1.sınıf öğrencisi matematik sorusu

Merhaba
Talebelik yıllarında matematik,fizik dersleri vererek eğitimini tamamlamış bir kişi olarak söyleyeceğim şudur ki.Bu kadar basit bir soru ancak bu kadar zorlaştırılarak sorulur.Önemli olan çözmek değil bu tür problemlerin çözülme mantığını ve de anahtarını öğrenciye vermektir.(otobüstekikişisayısı-3+6-7+2=9 bu denklemden otobüstekikişisayısı 11 çıkar)Burada öğrenciye inen kişilerin indiği için - yani çıkarılacak binenlerin de + yani adedi artıracağı aradaki farkın ne olduğuna bakıp kalan rakkama ekleme veya çıkarma yapılması gerektiğini anlatmak ve de anladığına emin olmaktır.Burada inenler - olanlar fazla olduğu için kalanla toplamak bunun tersi olsaydı 9 dan çıkaracaktık.

Otobüste yolculardan ilk durakta 3 kişi indi,6 kişi bindi.İkinci durakta 7 kişi indi,2 kişi bindi.Son durakta 9 kişi indiğine göre otobüste kaç yolcu vardı?

Otobüste ilk başta x kadar yolcu olsun..

inenleri çıakracağız binenleri toplayacağız..

x-3+6-7+2-9=0 neden sıfıra eşitledik çünkü son durağa geldiğinde bir otobüs o durakta herkes iner ve otobüste hiç yolcu kalmaz :)

x=11 olur demekki ilk başta 11 yolcu vardı :)

Merhaba
Evet haklısınız.Fakat çocuk şöyle yönlendirilmeli.Kaçyolcu bindi? "6+2=8" aklında tut kaç yolcu indi "3+7=10" aklında tut inen mi çok binen mi çok "inen çok" inen çok olduğuna göre yolcu azaldı mı arttı mı "azaldı" ne kadar azaldı "2 kişi" demekki yolcu sayısı 11 imiş.Yazdığım gibi bu kadar basit soru ancak bu kadar kafa karıştırarak sorulabilir.Not:deneyin bakın birçok 7-8 sınıf ilk öğretim talebesi bu soruya cevap veremez.Ayrıca kaç öğrenci arkadaşımız,Analitik geometride,iki noktandan geçen doğrunun denkleminde o doğru üzerindeki notaların koordinatlarının o denklemi sağlayabileceğini bilebilir.Başka bir örnek daha vereyim geçenlerde otobüste öğrencinin not kağıtları önünde bir sürü formül ezberliyor.Baktım faiz formülleri.Faiz formülü olarak ben öğrencilere bir tane öğrettim.F=A.N.T/100 "FANTA gazozunun " "A" sını at 100 e böl
bu yıllık faiz formülü aylık istersen 100'ü 12 il çarp bir aylık 360 ile çarparsan günlük bulursun.Tabii dir ki matematiğin genel prensibi olan içler dışlar çarpımını daha önceden öğrenmiş olması gerekir.Buna örnek onlarca anahtarlar var.

otobüste minimum 11(ONBİR) kişi vardır cevap.

11
biraz tersten düşünün inenlere + binenlere - deyin

Forum istatistikleri

Konular
129,062
Kullanıcılar
451,333
Son üye
Buderusss

Yeni konular

Geri