Şebeke olmayan yerde cihaz çalıştırma hk?

mayyahremo

Üye
Merhaba,

Bulunduğum yerde Şebeke elektriği yok. 2 adet notebook ve 1 buzdolabı çalıştıracak bir sistem kurmak istiyorum.

Bunun için jenaratör + redresör+ akü veya jenaratör + ups gibi bir sistem mi olmalı? Başka bir şekilde yapabilir miyim?

Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sadece jenaratör almanız yeterli kullanacağınız cihazların toplam gücü(buzdolabının kalkış sırasında 3 kat daha fazla güç çekeceğini göz önünde bulundurulmalı) size jenaratör gücünü verir.

sadece jenaratör almanız yeterli kullanacağınız cihazların toplam gücü(buzdolabının kalkış sırasında 3 kat daha fazla güç çekeceğini göz önünde bulundurulmalı) size jenaratör gücünü verir.

cihazların toplam 250watt desek 1kw lık jenaretör boşuna yakıt tüketmez mi? Bu yüzden fazlasını depolayıp jenaretörü 2 günde bir çalıştırmak tasarruf sağlamaz mı?

buz dolabınızın gücü ne kadar bilmem ama laptopları ve aydınlatma sistemini çalıştırabilirsiniz diyelimki 450 wat buz dolabı 2 laptop 100 watt 5 lamba 100 watt diğer 50 watt toplam 700 watt 1000 watlık bir invertör işinizi görür sistemi günlük 6 saat çalışacağını baz alırsak 72 amperlik taksi aküsü tahminen 3 gün yetecek bulunduğunuz yere ulaşım için kullandığınız aracınızın aküsünü takas yöntemiyle çalıştırabilirsiniz veya 1 adet 2 kwlık jeneratör alıp 3 günde bir çalıştırıp güçlü bir şarz makinası ile şarz edebilirsiniz şarz süresi 12 amper şarz cihazı ile 6 saat veya 2 adet 40 watt güneş paneli 10 amper denetleyici ile devamlılık sağlayabilirsiniz açıklayıcı bilgi verirseniz seçenekleri değerlendirebiliriz

Öncelikle cevap için çok teşekkür ederim. Günlerdir araştırıyorum, net bir bilgi bulamamıştım.

Buzdolabı şart değil. Önemli olan 2 adet notebook çalıştırılması.
Notebookların şarz aletlerinde yazanlar:

Input: 100-240V ~ 1.7A 50-60Hz
Output: 18.5V -- 3.5A 65W

Input: 100-240V ~ 1.5A 50-60Hz
Output: 19V -- 3.42A 65W

Ortalama günlük 10 saat bu iki cihazı kullanacak sistemi kurmak istiyorum.

Akü olarak 105A araba aküsü veya jel akü de alabilirim.
Inverter, redresör ve jenaretör seçimleri nasıl olmalı?

Güneş kollektörleri ile 3000-4000 euro arasında PV sistemi pahalı bulmazsanız kurabilirsiniz.

Son düzenleme:
Maalesef bütçemi aşıyor. 1000-1500 TL arasında bir çözüm arıyorum.

100 w. güneş paneli 250 tl.
6 a. solar şarz ünitesi 70 tl.
80 a. kuru akü 100 tl.
150 w. modifiye sinüs invertör 50 tl.
Toplam 470 tl. Bunlara ıvır zıvır da eklersek 500 tl. eder.
Bu verdiğim fiyatlar yaklaşık fiyatlardır, daha ucuza bulunabilir.
Bunlara ilave olarak birde benim yaptığım 300 w.lık rüzgar türbini koydunmu tadından yenmez.

Bu sistem çok uygun. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

Forum istatistikleri

Konular
129,174
Kullanıcılar
451,526
Son üye
josephh

Yeni konular

Geri