100'den 0 'a kadar sayan asenkron devre yaparken ,yardıma ihtiyacım var ?

Kapıları kaldırdığın zaman senin sayaç 0 dan 127 ye sayar sonra da 0 a geri döner. 127 den 0 a sayması için sana örnek devreyi de koydum. İnanmıyorsan o zaman daha iyi biliyorsun demektir ve yardıma ihtiyacın da yoktur :)

Kapıları kaldırdığın zaman senin sayaç 0 dan 127 ye sayar sonra da 0 a geri döner. 127 den 0 a sayması için sana örnek devreyi de koydum. İnanmıyorsan o zaman daha iyi biliyorsun demektir ve yardıma ihtiyacın da yoktur :)
estağfurullah, ama dediğim şu ki koyduğunuz devre senkron devre ama benim asenkron devre yapmam lazım yani asenkrona göre yaptığımda ve kapılar olmadığı zaman 127den 0a geri sayıyor ,ama kapıları anlamıyorum ,verdiğiniz devre senkron olduğu için burada yapamıyorum onu çünkü hoca maalesef asenkron istiyor

Asenkron olduğunda bile gene senin sayaç ileri doğru sayar. Ama sen led'lerin bir ucunu Vcc yaptığın için Q = 0 iken LED yanıyor. Yanı sayaç = 0000000 iken senin ledlerin hepsi yanıyor ve 127 diyor.

Doğrusu, led'leri ters Q çıkışlarına bağlamak ve ledin bir ucunu gnd yapmak. Böylece çıkış 1 ise led yanar, 0 ise led söner. LED ve çıkış ayrı telden okumaz. Bu şekilde yaparsan sayaç 127 den geri sayar, led'ler de tam olarak sayaç değerini yansıtır, senin yaptığın gibi sayaç değerinin 128 ye göre tümleçini değil.

Bunu yaptıktan sonra da, öyle bir kapı düzeneği koyacaksın ki, bu kapılar, sayacın değeri 0 a indiği anda sayaca ondalık 100 değerini yükleyecek. Bunu da ya SET veya RESET girişlerini kullanarak yapacak. Biraz kafa yor, az kaldı :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Asenkron olduğunda bile gene senin sayaç ileri doğru sayar. Ama sen led'lerin bir ucunu Vcc yaptığın için Q = 0 iken LED yanıyor. Yanı sayaç = 0000000 iken senin ledlerin hepsi yanıyor ve 127 diyor.

Doğrusu, led'leri ters Q çıkışlarına bağlamak ve ledin bir ucunu GND yapmak. Böylece çıkış 1 ise led yanar, 0 ise led söner. LED ve çıkış ayrı telden okumaz. Bu şekilde yaparsan sayaç 127 den geri sayar, led'ler de tam olarak sayaç değerini yansıtır, senin yaptığın gibi sayaç değerinin 128 ye göre tümleçini değil.
hocam bu aşamayı yaptım ,daha sonra ne yapmalıyım 100den başlaması için,bu arada sizin dediğiniz 1lere pulse ver setlerine 0larınkinin resetlerine pulse ver ,onu yaptığım zaman devre çalışıyo 100den geri sıkıntı yok ama kapılarla yapmam lazım pulse yerine ,kapıda nasıl yapıcam

Bunu yaptıktan sonra da, öyle bir kapı düzeneği koyacaksın ki, bu kapılar, sayacın değeri 0 a indiği anda sayaca ondalık 100 değerini yükleyecek. Bunu da ya SET veya RESET girişlerini kullanarak yapacak. Biraz kafa yor, az kaldı :)
hocam işte orda beynim yanıyor,devrelerim yanıyor ,orayı yapamıyorum işte neredeysse 1 haftadır uğraşıyorum ,bu sabah sunum yapmam gerek ama işte orda takılıp kalıyorum :(

pulse işi, devre ilk açıldığında belirli bir değer alması için. Onu şimdilik boşver. Rastgele bir değerle başlasın, ama 0 a inince 100 yüklesin.

7 tane flip flop 0 olduğunda 1 çıkışı üretecek bir NOR kapısı lazım sana kardeşim. Ama standart olarak 7 girişli NOR yok, o yüzden 8 girişli NOR al, girişlerden birini GND yap. Diğer girişleri de flip flop çıkışlarına bağla. Bu NOR çıkışı, sayaç 0 a düştüğü anda 1 olacak. Bu 1'i kullanarak da, gereken flip flop'u SET'le, gerekeni de RESET'le. Kullanılmayan SET/RESET'leri GND yap ki işi karıştırmasınlar.

7 tane flip flop 0 olduğunda 1 çıkışı üretecek bir NOR kapısı lazım sana kardeşim. Ama standart olarak 7 girişli NOR yok, o yüzden 8 girişli NOR al, girişlerden birini GND yap. Diğer girişleri de flip flop çıkışlarına bağla. Bu NOR çıkışı, sayaç 0 a düştüğü anda 1 olacak. Bu 1'i kullanarak da, gereken flip flop'u SET'le, gerekeni de RESET'le. Kullanılmayan SET/RESET'leri GND yap ki işi karıştırmasınlar.
hocam allah razı olsun,çok çok sağolun oldu sanırım,yarın biraz daha bakıp düzelteceğim ,

Sen de sağol kardeşim, her yapılanı anladığından emin ol, anlamadığın yerleri sor. Önemli olan yarınki sunum değil, bunu öğrenmen.

Norun girişlerini her flip flobun q çıkışına mı bağlayayım? Norun çıkışını da 100 : 1100100 olduğu içün 1 olan fflerin set ucuna 0 olanların reset ucuna mî bağlayayım?

Evet olayı anlamışsın
hocam sanırım gene yapamadım 100-99-98-97-96-100 diye sayıyor bu seferde ,96dan aşağı inmiyor
VE.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri