2 kaynaktan 2 aynı tip trafoyu beslemek?

farklı kaynak veya değil konu sahibi arkadaşımız her iki trafonunda hat-faz gerilimlerini ölçmüş ve yaptığı karşılıklı ölçümlerde de 460V-230V değerlerini almış. sanki başka ölçüm kombinasyonu kalmış gibi hala aynı fazlar lamba metodlarıyla bulunmaya çalışılıyor.
Hani ölçüm alırken arkadaşla birlikte değildik ya arkadaşın bilgi seviyesinide bilmiyorduk işte ondan başta ilk akla gelen ihtimaller üzerinde duruldu. Sonradan arkadaşın bilgi sahibi olduğu ortaya çıktı zaten, demek ki farklı bir durum varmış dedik.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Enerji analizörü diye ta konunun başında yazdım ama fantezi olsun diye lamba muhabbetlerine daldık.
farklı kaynak veya değil konu sahibi arkadaşımız her iki trafonunda hat-faz gerilimlerini ölçmüş ve yaptığı karşılıklı ölçümlerde de 460V-230V değerlerini almış. sanki başka ölçüm kombinasyonu kalmış gibi hala aynı fazlar lamba metodlarıyla bulunmaya çalışılıyor.

mesela enerji analizörüyle hangi verileri ölçüp değerlendireceğiz?
Zaten mutabık kalamadığınız tek konu faz yönü değil mi ? Bunu da enerji analizorunde görsel olarak göremezsek nerede göreceğiz.
Screenshot_20230820-130704_Chrome.jpg

Son düzenleme:
Zaten mutabık kalamadığınız tek konu faz yönü değil mi ? Bunu da enerji analizorunde görsel olarak göremezsek nerede göreceğiz.
Ekli dosyayı görüntüle 100530

üstadım arkadaşımız ilk mesajında her iki trafonun AG tarafında faz sırası test cihazı ile belirlediğini söylüyor. faz sırası tespitiyle dönüş yönü bulunuyor fakat aynı fazları tespit edemiyoruz. yani aynı yöndeki fazların üç farklı dizilimi olabilir. arkadaşımızın sorunu faz sırası değil aynı fazları ölçerek bulamaması.

üstadım arkadaşımız ilk mesajında her iki trafonun AG tarafında faz sırası test cihazı ile belirlediğini söylüyor. faz sırası tespitiyle dönüş yönü bulunuyor fakat aynı fazları tespit edemiyoruz. yani aynı yöndeki fazların üç farklı dizilimi olabilir. arkadaşımızın sorunu faz sırası değil aynı fazları ölçerek bulamaması.
Benden paso bu sıcakta . Şimdi bayılacam herhalde . Sanki döne döne aynı şeyleri konuşuyoruz. Herkese iyi serinlemeler.

bahsettiğimiz bazı kavramlardan her birimiz aynı şeyi anlamadığımız için senkronizasyonu sağlayamıyoruz. ''yanan veya sönen lamba metoduyla faz sırası belirlenir, aynı fazlar belirlenemez'' iddiam ''üç lamba metodu''yla kavram karmaşasına düşmemden kaynaklıdır. öncelikle bunu düzeltmek isterim. aslında benim ilgilendiğim faz sırasının belirlenmesiydi konu bi şekilde aynı fazların bulunması mevzuuna gelince mecburen senkronizasyonu da konuşmak zorunda kaldım. hem bu konuda hem de diğer konudaki senaryolarla ilgili kafamda bi soru işareti kalmadı. kaynakların paralel bağlanması hakkında eksiklerimi tamamlamamda yardımcı olan @fgencal ve @Under Ground'a teşekkürlerimi sunar herkese mutlu bi pazar günü dilerim efenim.

bahsettiğimiz bazı kavramlardan her birimiz aynı şeyi anlamadığımız için senkronizasyonu sağlayamıyoruz. ''yanan veya sönen lamba metoduyla faz sırası belirlenir, aynı fazlar belirlenemez'' iddiam ''üç lamba metodu''yla kavram karmaşasına düşmemden kaynaklıdır. öncelikle bunu düzeltmek isterim. aslında benim ilgilendiğim faz sırasının belirlenmesiydi konu bi şekilde aynı fazların bulunması mevzuuna gelince mecburen senkronizasyonu da konuşmak zorunda kaldım. hem bu konuda hem de diğer konudaki senaryolarla ilgili kafamda bi soru işareti kalmadı. kaynakların paralel bağlanması hakkında eksiklerimi tamamlamamda yardımcı olan @fgencal ve @Under Ground'a teşekkürlerimi sunar herkese mutlu bi pazar günü dilerim efenim.
Estağfirullah. Bizde tam değiliz sürekli birbirimizden birşeyler öğreniyoruz.

''Üçüncü şart sağlandığında ikinci şart sağlanmış oluyor zaten ve evet bunlarda doğal olarak aynı fazlar olmuş oluyorlar çünkü iki kaynaktada aynı anda aynı değerleri alıyorlar. Burada bir absürtlük yok bana göre''

@fgencal:

''iki generatör'' veya ''bir Şebeke-bir jenerator''un paralel bağlanmasında senkronizasyon işlemiyle aynı fazlar eşleştiriliyor. aşağıdaki mesajda fazları senkronize olmayan iki trafonun aynı fazları yanan-sönen lambay metoduyla bulunmak isteniyor. hadi bulun lütfen?

Her iki trafonun R fazı, faz sırası ölçü aleti ile belirlenmiş olmaz. Klasik her yerden ulaşabileceğiniz paralel bağlanma şartlarını uygulamalısınız. Aynı fazlari yanan lamba veya sönen lamba metodu ile tesbit edebilirsiniz.

Son düzenleme:
''Üçüncü şart sağlandığında ikinci şart sağlanmış oluyor zaten ve evet bunlarda doğal olarak aynı fazlar olmuş oluyorlar çünkü iki kaynaktada aynı anda aynı değerleri alıyorlar. Burada bir absürtlük yok bana göre''

@fgencal:

''iki generatör'' veya ''bir şebeke-bir jenerator''un paralel bağlanmasında senkronizasyon işlemiyle aynı fazlar eşleştiriliyor. aşağıdaki mesajda fazları senkronize olmayan iki trafonun aynı fazları yanan-sönen lambay metoduyla bulunmak isteniyor. hadi bulun lütfen?
Çok fazla bilgi ve fikir karmaşası oldu bu konu hakkında. Aslında konuşulan ve üzerinde mutabık kalınan noktalar görsel destekle topluca yazılsa çok iyi olur . Telefonla olacak iş değil. Tatilde olmasam ben yapardım. Bilgisayar yok yanımda.

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,018
Son üye
cihannover

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri