alternatif34 ' Alıntı:
buna benzer bi olay başıma gelmişti.....pano boşta ve başka bir motorla gayet güzel çalışıyordu ama asıl motorla gümletyordu...bütün parametreleri gözden geçirdim ama bisorun bulamadım...herşey normal....en sonunda motor üzerindeki klemensin kendi içinde kısa devreli olduğunu ölçtüm:)).....klemensi değiştirdim herşey normal........kolay gelsin
sen gene bulmuşsun benim motor çalışıyo fakat yıldız-üçgen olarak değil artık yolverici ile sorun ise motor sargılarında diye şüphe ediyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn hicbirsey, motor sargı uçlarını ölçü aleti ile ölçerek bobin uçlarını tespit edin derim. Motor sizden önce tamir görmüş olabilir ve bağlantı uçlarında hata olabilir. Siz doğru şekilde klemens bağlantısı yapmış olsanız dahi motor yıldızda çalışıp, üçgene geçtiğinde sargı uçlarına aynı fazlar gidiyor olabilir. Bu durumda da manyetik alan oluşamayacağı için motor durur.

Kod:
arkadaşlar en sonunda en sonunda arızayı bulduk galiba :)
arızamız motor sargılarında meydana gelen sızmadan dolayı oluşan bir nevi kaçaktan meydana geliyormuş
motorumuzu en sonunda yedeğe çıkarıp arıza tespiti için söküp dağıttıktan sonra
 temin ettiğimiz meger ile test ettiğimizde çok fazla olmamakla birlikte sargılar arası bir sızma tespit ettik 
neresinde dersiniz
 tamda sargılar arası lehimlerin olduğu yerde zamanla özelliğini kaybedenn makaronların birbirine yakın durmasından dolayı 
üçgene geçiş esnasındaki akım yüklenmesi ile kabloları birbirini çekip kısa devre ettiyor diye düşünüyoruz :)
yolverici ile aniden yüklenmeden kalkındığı için pek sorun olmadı galiba ama yıldız-üçgende sorun çıkardı
önemli olan arızayı geçde olsa bulmuş olmamızdır sanırım
herkese göstermiş olduğu ilgiden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum çok sağolun herkese kolay gelsin

Arkadaslar benim 30 kW lik motorumun ucgene geciste stop etme problemi halen cozulmedi...Daha onceki denemelerimizde ucgene gectikten sonra kontaktor cekili kaliyordu simdi ise kontaktor de birakiyor ve motor stop ediyor....Zaman ayarini 3sn de 10 snde ve 30 sn de ayri ayri denedim...Ama sorun ayni...Motorun uzerinde tadilat yapilmadigi kesin cunku motor yani...Ama benden once elektrikci arkadas onu ik kere direkt ucgen kaldirmaya calismis....Acaba o esnada sargilarda kismi kavrulma olabilir mi...Bugun bir meger istedim,sargilari olcmek icin,30 dinar da para odedim,meger arizali cikti:)...Bu ulkede en basit bir ihtiyac bile iki gun sonra karsilaniyor...Ilk isim saglam bir meger ile sargilardan emin olmak...Cozersem bu sorunu paylasacam sizinle:)

hicbirsey ' Alıntı:
Arkadaslar benim 30 kW lik motorumun ucgene geciste stop etme problemi halen cozulmedi...Daha onceki denemelerimizde ucgene gectikten sonra kontaktor cekili kaliyordu simdi ise kontaktor de birakiyor ve motor stop ediyor....Zaman ayarini 3sn de 10 snde ve 30 sn de ayri ayri denedim...Ama sorun ayni...Motorun uzerinde tadilat yapilmadigi kesin cunku motor yani...Ama benden once elektrikci arkadas onu ik kere direkt ucgen kaldirmaya calismis....Acaba o esnada sargilarda kismi kavrulma olabilir mi...Bugun bir meger istedim,sargilari olcmek icin,30 dinar da para odedim,meger arizali cikti:)...Bu ulkede en basit bir ihtiyac bile iki gun sonra karsilaniyor...Ilk isim saglam bir meger ile sargilardan emin olmak...Cozersem bu sorunu paylasacam sizinle:)

Abi senin sorununun kökten çözümü çalıştığın ülkeyi değiştirmek olacaktır kanaatindeyim.

arkadaşım benimde daha önceden karşılaştığım bir sorun bu tür olaylar genellikle büyük motorlarda yıldız dan üçgene geçiş esnasında bağlantı hatasından dolayı devir yönü değişikliğinden kaynaklanıyor.motor birden ters dönmeye çalışıyor ve durum malum bence bu açıdan bak olaya sargılarda sorun olsa yıldızdada aynı etkiyi yapar motorda manyetik gürültü olur ses her halukarda kendini belli eder. benim kanaatim senin motorunda yıldızdan üçgene geçişte devir yönü değişikliği oluyo motor bağlantılarını kontrol et

libyada ki sorunla ilgili benim fikrim motorun aynı sargıya ait uçları aynı faza denk geliyo olabilir mesela normalde ügende V_X - s fazına değilde U-X- s fazına oluşabilir buda motoru üçgende durdurur. motor kablolarını giriş yada çıkıi tarafında 1 adım sağa veya sola atlatırsanız (devir yönünü kontrol etmek şartıyla ) sorun çözülür.

arkadasım
bence fazları ayır.kumandayı çalıstır gor derim.üçgen devreye girerke yıldız bırakıyormu.ayrıca atlamalar normalmi ?
kolay gelsin

motor üçgene geçince yönü değişiyor. motor eski bir motor ise yapabilir,üçgen kablolarının yerini değiştir.veya motoru direk üçgende kaldırmanı öneririm

merhaba arkadaşla bu konularla aşinayım..iki ihtimal var kontaktörlerin güç kablolarını kontrol et cünkü bağlantıda hata var sanıyorum..ondan sonra motor baglantını yap..kötü ve ikinci ihtimal de motor yanık arkadaşım.

motor hiç sarıldımı acaba yani bobinaj cıya giittimi

Forum istatistikleri

Konular
128,947
Kullanıcılar
451,133
Son üye
ReDoX23

Yeni konular

Geri