24V adaptör ile 12V cihaz çalıştırmak

Bütün cevaplar için teşekkür ederim, sonunda Serkan beyin tavsiyesine uyup, 12V 100W trafo aldım. 12V ve 24V ayrı ayrı besleyeceğim.

Farklı bir topic açmadan burada sormak istiyorum,

24V trafoyu iki şekilde kullanmak istiyorum, bir AC çıkışlı olarak birde köprü diyot ile doğrultup DC olarak, bu mümkün mü acaba.

Resim çizerek anlatmak istedim inşallah anlaşılır olmuştur.

12GRA1.jpg
Köprü diyotla dc çevirisen tam dc voltaj elde edemezsin konsatör de bağlaman lazım.

Hem AC hemde DC kullanabilirsiniz elbette. Transformatör çıkışından 2 hat alıp birde regüle çıkışından 2 hat alıp devrenizin gerekli noktalarına bağlantı yapabilir dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Burada önemli olan toplam güçte trafo gücünden fazlasını çekmemektir.

Örneklersem trafonuz 12 amper güç verebiliyor. Bu noktada AC devreden 6 amper DC devreden de maksimum çekebileceğiniz idealde 6 amperdir. ( ancak regüle devresinde de küçük bir kayıp oluşacaktır. bu nedenle dc devreden tam güç çekemezsiniz. Buna göre hesap yapılması gerekli ) Yani anlatmak istediğim hem sc hemde dc devrede toplam trafo gücünün üzerine çıkmadan iki türlüde kullanabilirsiniz.

Trafonuzun çıkışını 12 volt dc kullanabilmek için regüledevresi yapmalısınız. 10 amper çekecekseniz çok iyi bir devre düşünmelisiniz. LM317 ve güç transistörleri ile yada LM337 idi sanırım daha güçlü regile entegresi kullanabilirsiniz. İyi bir soğutucuya bağlamalısınız.

Kolay gelsin.

EDİT : Söylemeyi unuttum nasıl bir devrede ne şekilde kullanacaksınız bilmiyorum ama hem ac hemde dc voltajı birbirine kısa devre etmemelisiniz. ikisini ayrı ayrı yada bir switch ile ayırarak kullanabilirsiniz.

Aslında nerde kullandığınızı bilmiyorum ama bu güçler için SMPS güç kaynağı kullanmanızı öneririm.

24V DC kısmında 1Amperlik küçük bir cihaz çalışacak, 24V AC kısımda battaniye rezistansını kısaltıp 60W - 80W verecek şekilde ayarlayıp, ısıtma amaçlı olan bir düzenek çalışacak.
24V DC için basit bir regüle devresi eklerseniz sevinirim. Çalışacak cihaz çok hassas bir cihaz değil, verdiğim web adresindeki buhar cihazını çalıştıracak
http://www.buyincoins.com/item/19468.html#.VLJvfWc5ncs

24V DC kısmında 1Amperlik küçük bir cihaz çalışacak, 24V AC kısımda battaniye rezistansını kısaltıp 60W - 80W verecek şekilde ayarlayıp, ısıtma amaçlı olan bir düzenek çalışacak.
24V DC için basit bir regüle devresi eklerseniz sevinirim. Çalışacak cihaz çok hassas bir cihaz değil, verdiğim web adresindeki buhar cihazını çalıştıracak
http://www.buyincoins.com/item/19468.html#.VLJvfWc5ncs
Yanlışın var! Cihaz ısıtma yapmıyor u.sonic eleman suyu buharlaştırıyor/atomize, ben mi anlamadım ne yapacağını?

24 volt dc kısmında 1 amper maksimum ve altı çekecekseniz aşağıdaki devreyi kullanabilirsiniz. Burada size verebileceğim önerim dc kısımda en az 24 + 3 = 27 volt olmasıdır. 24 volt regüle entegresinin en az giriş voltajı regüle voltajının 3 volt üzeri olmalıdır. Eğer 1 amperden yüksek akım çekecekseniz o zaman bu devre iş görmez. O zaman bu devreye ek olarak bir adet güç transistörü ve seri direnç kullanarak akımı 2 yada 3 ampere arttırabilirsiniz.

24v-dc-power-supply-using-7824IC.gif

Not : Yukarıda verdiğim şemadaki transformatör temsilidir. Konu sahibi arkadaşımız 24 volt devresi güç kaynağı 10 amper kapasiteli yani 240 watt olduğunu belirtmiştir. Yukarıdaki regüle devresi bu güç kaynağının çıkışına takılarak istenen dc voltaj ve akımı sağlayacaktır. AC kısmından alınacak hatla istenen 80 wattlık yük çalıştırılabilir.

24 voltta 80 watt çekebilmek için rezistansınızın özelliği şu şekilde olmalıdır.

I = 80 / 24 I = 3.33 amper çekecektir. Bu noktada rezistansınızın direnç değeri R = 24 / 3.33 R = 7.20 ohm dirence sahip olmalıdır. Direnci rezistansı keserek 7.20 ohm a ayarlarsanız hesaplara göre tam 80 watt güç alırsınız.

Kolay gelsin.

Edit : Dayanamadım aynı devrenin daha güçlü halini ekleyeyim istedim. bu haliyle sürekli maksimum 3 amper rahatlıkla çekebilirsiniz. iyi soğutursanız yada güç transistörünü MJ15003 veya MJ15004 gibi bir transistör bağlarsanız daha fazla güç çekebilirsiniz. ( transistörü örnek verdim datasheetine bakıp incelemek gerekiyor. )

24v-5a-power-supply-circuit.gif

Son düzenleme:
Yanlışın var! Cihaz ısıtma yapmıyor u.sonic eleman suyu buharlaştırıyor/atomize, ben mi anlamadım ne yapacağını?

Merhabalar sayın by lent,
linkini verdiğim ve 24V DC ile çalışacak cihaz ısıtma yapmıyor..! ısıtmayı 24V AC kısmı yapıyor. Ben verdiğim adres de 24V DC 1A için çalıştıracağım cihaz için örnek vermiştim, yazımı tekrar okursanız konu daha iyi anlaşılacak diye düşünüyorum.

Serkan bey devre için teşekkür ederim, 80Watt gücü AC kısmından çekeceğim için, ikinci devre şemanız bana lazım olmayacak, ben DC olarak 24V 1A çekeceğim için birinci devreniz benim çok rahat işimi görecek, yardımlarınız için teşekkür ederim.

Hatta size şunu danışsan,
DC kısmını sadece köprü diyot ile doğrultsam, benim işimi görmez mi... Çünkü adresini verdiğim cihaz çok hassas bir cihaz değil, basit bir doğru akım dönüştürücü ile kolayca çalışabilen bir cihaz.

Şunu belirteyim.

24 volt AC bir voltaj kaynağını köprü diyot ile doğrultup kondansatörle filtrelerseniz elde edeceğiniz DC voltajınız AC voltajın 1.41 katına pik yükselecektir. Yani 24 volt ac voltajınız köprüdiyot ve kondansatörle doğrultup filtre ettiğinizde elde edeceğiniz dc voltaj 33.84 volt civarında olacaktır.

Bu voltaj devrenizin çalışmasında kötü yönde etken olmayacaksa elbette kullanabilirsiniz. Ancak bu voltaj devrenizin limitlerini zorlayacak yada hasarlanmasına neden olacaksa o zaman sıkıntı teşkil edecektir.

Kolay gelsin.

Şunu belirteyim.

24 volt AC bir voltaj kaynağını köprü diyot ile doğrultup kondansatörle filtrelerseniz elde edeceğiniz DC voltajınız AC voltajın 1.41 katına pik yükselecektir. Yani 24 volt ac voltajınız köprüdiyot ve kondansatörle doğrultup filtre ettiğinizde elde edeceğiniz dc voltaj 33.84 volt civarında olacaktır.

Bu voltaj devrenizin çalışmasında kötü yönde etken olmayacaksa elbette kullanabilirsiniz. Ancak bu voltaj devrenizin limitlerini zorlayacak yada hasarlanmasına neden olacaksa o zaman sıkıntı teşkil edecektir.

Kolay gelsin.
Anladım Serkan bey, 33.84 volt sıkıntı yaratır diye düşünüyorum. İlk verdiğiniz devreyi kurup ona göre çalıştıracağım. İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Devre.jpg

Bu devrede 5k'lık Pot yerine, kaç ohmluk direnç kullansam, çıkış sabit 12V olur

Forum istatistikleri

Konular
129,170
Kullanıcılar
451,521
Son üye
mccan_

Yeni konular

Geri