3 fazlı sistemlerde kablo akımı hakkında

üslubunuza dikkat ediniz ! Ekteki bilgiler i.t.ü 'den emekli eğitimci yüksek mühendis isa ılısu'nun notlarıdır. Hesaplamalar gayet açık ve nettir.
Bilmeden iddada bulunmayınız bu lafıma snhemmuhhemtek'de dahildir.

arkadaşlar. Bakın dedinizki sadece yg/yg trafolarda topraklama direnci kullanılır. Bende o yazıyı buna istinaden yazdım. O şekilde oraya kondu diye başka bir yerde kullanılamazmı yani nötr direnci?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ALO :) işletme topraklaması kesit tayini yapılıyor 150mm2 hesapları görmüyormusun PES :D
hata akımı nereye gidiyor trafoyu tavaf mı ediyor sanıyorsun bu yorumlardan sonra ben çekiliyorum arkadaşlar karnım ağrıdı gülmekten :D

trafonun gövdesini yıldız noktasıyla irtibatlandırırsanız(işletme topraklaması ile koruma topraklamasının birleşmesi durumu)alçak gerilim trafında olacak gövdeye temasta toprak direncinden akım geçmez. Akım hesaplanırken verdiğiniz şekle bakın bakalım. Topraklama direncini hesaba katıyor mu? katmıyor. Niye. niyesi verdiğin şekilde açıkça belli.

Orta gerilim tarafından gövdeye bir temas olması durumunda işletme toprak direncinden akım akıyor ve yukarıda yine vermişsiniz. 0,96 kA yani 960 A, 2500 A nire 960 A nire???

trafonun gövdesini yıldız noktasıyla irtibatlandırırsanız akım alçak gerilim trafında olacak gövdeye temasta toprak direncinden geçmez. Akım hesaplanırken verdiğiniz şekle bakın bakalım. Topraklama direncini hesaba katıyor mu? katmıyor. Niye. niyesi verdiğin şekilde açıkça belli.

Orta gerilim tarafından gövdeye bir temas olması durumunda işletme toprak direnncinden akım akıyor ve yukarıda yine vermişsin. 0,96 kA yani 960 A, 2500 A nire 960 A nire???

Konuya geliş nedenimiz akım trafosundan böyle bir akım asla geçmez cümlesinden doğdu. akım trafosu yolu üzerinde 150'lik kesit ve 25kA geçme durumu varmış demekki dersi vermek için bu noktaya geldik. Zaten işletmeyle koruma topraklamasının birleştirilmediği bilgisini aldık. Ama birleştiği durumda o akım trafosundan 25kA'e yaklaşık bir akım geçme ihtimalinin olduğuda tüm arkadaşların kulağına küpe olsun. Şimdi nerde kalmıştık :)

Ayrıca senin kafan karıştı Snhemmuhhem tek o örnek Ali bey içindi YG/YG trafo için 0,96kA sen yazılanları baştan iyice sindire sindire bir okuyuver...

BU TÜR HESAPLAR AMPİRİK HESAPLARDIR. t=1sn. MİŞŞŞ. NEDEN? BU TÜR HESAPLAMALAR SALLAMADAN BAŞKA BİŞEY DEĞİL.
------------------

ŞAKA MAKA KAVGA EDE EDE Bİ SÜRÜ ŞEY ÖĞRENİOZ :D

Doğru hesabı sizden öğrenelim Ali Bey ben hiç gocunmam öğrenmeye açığım :D
Seviyeli ve işi şakaya vurarak tartışırsak çok şey öğreneceğimize inanıyorum bu konuda ciddi ve samimiyim

walla zamanında biri oraya sallamış 1 saniye diye. Ama bunun kanıtlanabilir bişey olduğunu sanmıyorum.

sallama diye bir şey olmaz. olsa olsa bizim bilgi eksiğimiz olur. Koruma elemanı(kesici+röle kombinasyonu veya TMŞ veya sigorta) tam olarak görevini yerine getirirse minimum 100 ms'de devre akımı kesilir.

Bakın bu konuyu daha önce kontrolkaleminde tartıştık (Nötrdeki akım mı gerilim mi). EMO topraklama eğitiminde eğitmenede sordum cevap alamadık konuyu geçiştirdi,hemen örtbas etti. Çoğu insan beni ukalalıkla suçluyor belki ama amacım konuyu seviyeli ve teknik detaylarını ortaya dökerek tartışmak. Kimse alınmasın ama bu konuya kontrolkalemi üyeleri alaycı yaklaşımları dışında hiç bir yaklaşımda bulunmadı ! herkes tartışmaktan uzak durdu ! Mesleki açıdan çok sağlam bilgi ve tecrübe birikimine sahip meslektaşlarım bile yorum yapmaktan kaçtı ! daha ne diyeyim...

Hal böyleyken deney yapında hepimiz görelim diyorum...

bugünkü anlattıklarımdan sonra, nötr'deki akım ve gerilimi, işletme topraklamasından geçen akımın ne olduğunu kavrayabildiniz sanırım. EMO'daki mühendis yanıt vermekten kaçınmış, 22 yıllık deneyimli mühendis arkadaşlar bile nötürdeki dengesizlik akımının işletme toprağından akıp gittiğini söylemişti. Siz hala dengesizlik akımının nötürden aktığını düşünüyormusunuz?

Hatta özelden gelen mesajlarda elektriği öğrenip gelmem söylenmişti. Bu alaya alma yaklaşımı nedir ah bi anlayabilsem.

bugünkü anlattıklarımdan sonra, nötr'deki akım ve gerilimi, işletme topraklamasından geçen akımın ne olduğunu kavrayabildiniz sanırım. EMO'daki mühendis yanıt vermekten kaçınmış, 22 yıllık deneyimli mühendis arkadaşlar bile nötürdeki dengesizlik akımının işletme toprağından akıp gittiğini söylemişti. Siz hala dengesizlik akımının nötürden aktığını düşünüyormusunuz?

Hatta özelden gelen mesajlarda elektriği öğrenip gelmem söylenmişti. Bu alaya alma yaklaşımı nedir ah bi anlayabilsem.

Bizleri engin bilgilerinizle aydınlattınız :D hiç soru işareti kalmadı kafamızda :p

Bizleri engin bilgilerinizle aydınlattınız :D hiç soru işareti kalmadı kafamızda :p

bilmediğim şeyi aktaranı takdir edecek kadar erdemliyim. dün dengesizlik akımının işletme toprağından aktığını formüllleştirerek veren sizdiniz? hala aynı fikirdemisiniz? o erdemi sizden beklemek sanırım yanlış olan!

Forum istatistikleri

Konular
129,340
Kullanıcılar
451,811
Son üye
benanç.

Yeni konular

Geri