1 adet redresörler 2 akü beslenebilir mi? Acil

kerke

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Şöyle bir sorum var. 1 adet redresörler farklı güçteki 2 adet aküyü besleyebilir miyiz? Bunlardan bir tanesi generatöre bağlı çalışma anında yüksek akım çekiyor. Diğeri kontrol dolayısıyla tam şarj durumunda. Tek redresör çıkışı var dolayısıyla ikisini de şarj edecek.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar,
Şöyle bir sorum var. 1 adet redresörler farklı güçteki 2 adet aküyü besleyebilir miyiz? Bunlardan bir tanesi generatöre bağlı çalışma anında yüksek akım çekiyor. Diğeri kontrol dolayısıyla tam şarj durumunda. Tek redresör çıkışı var dolayısıyla ikisini de şarj edecek.
Redresörün çıkış voltajı ve amperi nedir?Akülerin voltajı ve amperi nedir bunları bilmeden bir şey söylenemez.Ama benim çalıştığım bir işyerinde 10 taneydi sanırım aküyü tek redresörle besliyorduk aküler seri bağlayarak farklı voltajlar kullanabiliyorduk.Devrede 110 volt dc,24 vdc ve 12 vdc vardı.

400V AC - 24V DC 40 A redresörün besleyebileceği aküler 12V 190A 2 tane ve 24V 60A 2 tane aküler. Bu reresörün çıkışında paralel kullanılanamazlar diye düşünüyorum ama...?

400V AC - 24V DC 40 A redresörün besleyebileceği aküler 12V 190A 2 tane ve 24V 60A 2 tane aküler. Bu reresörün çıkışında paralel kullanılanamazlar diye düşünüyorum ama...?
pardon 60A akülerde 12V olacak

24 volt aküleri paralel bağlayacaksın 12 volt olanları seri bağlayacaksın.24 voltları paralel bağlayacaksın eğer aküler tamamen boşsa amperleri redresör karşılayamaya bilir redresörün çıkışına 32 amper sigorta tak eğer çok amper çekerse aküler sigorta atsın redresör yanmasın.12 volt akülerden 12 volt alacaksan yapılabilir ama elektrik bilgin nedir bilemiyorum.

O zaman bütün aküleri 2 li olarak seri bağlayıp şarj edeceksin Sakın unutma

O zaman bütün 12 volt gerilime sahip aküleri demek daha doğru olur. Karışıklık olmasın.

Güçleri hesap etmedim bağlanabilir mi güç hesabı yapmak lazım.

Saygılar.

O zaman bütün 12 volt gerilime sahip aküleri demek daha doğru olur. Karışıklık olmasın.

Güçleri hesap etmedim bağlanabilir mi güç hesabı yapmak lazım.

Saygılar.
Bütün aküler 12 voltmuş serkan amperleri değişikmiş

pardon ya görmemişim okurken atlamışım.

190 amperlik aküleri seri ve 60 amperlik aküleri seri bağlayıp bu iki gurubu parallel bağlarsanız 24 volt bir gurup oluşturmuş olursunuz.

190 + 60 = 24 volt 250 amperlik bir akü gurubunuz olur. Bu gurubu 1 / 10 u kapasitede şarj etmelisiniz. Yani saatte 25 amper ile şarj etmeniz akü gurubunuzun sağlığı açısından önemlidir. 40 amperlik güç kaynağınız bu akü gurubu için çok güçlü kalır. Akülerinizin ömrünü kısaltabilir.

Bir diger önemli durum seri bağlı akülerin eşdeğer aküler olmasıdır. Eşdeğer değil ise sağlam aküyüde tam verimle kullanamazsınız.

Son düzenleme:
farklı amperde aküleri paralel bağlamak sıkıntı yaratmaz mı birbirlerini yüklemeleri gibi?

Forum istatistikleri

Konular
129,048
Kullanıcılar
451,318
Son üye
ibrahimturan20

Yeni konular

Geri