10 K pot yerine 10 K direnç olur mu

muhammedkilic29......evet anlatmak istediğim bu kamaşma olmucak..kamaşma derken ledler ilerleyince geride kalanlar bayılıyo sende farkındasın değilmi sanki akım yetmiyor ama değil 12 voltla besliyorum anladınmı şimdi...sebebi nedir bu arada net gidiyo bazen bende girmiyorum siteye şimdiden teşekkürler kardeşim sağlıcakla kal

Kamaşma diye tabir ettiğiniz şey eğer sondaki ledlerin daha az yanması ise bu tamamen ses frekansı ile ilgili bir göz yanılmasıdır. devrenin ses girişinin yapıldığı yere diyottan sonra seri bir direnç, bu dirençten toprağa bağlı 100nF kondansatör ve çok küçük veya büyük olmayan bir direncide kondansatöre bağlarsanız sürücü entegrenin giriş devresine gelen bilgiler daha temiz olacağından daha kaliteli bir sinyal göreceksiniz.

örnek olarak seri direnç 1 k, kondansatöre paraleln bağlanan direnç ise 22 k olabilir.

bu dirençlerin değeri tamamen sizin keyfinize kalmış bir şeydir.

Bu arada LM3915 entegresinin teknik özelliklerinide burada bulabilirsiniz.
http://www.national.com/ds/LM/LM3915.pdf

Smile
ya arkadaşlar bir sorum olcak bnm bir amfi devrem var ama ses direncini ayarlamak istiyorum yani potta yı lullanmak istiyorum ama bağlamayı bilmiyorum bir yardımcı olurmusnuz

Forum istatistikleri

Konular
129,476
Kullanıcılar
452,048
Son üye
oğuzhanyldrm

Yeni konular

Geri