İlk nasıl çarpıldınız?

15-16 yaşlarındayım ilk buyuk çarpılmam diyebılrıız daha yenı yenı pano yapıyorum 3 tf 48 bağladım bitane ama bacaklarının korumalığı yok açıkda devreye alıcaz swiçin birinden kesti onu arıyorum kontrol kalemiyle sol elimde kontaktörün üzerinde duruyor bırden bi karıncalanma ve bıııızzzz dıye bır ses hissettim sol kolumda sonrasınıda hatırlamıyorum bayılmışım ama şunu hatırlıyrodum 3 fazın 3ne birden dokunuyrodum sankı ve ondan sonra kesınlıklle bırdaha öyle bir bağlantı yapmadım :) tecrube işde

eletrikli ısıtıcı yüzünden çarpıldım ilk :) gövdeye kaçak varmış topraksız prize takmışlar.

meslek lisesi 1. sınıf 1988 konya fatih eml de sarıbacak soyadlı adını hatırlayamadım bir arkadaş vardı bir eline faz bir eline nötr 220 yi tutuyordu biraz sallanıyordu ama hiçbirşeycik olmuyordu

ilk çarpılmam elektrik ısıtıcısı suyun içinde ve ben elimi soktum yaş yedi. Daha sonrasında defalarca çarpıldım.
Ama en pisi enerjisiz olan end. kartın kondansatör grubunun benimle boşalmasıydı. Bir hafta boyunca kol kaslarım kendiliğinden gerilip durdu.

Çok acı bir olayım ise fider bakımında og ile oldu, arkadaşımın ayağı sakat kaldı. Allah OG den korusun diyorum.

Meslek lisesi ilk seneydi, hem de eve önlükle falan gelirdim çok hevesliydim.

Şu 1liralık kahve yapan cihazlardan birinde kakaolu süt yapıyordum.
cihazı çalıştırdıktan sonra "aaaaaaaaa şeker atmayı unuttum dedim"
şekeri attım, ve ardından çok sert bir hamle ile demir kaşığı cihazın içine sokmaya çalıştım.
O çarpılmayı bu yaşa geldim unutamam, cihaz valla bırakmam der gibiydi...

Herkese sevgiler,

"çok gülmeyin ama :D "

bu işin okulunu felan okumadım ama bir profesyonel kadar iyi tesisat işlerinden anlar beyaz eşya elektronik cihaz tamirlerini yaparım ve bu işle 14 yaşından beri uğraşırım hiç çarpılmadım

ama dikkat ettim çarpılan arkadaşların %90 ihmalkarlık ve dalgınlık yüzünden çarpılmış

elektrik meslek olarak ne dalgınlığa gelir nede unutkanlığa

ama insan oğlu hata yapmaz diye bişey yok tabii

rabbim hepimizi elektrik çarpılmasından korusun

Ben de herkes kadar çok çarpıldım ama benim maceram farklı. DSP nin Beşevlerdeki merkezine UPS takıyordum. 5 veya altı katlı ve her katta en az 10 PC var. Bodrum kattayım ve sigortaları kapattığımı sanarak işe başladım. Işıldakla iş yapıyorum. Daracık bir alan. Adım atacak yer yok. Bir elimde trifaze bir elimde UPS in akü kabloları. Ne olduğunu anlamadım. Patır kütür birşeyler oldu. Panikten kafamla ışıldağı düşürdüm. Her yer kapkaranlık ve ayağımın hemen önünde havai fişekler patlıyor. 20 saniye kadar sürdü. Eleman el feneriyle geldi. Ayağımın 10cm önünde duran UPS in toz boyalı kabini simsiyah olmuş ve trifaze kablolar boyalı saca yapışmıştı. Ne kadar kablo varsa hepsinin izolatörü erimişti. Yaklaşık 50-60 tane PC ve birçok elektronik alet (tv, yazıcı hatta buzdolabı) bundan nasibini almıştı. Beni oradan çıkardılar ve işimden istifa ettim.

Meslek lisesindeyken metal boruların(siz bunu silah namlusu gibi düşünün) içerisine koyduğumuz 2200uF kondansatörlere 220 vererek birbirimizi vurmaya çalışırdık. Çok heyecanlı ve zevkliydi. Hatta atölyeye gelirken herkes motor bölümünün önünde duran metal yığınından kendine temiz bir boru (silah) alıp öyle gelirdi. O kadar kaptırmıştık ki bir arkadaşım kablonun boruya değmesiyle çarpıldı ve kör oldu. Bunlar acı tecrübeler.

analamakla usta olmak farklı seydır emege ve de gercek ustalara saygı

Forum istatistikleri

Konular
129,243
Kullanıcılar
451,629
Son üye
Aligurbuz

Yeni konular

Geri