üç fazlı kaynak

cemaluri

Üye
slm arkadaşlar

ülkemizdeki üretilen elektrik, yıldız bağlı kaynak mı, yoksa üçgen bağlı kaynak mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Uretim santrallerinde step up trafolar ucgen baglidir.yuksek gerilim ve orta gerilim ucgen iletilir.alcak gerilimde yildiza cevrilip ekstradan notr hatti kullanilir

Santral çıkışları yıldız ya da üçgen olabilir, bu kullanılan trafo ile alakalı bir durum. Ancak OG/AG dönüştürücü trafoların OG tarafı Üçgen, AG tarafı yıldızdır. Bunun sebebi OG nakil hatlarında yalnızca 3 faz iletilir ve nört kullanılmaz bu sebeple trafonun OG tarafı üçgen bağlıdır. AG'ye dönüştürünce 3 fazın yanı sıra birde nötr hattına gerek duyulduğu için trafonun AG çıkışı yıldız olmak zorundadır.

Bir duzeltme ; og hatti yildiz dagitim da olabilirmis.ama trafoda yildiz noktasi yani notr noktasi topraklaniyormus.sn @ÖKSÜZÇOÇUK a tesekkurler yaptigi bilgilendirme icin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,916
Son üye
Nedim korkmaz

Yeni konular

Geri