3 Faz Trafo beslemesi

arslanlı

Guest
3 fazlı tarfonun AG tarından besleme yapıp OG çıkış almak istiyorum.
25kVA lık bir trafoyu tek faz beslesem bir sorun oluşurmu.Teşekkür ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tek faz derken?
Trafo AG buşinglerinin üçüne birden aynı fazı, nötr buşingine de nötr bağlamayı mı kasdettiniz.
Yoksa trafo ag buşinglerinden sadece birisine bir fazla, nötr buşingine de nötr bağlamayı mı?

25kVA trafonun normalde AG buşinginden 400V'ta;
S=1,73.U.I
25000=1,73.400.I
I=36A akım alabilirsiniz.

Eğer AG buşinglerinde RST fazlarını ve nötürü bağlayıp (trafonun topraklama bağlantısını da unutmadan tabi) gerekli konuma önlemlerini aldığınızda, sizin AG şebekeniz 36A kadar akım verebilirse OG buşinglerinden (trafo primer gerilimi kadar) çıkış alabilirsiniz (Bu 36A tam yük akımıdır.)
Bu konuda forumda profesyonel arkadaşlar var. Onların yorumları daha doğru, doyurucu ve detaylı olacaktır.

Cevabın için teşekkürler.Demek istediğim ; sadece ortadaki AG buşingine 220 V faz bağlayarak OG tarafının orta buşinginden etiket değerini alabilirmiym?vede bunun trafoya bir zararı olurmu?

Genç Arkadaş'ın bahsettiği gibi, sadece bir faz ve nötr verırsenız, OG giriş gerilimin kök 3 ü kadar bir gerılım alırsınız...Yanı, giriş gerilimi(31.5 kv ise 19 kv cıvarı gibi..

eğer og den herhangi bir çıkış almayacaksanız problem olmaz fakat bunu neden yapmak istiyorsunuz

Parafudrları test etmek için kullanmayı düşünüyorum.Girişine 30 kV verip çıkışında toprağa atlama olup olmadığını gözlemleyeceğim.
Bana tek faz yeterken trafoya dengesiz yük binmesinden çekiniyorum.

girişi derken ag tarafını mı kastediyorsunuz ag tarafına 30 kV verir iseniz trafonuzun ag sargıları zarar görür

parafudrun girişini 30 kV la besleyeceğim.
Trafonun AG tarafına tek faz girip OG tarafından tek faz çıkış alsam sargılar zarar görürmü?Bunu öğrenmek istemiştim.

Forum istatistikleri

Konular
128,911
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Geri