3 fazlı sistemlerde kablo akımı hakkında

bilmediğim şeyi aktaranı takdir edecek kadar erdemliyim. dün dengesizlik akımının işletme toprağından aktığını formüllleştirerek veren sizdiniz? hala aynı fikirdemisiniz? o erdemi sizden beklemek sanırım yanlış olan!

Şimdiye kadar yapılan tüm açıklamalar ışığında bu kesinleşmemiştir. Nötr buşinginden toprağa akan akımı izolasyon kayıpları olarak nitelendirdiniz. Yükten trafoya gelen bu iletken üzerinde dengesizlik akımıda var bahsettiğiniz izolasyon kayıpları kaçak akımlarda var. Dolayısıyla Id-Ix-It deneyide bu işi netleştiremeyecek görünüyor çünkü siz Id'den Ix'e geçen tüm akımlar dengesiz yük akımları toprağa akan sadece izolasyon hatasından doğan kaçak akımlar deyip sıyrılacaksınız bir başkası harmoniğide katacak. Deney bile bu işi çözemeyecek görünüyor...
Sağlam kanıt ve bilgiler gelirse bende o erdemliliği göstereceğim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şimdiye kadar yapılan tüm açıklamalar ışığında bu kesinleşmemiştir. Nötr buşinginden toprağa akan akımı izolasyon kayıpları olarak nitelendirdiniz. Yükten trafoya gelen bu iletken üzerinde dengesizlik akımıda var bahsettiğiniz izolasyon kayıpları kaçak akımlarda var. Dolayısıyla Id-Ix-It deneyide bu işi netleştiremeyecek görünüyor çünkü siz Id'den Ix'e geçen tüm akımlar dengesiz yük akımları toprağa akan sadece izolasyon hatasından doğan kaçak akımlar deyip sıyrılacaksınız bir başkası harmoniğide katacak. Deney bile bu işi çözemeyecek görünüyor...
Sağlam kanıt ve bilgiler gelirse bende o erdemliliği göstereceğim...

bu yazınız daha önce verdiğiniz formülünde doğru olmadığını kabul ettiğinizi gösteriyor. bu bile bir aşama...

bu yazınız daha önce verdiğiniz formülünde doğru olmadığını kabul ettiğinizi gösteriyor. bu bile bir aşama...

Ben zaten hiç bir zaman Ix sıfırdır demedim Id-Ix-It akım dağılımı tam olarak netleştirilemedikçe formüle tamamen yanlış demekte,tamamen doğrudur demekte mantıklı değil. It'ye dengesiz yük ve/veya harmoniklerininde etkisi göz önüne alındığında formüldeki It değeri değişecek ama netice olarak toplam gerilim düşümüne yine dahil olacaktır.
Tek yanlış açıklamam nötrdeki gerilim düşümü azaltmak için en iyi çözüm işletme topraklama direnç değerini azaltmaktır demekle oldu. Bu büyük bir hataydı kabul ediyorum. Burda en büyük etken nötr iletken kesitidir.

EN KISA SÜREDE GİDECEM Bİ ŞANTİYEYE, HERŞEYİ KAPATACAM. HER FAZA 3 ER 2000W LIK ISITICI TAKACAM. SONRA DA NÖRT DEN DÖNEN AKIMI VE İŞLETME TOPRAKLAMASINDAN AKAN AKIMI Kİ 55A FELAN OLACAK. GÖSTERECEM GÖSTERECEEEEM ,GÖSTEREECCEEEEEM :cool:

EN KISA SÜREDE GİDECEM Bİ ŞANTİYEYE, HERŞEYİ KAPATACAM. HER FAZA 3 ER 2000W LIK ISITICI TAKACAM. SONRA DA NÖRT DEN DÖNEN AKIMI VE İŞLETME TOPRAKLAMASINDAN AKAN AKIMI Kİ 55A FELAN OLACAK. GÖSTERECEM GÖSTERECEEEEM ,GÖSTEREECCEEEEEM :cool:

aman ölçüm yaparken çarpılma. yük dengesiz olsun. dengesiz olsun ki nötürden akım aksın. ölçümünüzü aşağıdaki şekle göre yapınız. 3 adet ölçüm alınız. kolay gelsin.

Yapmayın Ali bey etmeyin Ali bey :D tam dengeli yüklenme ve nötrden dönen 55A! birde işletme topraklamasına akacak bu akım diyorsun !!! sizi aklı selime davet ediyorum...

Yapmayın Ali bey etmeyin Ali bey :D tam dengeli yüklenme ve nötrden dönen 55A! birde işletme topraklamasına akacak bu akım diyorsun !!! sizi aklı selime davet ediyorum...

ÖZÜR DİLERİM 2 FAZA DİYECEKTİM, BU SAYILMAZ . SAYILMAAAAZ:mad:

Yanlış yazma için dilediğiniz özür kabulümüz :)
Nötr iletkeninden dengesizlik akımı Id'yi göreceksinizde aynısını It yani işletme topraklaması üzerinden görmeniz mümkün değil. Nötr gerilimi v.s tüm değerleri alırsanız memnun oluruz.

olur böyle vakalar türk pashaları yakalar. niyetiyin ne olduğu önemli olan.

___

Yanlış yazma için dilediğiniz özür kabulümüz :)
Nötr iletkeninden dengesizlik akımı Id'yi göreceksinizde aynısını It yani işletme topraklaması üzerinden görmeniz mümkün değil. Nötr gerilimi v.s tüm değerleri alırsanız memnun oluruz.

bak gene geldik aynı noktaya Vn=Id(Rt+Ri) yazmamışmıydınız???? şimdi de mümkün değil diyorsunuz??? çelişkiden kurtulmanın yolu hatayı kabullenebilmektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
olur böyle vakalar türk pashaları yakalar. niyetiyin ne olduğu önemli olan.

Bütün tartışmaların bu havada geçmesi temennisiyle...
Ben kaçar bu muhabbet çok uzadı Ali beyin fotoğraflı paylaşımlarını dört gözle bekleyeceğiz :)

Id: Dengesizlik akımı+izolasyon akımları+kaçak akımlar ...
Ix:Trafoya dönen akım
It:Topraktan birleşim noktasına akan akım :) Düzeltilmiştir.

Id=It olmayacaktır diyorum dediğim bu hata falan yok...
Id=Ix'de olmayacaktır :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,393
Son üye
kaleli.71

Yeni konular

Geri