağlantısı 30 watt 'lık iğne bir havya ile yenilenmelidir.

Not: Bu işlemlerden sona seste kesiklik veya tutukluk kalmayacaktır. Bu lehim işleminden sonra pasta artıkları PCB' den ve kristalden dikkatlice temizlenip kaldırılmalıdır, Çünkü bu artıklar da parazitli çıkış seslerine neden olabilir, PCB'de ve kristalde kalırsa ses kalitesini olumsuz yönden etkileyebilir. Kolay gelsin.

Merhaba. Siyah ve beyaz kablolar açısından 1- Kablo iç kırıkları olabilir, 2- Kristale lehimli noktasından soğuk lehim oluşmuş olabilir. Öncelikle avometreyle siyah-beyaz kabloları uçtan uca (devre kartı-kristal lehim bağlantısı arasında) sesli omaj testi yapılıp kablolarda iç kopukluk olup olmadığı net olarak bu testle teyit edilmeli. Kablolardan biri veya ikisinde iç kopukluk avometre ölçümüyle ortaya çıkarsa bu kablolar ayni kesitte ve boydaki kablolarla değiştirilmelidir. Kablo iç kopukluğu kesin olarak yoksa kristale olan mevcut lehim bağlantısı 30 watt 'lık iğne bir havya ile yenilenmelidir.

Not: Bu işlemlerden sona seste kesiklik veya tutukluk kalmayacaktır. Bu lehim işleminden sonra pasta artıkları PCB' den ve kristalden dikkatlice temizlenip kaldırılmalıdır, Çünkü bu artıklar da parazitli çıkış seslerine neden olabilir, PCB'de ve kristalde kalırsa ses kalitesini olumsuz yönden etkileyebilir. Kolay gelsin.
Kablolar sağlam çıktı.
Lehimlerin dördünü de yeniledim ve şuan için sorun çözülmüş görünüyor,teşekkür ederim yardımınız için.

Merhaba.

Sorun tekerrür etti.

Cihazın kaset çalarken kimi zaman sesi çıkmıyor kimi zaman sesi az cıkıyor.
Ses potansını azaltıp çoğaltırken de ses kimi zaman gidip geliyor.

Yaptıklarım ;

-Kristali temizledim
-Ses potansını içerisini açıp temizledim
-Kristalin kablolarını süreklilik modun da ölçtüm saglamlar ve
lehimlerini yeniledim kristale baglantı noktalarından
-Ses potans dügmesinin kablolarını süreklilik modunda kontrol
ettim saglamlar ve potansa gelen kısımlardaki lehimlerini
yeniledim.

Aşağıya kristalin fotografını ekliyorum.
Kristalin okuma yaptıgı yüzünde sanki pas kalıntısı gibi bir renkte kalıntı var ve temizlenmiyor.
Yahut bana öyle geliyor.
Fotograftan inceleyebilirsiniz.

Eğer kristal değişmeli ise,herhangi bir kristal ile değiştirebilir miyiz,teknik olarak sakıncası var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_20240906_162725.jpg
    IMG_20240906_162725.jpg
    262.1 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20240922_162314.jpg
    IMG_20240922_162314.jpg
    240 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20240922_162250.jpg
    IMG_20240922_162250.jpg
    263.8 KB · Görüntüleme: 8
İçi çok tozlu görünüyor, kompresörle üfleme imkanınız var mı?

Kaset çalar radyolu ise:
Play tuşu ile beraber hareket eden bir swiç olması lazım,
bu swiç ampli kısmındaki preampli girişini radyo/teyp manyeik kafasına bağlayan swiç.

Genellikle bu swiçten problem oluyor, spray her zaman çözüm olamıyabilir.
(Resimdeki toz bunun kanıtı)

Bu sürgülü swice Enjektörle, Karbon Tetra Klorür sıkabilirseniz iyi olur ancak bunu ugularken dikkatli olmak, miktarını fazla kaçırmamak gerekir.

İçi çok tozlu görünüyor, kompresörle üfleme imkanınız var mı?

Kaset çalar radyolu ise:
Play tuşu ile beraber hareket eden bir swiç olması lazım,
bu swiç ampli kısmındaki preampli girişini radyo/teyp manyeik kafasına bağlayan swiç.

Genellikle bu swiçten problem oluyor, spray her zaman çözüm olamıyabilir.
(Resimdeki toz bunun kanıtı)

Bu sürgülü swice Enjektörle, Karbon Tetra Klorür sıkabilirseniz iyi olur ancak bunu ugularken dikkatli olmak, miktarını fazla kaçırmamak gerekir.
Radyo yok.Tek switch record tuşunun hareket ettirdigi swi,tch ve içini temizledim.
Cihazın içi komple toz ve kirden arındırıldı.Sanırım eski fotografı yükledim.

Kondansatörler fiziki olarak temiz durumdalar,devrede öyle.
Biraz yeri zor oldugu icin kartı sökmek ve devre elemanlarını cıkartıp ölçmek zorlaşiıyor.O sebeple nihai kararla hepsini birarada kontrol etmek istiyorum cihazı ayırmışken.
Farklı önerilerinizde varsa onlarıda yazarsanız sevinirim.

Bu swice manyetik kafadan gelen kablolar bağlı mı?
Muhtemelen.Switche dogru kablolar gidiyor,cok yakınında karta baglı.Tamamen söküp topladıgım için tekrar kontrol edemiyorum şuan.Ama o switche dün sprey sıkıp birkaç kez temizledim yerinde.

Etkisi oldu mu bilmiyorum ancak şuan normal gibi son denemem de.

Stereo potansiyometreyi elle volüm artırma/azaltma amaçlı sürerken; bu esnada stereo kolonlarda istenmeyen hışırtı, parazit, rahatsız edici yüksek sesler geliyorsa kolonlardaki sesi süren dual ses potansiyometresini mutlaka değiştirmelisiniz. Çünkü oluşan bu parazitlerle birlikte çıkan sesin kolonlardan parazitlerden tümüyle ayıklanarak kesilmesi (parazitlerle birlikte ses de tümüyle kesilebilir) bu yüzdendir.

Bu dual potansiyometrelerin üzerinde 10k, 20k,...50k gibi omaj değerleri bulunur, ayni omajda ve düz, yuvarlak dual potansiyometre ise orijinalini yine ayni şekil veya tiptekini (yerine olan lehimli montaj kolaylığı için) elektronikçilerden arayıp bulmanız lazımdır. Ses potansiyometresini elle ses volümü ayarı için sürerken hışırtı, parazit sesi yoksa ve çıkış kolonlarında bu esnada herhangi bir parazit sesi oluşmuyorsa ikili potansiyometreler sıkıntılı değillerdir, bu durumda değiştirilmeye gerek yoktur. Diğer arıza alternatifleri üzerinde durulması gereklidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,923
Son üye
veysel darğın

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri