100'den 0 'a kadar sayan asenkron devre yaparken ,yardıma ihtiyacım var ?

çok fazla gereksiz ek ve kablo görünüyor, jk +5 toggle giriş hepsini ayrı ayrı yanlarında ver ve bunun gibi sadeleştirmeler düzeltmeler yap, ek yerlerini kontrol et bağlı gibi gösterip hata olabilir ..

Son düzenleme:
cemal kardeşim, balık tutmakla ilgili sorularına kendi bilgim ölçüsünde cevap vermeye çalışırım, ama benden sana hazır balık yok, kusura bakma. Bu konu içinde gereken bütün bilgiler var, biraz kafa yorarsan, vakit harcarsan yaparsın bunu.

Ne zaman lazım bu olay?
1-2 güne bitmesi lazım

cemal kardeşim, balık tutmakla ilgili sorularına kendi bilgim ölçüsünde cevap vermeye çalışırım, ama benden sana hazır balık yok, kusura bakma. Bu konu içinde gereken bütün bilgiler var, biraz kafa yorarsan, vakit harcarsan yaparsın bunu.
hocam çok haklısın ,sağolasın yazdığın yorumlar için

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben de bir iki güne çalışır halini yaparım...
allah razı olsun,çok teşekkürler ederim

çok fazla gereksiz ek ve kablo görünüyor, jk +5 toggle giriş hepsini ayrı ayrı yanlarında ver ve bunun gibi sadeleştirmeler düzeltmeler yap, ek yerlerini kontrol et bağlı gibi gösterip hata olabilir ..
düzeltip deniyorum

dediğiniz gibi her adımı ayrı ayrı incelemeye başladım ,devreyi ilk çalıştırdığım anda ilk clock girişinin yanmadığını/çalışmadığını farkettim,direk ayarladığım 100'den başladı devre ,sonraki adımda ise ilk clockun çalıştığını ve devrenin 1 azaldığını fark ettim ve yanan lambalardan yani o anda 1 olan q çıkışlarından sıradaki flip flobun clock girişinin de aktif olduğunu gördüm ,0 olan fflerde ise clockun verilmediğini gördüm ve q değil çıkışlarının o 0 olan fflerde nor kapısında yandığını/aktif olduğunu gördüm yani nor girişlerinde 7 tane ff 0 olduğu anda norun çıkışı 1 olacağı için devrenin tekrar 100e dönmesi lazım olacak , ama yaptığım şuanki devre sadece 4 defa sayıyor sebebini bulmaya çalışıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Temizlenip sadeleştirilmiş halini ekle tekrar üzerinden geçelim

bu kadar
ghgh.jpg
sadeleştirebildim

hocam 0dan 56ya kadar sayan 7 tane ff kullandığım ileri sayıcı devre çalışıyor ,56 olunca 0lıyor mesela burda neden kapıyı and seçtiğimi anladım çünkü 56=2 üzeri5 + 2üzeri 4+2üzeri 3 olduğu için 4,5,6.cı flip flopların q çıkışını anda bağladım yani hepsi 1 olduğu anda da çıkışı 1 olacağı için oldu mesela bu ,ama bunu 100den geriye yaparken nasıl uygulayacağım mesela nor kapısı kullandık norun çıkışı 1 olması için en az girişlerin hepsi aynı anda 0 olması lazım neden kullandığımız anladım

Ekli dosyalar

• zzz.jpg
    zzz.jpg
    107.4 KB · Görüntüleme: 3

LED'leri de ters Q çıkışlarına bağlaman lazım. Çünkü geriye sayan çıkışlar onlar. Onun dışında devrede bir problem göremiyorum.

Devreyi biraz sadeleştirmişsin, ama hala net olarak anlaşılmayan yerler var. Mesela LED dirençlerinin diğer ucu gerçekten gnd'ye bağlı mı? Havada uçuşan veya bir iletken üzerinde gereksiz yere duran bir sürü junction denen birleşme noktaları var. Bunları temizle.

Bir de ilerisi için aklında olsun, devredeki bir pini başka bir pine bağlamak için illa tel çekmek zorunda değilsin. O pini etiketlersen, bağlanacağı yere de aynı etiketi verirsen onlar birleşmiş olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri