1 Fazlı Elektrik sayaçları ters bağlanırsa ne olur?

Mekanik sayaçlarda : Gelen faz kablosunu, faz çıkışına; Gelen nötrü, nötr çıkışına bağlanırsa....Faz girişinden faz alıp tesisata verirsen, Nötr girişinden de tesisata nötr götürürsen.... ters döner. Sayaç yanar mı bilmem. Kul hakkına girer. Yakalandın mı da cezası büyüktür ona göre :D Atelyesi olan arkadaşlar deneyebilirler. Uzun vadede ne olur bilemem.

Dijital sayaç firmasının sitesinden aldım: Koruyucu Özellikler
• Klemens Kapağı Açık Algılama
• Gövde kapağı Açık Algılama
• Klemens ve Gövde kapağı için bağımsız mühürleme
• Programlama Modu password koruması
Ters bağlantıda mutlak değer enerji kaydetme
• Sahada harici hafıza değeri yazma koruması
• Demand önceki aylar değerleri
• Son 12 ay tarife tüketim kayıtları

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar ,bir konutta kullanılan monofaze sayaç ters bağlanırsa ne olur ? ters bağlantı şöyle olacak normalde ilk önce faz girip faz çıkar sonrada nötür girer çıkar toplam 4 uç.
bağlantıyı ilk önce nötür giriş çıkışı ve ikinci olarak faz giriş çıkışı
biçiminde değiştirirsek eğer mekanik ve elektronik sayaçlarda nasıl bir sonuçla karşılaşırız?

Analog Sayaç ise disk ters döner.

illaki bir şekilde değişecek ama bırakalım görevli ekip kendi degiştirsin biz niye kendimizi yoralım diyorum biraz daha ön tarihe almış oluyoruz 10 yıl sonra tekrar gelecek ki o zamana kadar sayaç kaç kere bozulacak oda meçhul :D

Ve artık damga süresi sebebi ile de olsa arızalanmış da olsa sayaçları dağıtım şirketleri değiştirmek zorunda. Bazı dağıtım şirketleri ellerinde yeterli stok bulunmadığı için bu mevzuatı görmezden geliyor ve müşterilerinden sayacı sen al biz değiştirelim gibi komik taleplerde bulunabiliyor. Dikkatli olalım :)

Ters bağlantının tek amacı sayaca gelen nötr dışında harici bir nötr çekmek yoksa ters baglasanda sıkıntı olmaz

Sayaç yanmaz ayrıca siz neye istinaden yanar diyorsunuz ?

Aşağıdaki resimdeki bir bağlantı eksik okuma yaparmı
20230830_001636.jpg

Monofaze sayaç mekanik veya elektronik olsun 1 nolu klemense nötr ,3 nolu klemense faz bağlandığında NORMAL ÇALIŞIR,HİC BİR SIKINTI OLMAZ.( Sadece sayaç çallismasi bakımından)

Aşağıdaki resimdeki bir bağlantı eksik okuma yaparmı Ekli dosyayı görüntüle 100776

Arkadaşlar bir sorunum var
Cedaw elektrik bana 32 bin lira ceza yazdı
Kacak elektrik diye
Ama bile kacak kullanmadım
Tesisatımda kacak değil eminim
Sayacim trifaze fazlar ve notur saate giriyor ve çıkıyor
Ancak fazın birinden saate kopruleme atılmış (tabii ben atmadım ama bir şekilde atılmış)
Yalniz Bu kopruleme tekrar aynı tesisata aynı fazın devamına bağlanmış
Bu durumda sayaç saati çalışırdı veya kacak durumuna düşer mi
Bildiğim kadarıyla bu akilli sayaca tesisat üzerinden ters akim gelse dahi yazdığını duymuştum
Bilgisi olan lütfen bana bir cevap yazsın (yoksa keklenip kizikmi atiyorlar)
Saygilar

Ancak fazın birinden saate kopruleme atılmış (tabii ben atmadım ama bir şekilde atılmış)

Tam bilgi sahibi değilim ama .

Kontrol yapıldığında tutanakta sayaç mühürlüsüzdür , köprüleme vardır yazıyorsa sorun .

Bu yerde kamera varmı ? kanıt ( mühür dağıtım şirketi elemanları tarafında o anda kontrol esnasında sökülmüş .

Tutanakta sayaç mühürlü tarafımızdan mühür sökülmüştür yapılan kontrolda köprüleme vardır yazıyorsa
kurtulma durumu ? Dağıtım şirketinin fotoğraflar veya video kanıtları .

Eskiden kanıt zordu
Şimdi yeni islem başlamadan video çekimi ile .
Dağıtım şirketinin videosu çekilmiş ise ( bu yüzyılda videolu kanıt sunmak )
Kontrol yapıldığında videoda sayaç mühürlü gözüyor ( o anda mühür sökülmüş ) ve köprü var ise cezadan kurtulma durumu olabilir ?

Birde şu var tutanak bir nüshası ( örneği ) size verilir imza istenir .
İmza kabul demektir .
Siz tutanak tutulduğunda siz yoksanız imza atılmamış ise
gıyabında .
( kendi yokken, kendi bulunmadığı bir sırada, arkasından )
İmza atmamış iseniz imtina etti .
( bir şey yapmaktan kaçınmak ya da çekilmek )

Not : Sayaç mühürsüz ise her türlü sorun .

Forum istatistikleri

Konular
129,445
Kullanıcılar
452,003
Son üye
ersel75

Yeni konular

Geri